janiely
30.01.17,11:49
Fyzická osoba začala prenajímať časť bytu ale len na príjem do 500 eur ročne /oslobodený od dane/.
Je aj v takom prípade povinnosť sa registrovať na DÚ z titulu začiatku prenajímania izby pre syna- sro (kancelária) ?
Ďakujem.
ivka70
30.01.17,10:55
Povinnost registrovat sa na DU je hned nasledujuci mesiac po zaciatku prenajmu (ako spravne podotkla Katy a R), bez ohladu na predpokladany prijem.
Pri prenajme casti bytu sro je potrebne aj tu cast bytu vynat z bytoveho fondu, nahlasit zmeny v dani z nehnutelnosti atd.
http://dennik.hnonline.sk/servisne-prilohy/475642-podnikanie-v-byte-moze-vyjst-aj-draho
https://www.advokatnawebe.sk/riesene-otazky/199-podnikanie-szco-v-byte-a-danove-uplatnovanie-nakladov
janiely
30.01.17,11:16
a čo je teda legálne možné (bez tejto registrácie na DÚ), stačí že syn bude mať vyčlenenú miestnosť (bez nájomného) a do tejto miestnosti si zabezpečí vybavenie-stôl,stolička, PC a pod.? Takto by to šlo?
Katy a R
30.01.17,11:25
K termínu registrácie - že nie je to pred začiatkom prenajímania;) - ale treba sa registrovať do konca mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, v ktorom začne prenajímať nehnuteľnosť.
vi´d § 49 a - zák o DzP
ivka70
30.01.17,11:25
Pokial si nebude uplatnovat naklady v sro na tu miestnost, tak je to v podstate jedno.
Akonahle by si chcel cokolvek uplatnit, tak to treba riesit.
ivka70
30.01.17,11:26
vdaka za doplnenie :)
janiely
30.01.17,11:28
"náklady na tú miestnosť" myslíš len energie+služby? Toto by si nedával do nákladov, ale ak by si dával do nákladov len stoličku, PC, stôl, komodu atď, tak to môže áno? Nie je nikde napísané, že vybavenie kancelárie môže ísť do nákladov len vtedy, ak má prenajatú miestnosť?
janiely
30.01.17,11:53
Ja by som len chcela vedieť, či si sro môže dať do nákladov vybavenie, zariadenie kancelárie keď nemá v nákladoch aj prenájom určitého priestoru, keď teda máme za to, že používa len 1 miestnosť v byte rodičov.
janiely
30.01.17,12:06
ešte som našla toto, čo by odpovedalo na môj doplňujúci dotaz:
"Podnikanie v dome alebo byte bez zriadenia prevádzky

Prvý spôsob, teda bez zmeny účelu využívania obytnej plochy a zriadenia riadnej prevádzky je vhodný najmä pri vykonávaní rôznych rôznych duševných činností, alebo poskytovaní služieb pri ktorých nie je potrebné aby zákazníci chodili za podnikateľom do týchto priestorov a on naopak nemusí mať žiadne skladové ani obchodné priestory. Jedná sa najmä o činnosti ako vedenie účtovníctva, programovanie, tvorba web stránok, tvorba odborných publikácií a článkov, sprostredkovanie poistenia, poradenské činnosti.

V takýchto prípadoch podnikateľ nemá zriadenú oficiálnu prevádzku, ku práci mu stačí počítač, telefón, jeden pracovný stôl a spotrebný materiál. Keďže nežiadal o zmenu obytných priestorov na nebytový priestor používaný na podnikanie nedáva si do nákladov ani výdavky spojené s platením nájmu a energií za tento priestor."