janiely
30.01.17,08:02
Dobrý deň.
Môže auto zaradené v majetku firmy A, používať aj firma B na pracovné cesty (cestovné náhrady)? Firma A zaplatí daň za toto vozidlo (nakoľko je to jej auto, ktoré používa na podnikateľské účely). Ale akú má povinnosť firma B vo vzťahu k dani z motor.vozidiel za toto auto?
Konateľ je v oboch firmách tá istá osoba. A pár krát do roka využil auto z firmy A vo firme B na cestovné náhrady - je to vôbec možné? A kto platí daň z MV?
Ďakujem za odpoveď.
Reina
30.01.17,07:06
Žiadnu. ak vozidlo používaa firma A na podnikanie (tj. je držiteľom vozidla), tak daňovníkom je táto osoba (tj. firma A). A firma B by mala podľa môjho názoru zaplatiť napr. za prenájom takéhoto vozidla. Ale z titulu dane z motorových vozidiel nemá žiadne povinnosti - tie má firma A.
janiely
30.01.17,07:17
to som si aj myslela, chápem, ale ešte mám doplňujúcu otázku, tá firma B si nemôže na toto auto písať cestovné náhrady, však? Na cestovné náhrady môže byť použité len vozidlo, ktoré sa nepoužíva na podnikanie, že? T.j. musí to byť len nejaké súkromné.
Reina
30.01.17,07:37
Výdavky sú: a to PHL - bločky a ten prenájom :-)
janiely
30.01.17,07:44
no jasné, myslela som skôr, klasické cestovné náhrady + amortizácia (to je možné len pri aute, ktoré sa nepoužíva na podnikanie, či?) :) ďakujem moc krát.
Reina
30.01.17,08:36
Cestovné náhrady v zmysle stravného áno (aj konateľ je podľa zákona dane z príjmov braný ako zamestnanec). Podľa môjho názoru však náhrada za km 0,183 nie :-). Tam by to mohlo byť v prípade, ak by to bolo SZČO a auto nezaradené do ponikania :-).