suro22
28.01.17,14:07
sused je domovnik a mysli si ze mu patri dany priestor
nema to v prenajme a ja to chcem pravne napadnut
ako a skym to mam riesit kedze snim neni rec
a podpisy nema od vsetkych najomnikov
Jarka 1
28.01.17,13:11
Ty si jediný sused? Ak nie, tak ostatným to nevadí?
sito
28.01.17,13:11
No, si ty tam živý!
suro22
28.01.17,13:41
praveze ostatni su ktomu lahostajni a chel by som to riesit inou cestou
avsak neviem na koho sa obratit
suro22
28.01.17,13:45
prepacte vypadol mi net
Jarka 1
28.01.17,14:30
ten spoločný priestor predsa niekomu patrí ... tak s vlastníkom/vlastníkmi
buchač
28.01.17,14:37
Problém a problém...a furt len problém
http://www.porada.sk/t292816-ako-ziskat-pivnicu-naviac-v-bytovke.html#post2919316

Tá kotoľňa je presnejšie čo ???
suro22
28.01.17,14:39
su ktomu lahostajni je im to jedno
riesim to iba ja
suro22
28.01.17,14:45
je to kotol ktory sa nachadza v spolocnom priestore, ktory nema prenajaty
buchač
28.01.17,14:47
Je to kotol, ktorý slúži výhradne len dotyčnému ?

Ostatní majú kde svoje kotly ???
suro22
28.01.17,14:51
ano iba jemu ostatni maju v bytoch krby
suro22
28.01.17,15:11
v danej miestnosti mi zakazuje si ukladat veci to je fakt chore
Mária27
29.01.17,11:18
Spoločný priestor sa spouvlastníkom neprenajíma. O hodpodárení so spoločnou vecou, aj o užívaní jedným spoluvlastníkom, môžu rozhodnúť spoluvlastníci väčšinou - podľa súčasného znenia bytového zákona hlasovaním, predtým sa mohlo aj konkludentne. Mal by si si zistiť, ako začal užívať, prípadne navrhnúť na schôdzi vlastníkov o tejto otázke hlasovanie. Ak ťa prehlasujú, nepomôžeš si. Ak spoluvlastníci súhlasili doteraz s užívaním, on by si mohol pri zmene aj uplatniť škodu.

Pritom môže ísť o len o nadužívanie spoločných priestorov, čo sa mu môže zohladniť pri rozúčtovaní nákladov podľa § 10 ods. 6. Ak by išlo o zmenu účelu užívanie spoločného zariadenia, tiež pri vstavbe (odpredaní) je podľa § 14 potrebná 2/3 väčšina.

Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 30 kalendárnych dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká.
sito
29.01.17,11:29
Zle si pochopil "živý", aktívny.
branislavp
30.01.17,00:03
Veľmi záleží na tom, ako to má sused ošetrené. Či vôbec to má z hľadiska bezpečnosti ostatných spoluvlastníkov v poriadku. I keď mu to ostatní spoluvlastníci odsúhlasili prever, či domovník svojim "konaním" neporušil nejaký zákon. Či spoločný priestor, v ktorom má domovník kotolňu nie je vystavený riziku nebezpečia, nielen pre spoluvlastníkov, ale aj pre okolie. Písomne si vyžiadaj od neho oficiálnu zákonnú revíziu jeho kotla, nakoľko sa nachádza kotol v spoloč. priestoroch (aj Ty si spoluvlastník) asi, ak Tvoj predchodca svoj podiel neprepožičal, resp. nepredal.) a máš starosť-obavy ako spoluvlastník nehnuteľnosti. Ak zistíš jeho pochybenia, tak konaj ďalej. Ak sa neozve, taktiež konaj ďalej, napr. na životnom prostredí. Právne by si to mohol napadnúť, keď do dôsledku budeš mať všetko preverené a budeš presvedčený, že iba súd vyrieši Tvoj problém v Tvoj prospech. Môj pohľad na vec.
Chobot
30.01.17,07:25
suro, jednu vec musíš pochopiť. Neviem, či ste SVB, alebo ste len v správe, ale v každom prípade ste skupina ľudí, ktorých spája jedna vec - a to spoločné vlastníctvo bytového domu. Legislatíva iba určuje rámec, podľa ktorého sa domy v spoločnom vlastníctve spravujú.

To, ako konkrétne to v dome bude vyzerať, kto čo bude robiť, využívať a pod. je už na samotných majiteľoch, aby sa dohodli. V rámci možnosti zákona, samozrejme. Nikto iný nie je, kto by dohliadal na to, ako sa spravuje dom. Neexistuje žiadny dozorný orgán, kde by si sa mohol sťažovať. Musíš komunikovať s ostatnými vlastníkmi. Ak väčšina niečo odsúhlasí, ty sa musíš prispôsobiť.

Ak s tým nesúhlasíš, jedinou tvojou možnosťou je obrátiť sa na súd. Ten môže určíť, či rozhodnutie bolo v súlade so zákonom a oprávnenými záujmami vlastníkov a či neboli hrubo porušené nejaké práva prehlasovaného vlastníka.

Takže s kým to riešiť? S ostatnými spoluvlastníkmi.
marleau
30.01.17,08:36
"v danej miestnosti mi zakazuje si ukladat veci to je fakt chore" - kopačka na solar a problém sa pohne. Mňa nedávno pohrýzol pes v našom vchode. Už doštekal.
branislavp
30.01.17,09:37
suro22, tak to máš ťažké, bojuješ sám. V prvom rade si to zhodnoť, či Ti je to hodné, aby si sa mordoval s veternými mlynmi, obrazne povedané.