bz5
10.07.06,09:57
Ahojte,
poradi mi niekto skúsenejší, či je potrebné u živnostníka odkladať bločky o výbere z bankomatu, alebo ako doklad stačí výpis z účtu.
Je potrebné ho evidovať ako príjmový PD?
Ďakujem.
Mikolajova
10.07.06,08:01
Ja tie doklady nechávam a potom ich účtujem do pokladne ako príjem (dotácia pokladne z BÚ) - výber z bankomatu.
bz5
10.07.06,08:23
Ja tie doklady nechávam a potom ich účtujem do pokladne ako príjem (dotácia pokladne z BÚ) - výber z bankomatu.

Pytam sa preto, lebo priateľ je živnostník a nahodou sme sa dostali k tejto téme a zistila som, ze on prevádzkuje živnosť asi od augusta 2004 a ani raz si tento doklad nezaložil v domnení, že postačuje ako doklad výpis z účtu.
Myslíte, že je potreba si z toho robiť ťažkú hlavu, zrejme už náprava možná nie je.
uzivatel2
12.07.06,07:52
Často sa stáva, že bankomat doklad nevydá pre poruchu, takže podľa mňa stačí výpis z účtu. Na príjmový doklad dám poznámku - pozri výpis Bú č......
ucetni_fantozzi
12.07.06,08:04
nepovazujem to za nevyhnutne, kedze vyber z ATM dokladuje samotny vypis, ale nie je ani na skodu, ked si tento doklad odlozi a da do ucta...

pridavam este male upozornenie - ak to uctujes podla vypisu, pozri sa poriadne v poznamkach, kedy bol vyber zrealizovany (z uctu sa spravidla odpise o 1-2 dni neskor, cize datum odpisania z uctu nemusi suhlasit s datumom skutocneho vyberu)
bz5
12.07.06,09:42
Ďakujem za reakcie :). Na tých dátumoch na účte som sa už raz ponaučila. Zabralo mi času, kým som prehodila údaje v celom PD. :)
Zdeni
12.07.06,09:57
Pre jednoduchšie účtovanie, sa môže dať výber z bankomatu aj na osobnú spotrebu.;) Daňovým dokladom je výpis z BÚ, takže ak nemá bloky z bankomatu, nič sa nedeje.
Ibaka
13.07.06,05:54
Ďakujem za reakcie :). Na tých dátumoch na účte som sa už raz ponaučila. Zabralo mi času, kým som prehodila údaje v celom PD. :). Pravdepodobne ani ja neučtujem dotáciu pokladne správne- tie nešťastné dátumy. Môžeš poradiť ako na to? Ďakujem
bz5
13.07.06,06:15
. Pravdepodobne ani ja neučtujem dotáciu pokladne správne- tie nešťastné dátumy. Môžeš poradiť ako na to? Ďakujem

Ahoj, som len samouk (veľmi mi pomaha PORADA:) ), no ak sa mylim niekto zbehlejsí ma isto opraví.;) . Ak účtuješ príjem do pokladne na základe dokladu z bankomatu, tak do PD zaučtuješ dotáciu pod dátumom, ktorý je na tomto doklade. Ak to robíš na základe výpisu z BÚ, kde máš uvedené dva dátumy. Jeden, ktorý predstavuje deň skutočného výberu a druhý (neskorší), ktorý je dňom kedy to "zaznamena" :rolleyes: banka. Myslim, že je správne, do PD dať ten skorší dátum, kedy si skutočne peniaze z účtu vybrala, a kedy sa dostali do pokladne.
bz5
13.07.06,08:01
Ahoj, som len samouk (veľmi mi pomaha PORADA:) ), no ak sa mylim niekto zbehlejsí ma isto opraví.;) . Ak účtuješ príjem do pokladne na základe dokladu z bankomatu, tak do PD zaučtuješ dotáciu pod dátumom, ktorý je na tomto doklade. Ak to robíš na základe výpisu z BÚ, kde máš uvedené dva dátumy. Jeden, ktorý predstavuje deň skutočného výberu a druhý (neskorší), ktorý je dňom kedy to "zaznamena" :rolleyes: banka. Myslim, že je správne, do PD dať ten skorší dátum, kedy si skutočne peniaze z účtu vybrala, a kedy sa dostali do pokladne.

Teraz ma napadlo, keď tak prechádzam poradu, či sa pod ten druhý neskorší dátum nezapisuje do PD výber z účtu. Len toto sa mi zda také nelogické, že najskôr by bol príjem do pokladne (na základe skutočného dátumu dňa výberu peňazí) a až potom výber z účtu(na základe dátumu, kedy výber zaevidovala banka-neskorší). Ako to teda je? :confused:
Yvvetta
13.07.06,08:06
bz5 : presne preto na tieto výbery účtujú na priebežné položky - peniaze na ceste. Nie je to nelogické, ale správne
bz5
13.07.06,08:22
bz5 : presne preto na tieto výbery účtujú na priebežné položky - peniaze na ceste. Nie je to nelogické, ale správne

Takže ak mam na výpise napr.
10.5.2006 výber z BÚ (8.5.2006-skutočný dátum výberu)

Potom:
8.5.06 to zaúčtujem ako dotáciu pokladne (príjem) a súčastne do priebežných položiek
10.5.06 zaúčtujem výber z účtu a upravím tiež priebežné položky?:confused:
ucetni_fantozzi
13.07.06,08:35
Takže ak mam na výpise napr.
10.5.2006 výber z BÚ (8.5.2006-skutočný dátum výberu)

Potom:
8.5.06 to zaúčtujem ako dotáciu pokladne (príjem) a súčastne do priebežných položiek
10.5.06 zaúčtujem výber z účtu a upravím tiež priebežné položky?:confused:

presne tak!
ALDA
13.07.06,08:44
Takže ak mam na výpise napr.
10.5.2006 výber z BÚ (8.5.2006-skutočný dátum výberu)

Potom:
8.5.06 to zaúčtujem ako dotáciu pokladne (príjem) a súčastne do priebežných položiek
10.5.06 zaúčtujem výber z účtu a upravím tiež priebežné položky?:confused:
Ja účtujem s rovnakým dátumom, v tomto prípade 10.05.06.
bz5
13.07.06,09:07
Ja účtujem s rovnakým dátumom, v tonto prípade 10.05.06.

nebereš ohľad na to, že na bločku z bankomatu je dátum 8.5.06 a do denníka to zaúčtuješ do 10.5?....Čo ak za tie peniaze vybrané 8.5. hneď aj niečo kúpim. Potom by som mala v pokladni predsa mínus.
bepo
13.07.06,11:21
Včera podvečer som išiel cez Ivanku a 5 policajných áut pred OTP bankou nasvedčovalo že jediným dokladom o výbere z banky bude snímka z bezpečnostnej kamery :rolleyes:
ALDA
13.07.06,16:16
nebereš ohľad na to, že na bločku z bankomatu je dátum 8.5.06 a do denníka to zaúčtuješ do 10.5?....Čo ak za tie peniaze vybrané 8.5. hneď aj niečo kúpim. Potom by som mala v pokladni predsa mínus.

Ja beriem skôr ohľad na to, že peniaze zaúčtované ako výber 10.05, nemôžem mať v príjme 08.05.- skôr ako som ich vybrala. Hovoríme o účtovaní.
ucetni_fantozzi
13.07.06,17:23
Ja beriem skôr ohľad na to, že peniaze zaúčtované ako výber 10.05, nemôžem mať v príjme 08.05.- skôr ako som ich vybrala. Hovoríme o účtovaní.

no ale prave to je ono - ty si ich toho 8.5. naozaj vybrala...
ALDA
13.07.06,19:54
no ale prave to je ono - ty si ich toho 8.5. naozaj vybrala...

Tak výber z banky tiež 08.05. a nie 10.05.

Nebudem už na túto tému reagovať, pretože je to diskutabilné a ja nikomu nenútim svoj názor. A podľa mojich skúseností ak pri účtovaní používam jeden dátum, mám lepší prehľad a možnosť kontroly priebežných položiek v JU a účtu 261 v PU.V oboch prípadoch je pre mňa smerodatný výpis z účtu.
ALDA
13.07.06,19:57
nebereš ohľad na to, že na bločku z bankomatu je dátum 8.5.06 a do denníka to zaúčtuješ do 10.5?....Čo ak za tie peniaze vybrané 8.5. hneď aj niečo kúpim. Potom by som mala v pokladni predsa mínus.


Ešte dodávam, že aj keď niečo kúpim 08.05. neznamená, že to zaúčtujem v tento deň, predsa to môžem zaúčtovať aj 12.05.
andrej_rv
13.07.06,21:40
Pri výbere z bankomatu ide v zmysle § 2 ods. 2 zákona o účtovníctve podľa mňa o 2 samostatné účtovné prípady:
- o prírastok peňažných prostriedkov v pokladni
- o úbytok peňažných prostriedkov na bankovom účte,
ktoré sa spravidla neuskutočnia v ten istý deň (najmä ak ide o výber cez bankomat inej banky). Tieto účtovné prípady by mali byť doložené príslušnými samostatnými dokladmi:
- príjmovým pokladničným dokladom zo dňa fyzického výberu peňazí (prílohou by mal byť výberový lístok z bankomatu, ale ak nie je, nič sa nedeje - dátum výberu je doložený aj na výpise z účtu)
- výpisom z bankového účtu zo dňa odpisu prostriedkov z účtu,
teda s dátumami, kedy účtovný prípad skutočne nastal.
Nevyhotovenie PPD na príjem peňazí z bankomatu alebo použitie dátumu zúčtovania výberu aj pre príjem do pokladne i v prípade, ak boli peniaze vybraté so skorším dátumom, nie je podľa mňa v súlade so zákonom o účtovníctve. A ak sa takýto prípad vyskytne napr. na prelome roka (výber 30.12. a zúčtovanie 2.1) , účtovanie príjmu i zúčtovania s dátumom 2.1. bude mať za následok rozdiel medzi účtovným a fyzickým stavom peňazí v pokladni.
Ibaka
14.07.06,05:50
Ďakujem Vám všetkým za názor, idem prepisovať dátumy, tiež som to zaučtovával s jedným dátumom, ale nevadí, nie je toho veľa, pár hodín práce. Porada ma posunula ďalej.
ucetni_fantozzi
14.07.06,06:36
Pri výbere z bankomatu ide v zmysle § 2 ods. 2 zákona o účtovníctve podľa mňa o 2 samostatné účtovné prípady:
- o prírastok peňažných prostriedkov v pokladni
- o úbytok peňažných prostriedkov na bankovom účte,
ktoré sa spravidla neuskutočnia v ten istý deň (najmä ak ide o výber cez bankomat inej banky). Tieto účtovné prípady by mali byť doložené príslušnými samostatnými dokladmi:
- príjmovým pokladničným dokladom zo dňa fyzického výberu peňazí (prílohou by mal byť výberový lístok z bankomatu, ale ak nie je, nič sa nedeje - dátum výberu je doložený aj na výpise z účtu)
- výpisom z bankového účtu zo dňa odpisu prostriedkov z účtu,
teda s dátumami, kedy účtovný prípad skutočne nastal.
Nevyhotovenie PPD na príjem peňazí z bankomatu alebo použitie dátumu zúčtovania výberu aj pre príjem do pokladne i v prípade, ak boli peniaze vybraté so skorším dátumom, nie je podľa mňa v súlade so zákonom o účtovníctve. A ak sa takýto prípad vyskytne napr. na prelome roka (výber 30.12. a zúčtovanie 2.1) , účtovanie príjmu i zúčtovania s dátumom 2.1. bude mať za následok rozdiel medzi účtovným a fyzickým stavom peňazí v pokladni.

presne tak! toto je dobry priklad... ak by sa takyto pripad vyskytol na prelome rokov (t.j. vyber 31.12. a odpis z uctu 2.1.) a bol by zauctovany az pod datumom vyberu, nemohla by byt vykonana inventarizacia bez fyzickych rozdielov. Tzn. v pokladni by peniaze uz boli (museli by byt v mincovke), zatial co na ucte tiez (este neodpisane). Inventarizacii by v takomto pripade podliehal samozrejme aj ucet 261, pripadne priebezne polozky v JU, pri ktorych by sa skonstatoval vyber z bankomatu na prelome rokov.
alexxandra
14.07.06,08:03
ja davam v jednoduchom uctovnictve vybery z BU automaticky ako osobnu spotrebu a ked zostavujem pokladnu, tak urobim fiktivnu dotaciu v kazdom mesiaci ako osobny vklad podnikatela, teda ked treba. V ramci prehladu za cele uctovne obdobie si viem pozriet,ci je vztah dotacie - osobna spotreba zdravy, ale nie je nutne, aby som kazdy vyber zapisovala do pokladne. Jednoducho si proste z uctu vybera pre seba a ked treba, tak do pokladne donesie z tych svojich. Az tak dobre mi zase nikto neplati,aby som sa zabavala s priebeznymi polozkami ;-) V jednoduchom uctovnictve ma zmysel presne evidovat vybery jedine vtedy,ak napriek tomu,ze to je JU, je pokladna naozajstna,pretoze aj podnikatel v JU moze byt trosku vacsia firma, mat zamestnancov atd, a pokladna nie je fiktivna,ale naozajstna. Vtedy samozrejme treba vybery evidovat a pouzivat priebezne polozky. V PU je to samozrejme jednoznacne,ze vybery sa musia evidovat cez 261. Prajem pekny vikend :-)
alexxandra
14.07.06,08:09
Pri výbere z bankomatu ide v zmysle § 2 ods. 2 zákona o účtovníctve podľa mňa o 2 samostatné účtovné prípady:
- o prírastok peňažných prostriedkov v pokladni
- o úbytok peňažných prostriedkov na bankovom účte,
ktoré sa spravidla neuskutočnia v ten istý deň (najmä ak ide o výber cez bankomat inej banky). Tieto účtovné prípady by mali byť doložené príslušnými samostatnými dokladmi:
- príjmovým pokladničným dokladom zo dňa fyzického výberu peňazí (prílohou by mal byť výberový lístok z bankomatu, ale ak nie je, nič sa nedeje - dátum výberu je doložený aj na výpise z účtu)
- výpisom z bankového účtu zo dňa odpisu prostriedkov z účtu,
teda s dátumami, kedy účtovný prípad skutočne nastal.
Nevyhotovenie PPD na príjem peňazí z bankomatu alebo použitie dátumu zúčtovania výberu aj pre príjem do pokladne i v prípade, ak boli peniaze vybraté so skorším dátumom, nie je podľa mňa v súlade so zákonom o účtovníctve. A ak sa takýto prípad vyskytne napr. na prelome roka (výber 30.12. a zúčtovanie 2.1) , účtovanie príjmu i zúčtovania s dátumom 2.1. bude mať za následok rozdiel medzi účtovným a fyzickým stavom peňazí v pokladni.



To je sice pravda, ale moze nastat v skutocnom zivote,a aj nastava, situacia, ze zamestnanec alebo podnikatel si v pondelok vyberie peniaze z bankomatu, ale z x roznych dovodov ich do pokladne donesie az v stredu alebo o mesiac. Moze medzitym ist na sluzobnu cestu,alebo ochorie pokladnicka, alebo ich,hlavne sef,proste ma doma. Napriklad uplne bezne sa mi stava,ze vyberu peniaze v nemecku, kde maju otvoreny bezny ucet normalne v nemeckej banke,ale na slovensko pridu az v piatok vecer, este je medzitym vikend, a peniazky odovzdaju pokladnicke o tyzden, pricom ich original iba nosili v bukse. Takze tam mi dokonca aj vychadzaju kurzove rozdiely ;-) Takze ja by som sa az tak zufalo nesnazila to v ten isty den aj prijat do pokladne,pretoze zivot ma rozne formy a ten podnikatelsky este viac ;-)))
renča1
14.07.06,08:17
To je sice pravda, ale moze nastat v skutocnom zivote,a aj nastava, situacia, ze zamestnanec alebo podnikatel si v pondelok vyberie peniaze z bankomatu, ale z x roznych dovodov ich do pokladne donesie az v stredu alebo o mesiac. Moze medzitym ist na sluzobnu cestu,alebo ochorie pokladnicka, alebo ich,hlavne sef,proste ma doma. Napriklad uplne bezne sa mi stava,ze vyberu peniaze v nemecku, kde maju otvoreny bezny ucet normalne v nemeckej banke,ale na slovensko pridu az v piatok vecer, este je medzitym vikend, a peniazky odovzdaju pokladnicke o tyzden, pricom ich original iba nosili v bukse. Takze tam mi dokonca aj vychadzaju kurzove rozdiely ;-) Takze ja by som sa az tak zufalo nesnazila to v ten isty den aj prijat do pokladne,pretoze zivot ma rozne formy a ten podnikatelsky este viac ;-)))

Lenže andrej rv hovoril o priebežných položkách v PÚ 261 a ty čo si napísala hovorí viacmenej o poskytnutých zálohach zamestnancom na SC, ktoré sa neúčtujú, ako prieb.položky (261).
alexxandra
14.07.06,08:39
to nie je zaloha,ked mu to z banky trosku dlhsie trva ;-)
alexxandra
14.07.06,08:42
to je to iste,ako ked pracovnik cestou z prace vyberie peniazky ako svoju poslednu pracovnu ulohu dna a rano ich odovzda pani pokladnicke. Jednoducho tam ten den nemoze sediet,pretoze taka bola skutocnost a nebola to zaloha. Ale nechcem sa hadat,ja v tom nejaky vazny problem nevidim a samozrejme sa to odsledovat da.Iba som tym chcela povedat,ze moze existovat aj logicke a pravdive vysvetlenie,preco peniaze trcia na ceste viac ako den a uctovnictvo ma zachytavat pravdu, takze netreba nasilu na niektore veci tlacit :-) Ale inak mate samozrejme pravdu,ze ak to bolo v jeden den,ma to byt v jeden den :-)
renča1
14.07.06,08:48
to je to iste,ako ked pracovnik cestou z prace vyberie peniazky ako svoju poslednu pracovnu ulohu dna a rano ich odovzda pani pokladnicke. Jednoducho tam ten den nemoze sediet,pretoze taka bola skutocnost a nebola to zaloha. Ale nechcem sa hadat,ja v tom nejaky vazny problem nevidim a samozrejme sa to odsledovat da.

To nie je hádka, ale diskusia:) a výmena názorov v dobrom slova zmysle.
bz5
14.07.06,08:48
to je to iste,ako ked pracovnik cestou z prace vyberie peniazky ako svoju poslednu pracovnu ulohu dna a rano ich odovzda pani pokladnicke. Jednoducho tam ten den nemoze sediet,pretoze taka bola skutocnost a nebola to zaloha. Ale nechcem sa hadat,ja v tom nejaky vazny problem nevidim a samozrejme sa to odsledovat da.

Keď však vyberieš peniaze z bankomatu, dostaneš potvrdenku na ktorej je dátum. A túto by si mala zaúčtovať ako PPD pod dátumom, ktorý je na nej. Alebo sa mýlim?
alexxandra
14.07.06,08:51
a co ked ta pokladnicka vedie naozajstnu pokladnu a ma vecer urobenu inventuru? Jednoducho je to situacia zo zivota,uz to tam neda,nebude koli nikomu prerabat denne zostatky ... Je nieco ine,ked sa vedie fiktivna pokladna,ale v realnom zivote nastavaju rozne situacie a netreba sa toho bat, ked to vieme vysvetlit :-) Jasne,debata je fajn :-)
alexxandra
14.07.06,08:55
este maly priklad :-) Ked si nakupis v pondelok obalky a v utorok ceruzky a v stredu si to zanesies pokladnicke na preplatenie,tak to pravdepodobne stikne na jeden doklad,spocita a na VPD napise datum zo stredy. To je to iste :-) Alebo zeby som sa mylila? Aj to je mozne ;-)
Milan Benka
14.07.06,08:57
Začínate tu viesť žabomyšie vojny.
bz5
14.07.06,08:58
a co ked ta pokladnicka vedie naozajstnu pokladnu a ma vecer urobenu inventuru? Jednoducho je to situacia zo zivota,uz to tam neda,nebude koli nikomu prerabat denne zostatky ... Je nieco ine,ked sa vedie fiktivna pokladna,ale v realnom zivote nastavaju rozne situacie a netreba sa toho bat, ked to vieme vysvetlit :-) Jasne,debata je fajn :-)

To áno :rolleyes: . Vieš trocha ma metie, že ak v JÚ do PD zaúčtuješ PPD podľa dátumu potvrdenky, a súčastne to hodíš medzi priebežné položky, tak vlastne banka tvoj výber zaeviduje neskôr ako si ty peniaze vybereš, teda aj dátum na BV je neskorší.....tak vlastne potom najskôr zaúčtuješ príjem do pokladne a až potom výber z BÚ.
Paula
14.07.06,09:03
Či už s rovnakým alebo odlišným dátumom....takto sa povedzme rozhodne jedna polovica účtovníkov tak a druhá onak ..... v prípade, že účtujeme raz za týždeň, dva týždne, atd. väčší objem dokladov. Ale čo v prípade účtovníka, ktorý dennodenne spracúva doklady? Pracovník alebo podnikateľ vyberie cez kartu z firemného účtu na služ. ceste, s dokladom o výbere sa z nej vráti napr. o dva týždne. Medzitým už účtovník zaúčtoval "x" príjmových dokladov do pokladne. Má mu "vyberateľ" telefonovať, že vybral peniaze, aby príjem do pokladne bol v správnom časovom slede a príjmový doklad bol pekne v poradí? Viem, situáciu som prehnala....ale i tak si myslím, že sú omnoho vážnejšie účtovné prípady, najmä z daňového hľadiska ako ten, o ktorom sa tu po x-tý krát diskutuje a vždy je výsledok 50:50 :)
alexxandra
14.07.06,09:06
ja si myslim,ze pokladnicka ani nemoze tie peniaze prijat,ani ked zaroven vystavi danemu pracovnikovi zalohu,pretoze najprv nevie,ci dotycny tie peniaze naozaj ma, a potom nema podpisane od neho,ze tu zalohu prijal, takze by si eventuelne mohla vyrobit aj manko v pokladni :-) Zabomysie vojny,to by ma naozaj mrzelo, uprimne :-)
ucetni_fantozzi
14.07.06,09:50
Či už s rovnakým alebo odlišným dátumom....takto sa povedzme rozhodne jedna polovica účtovníkov tak a druhá onak ..... v prípade, že účtujeme raz za týždeň, dva týždne, atd. väčší objem dokladov. Ale čo v prípade účtovníka, ktorý dennodenne spracúva doklady? Pracovník alebo podnikateľ vyberie cez kartu z firemného účtu na služ. ceste, s dokladom o výbere sa z nej vráti napr. o dva týždne. Medzitým už účtovník zaúčtoval "x" príjmových dokladov do pokladne. Má mu "vyberateľ" telefonovať, že vybral peniaze, aby príjem do pokladne bol v správnom časovom slede a príjmový doklad bol pekne v poradí? Viem, situáciu som prehnala....ale i tak si myslím, že sú omnoho vážnejšie účtovné prípady, najmä z daňového hľadiska ako ten, o ktorom sa tu po x-tý krát diskutuje a vždy je výsledok 50:50 :)

no tato diskusia bola v prvom rade o tom, kedy nastava uctovny pripad a kedy teda uctovat. vidim, ze sa to tu prehuplo uz do inej oblasti a sice zuctovavania dokladov v regulernej pokladni (myslim tym taku tu miestnost s milou tetou a trezorom). mam vsak aj v tomto pripade urcite vyhrady voci oneskorenemu uctovaniu dotacie pokladne, a sice:
- ak uz je niekto vo firme, kto ma kartu na vybery z bankomatov, mal by byt kompetencne upraveny jeho vztah k pokladni. a preto by som predpokladal, ze ak vybranu hotovost nevlozi este v den vyberu do pokladne, mala by byt evidovana ako pohladavka voci nemu (tzn. 335, 355 apod.) - nuz a to zrejme tiez len v den vyberu z bankomatu...
*agatha*
14.07.06,17:40
ahojte, ja účtujem v JÚ v SW step. ja keď zaúčtujem napr. 14.7. výber z bankomatu 100,- a na to zaúčtujem dotáciu pokladne s tým istým dátumom (14.7.), stále mi to potom v PD usporiada tak, že najskôr mi dá dotáciu pokladne a až potom mi dá výber z banky. veľakrát mi potom v PD nastala situácia, že som išla "do mínusu". takže preto najskôr zaúčtujem podľa výpisu výber z bankomatu a o deň neskôr dávam dotáciu pokladne.
Ajulka
17.07.06,08:19
Mala som daňovú kontrolu, ktorej postačoval výpis z účtu v peňažnom ústave:)


Ak má problém riešenie, nemá zmyseľ robiť si starosti, ak nemá riešenie, starosti nepomôžu