Viliam67
30.01.17,13:41
Poisťovňa mi z dôvodu neskorého zaplatenia HP 2.1.2015. zrušila poistku. Ale oznámenie o zrušení som dostal až 3.7.2015. Medzi tým som ale mal škodovú udalosť. Ta sa stala 10.5.2015.

1.6.2015. si poisťovňa vyžiadala dokumenty re likvidáciu škodovej udalosti.

Vie mi to niekto prosím vysvetliť.



Faktúra za opravu vozidla mi nebola uhradená.
Martuk
30.01.17,12:51
pri normálnych poisťovniach zaniká (v tomto prípade) havarijné poistenie po 3 mesiacoch (1. upomienka, 2. upomienka, výzva a oznámenie o zániku). Zánik po 6 mesiacoch mi pripomína určité poisťovne (ešte môže byť v hre leasing).

Aký dátum, ku ktorému zrušila poisťovňa havarijku, je uvedený v tom oznámení o zániku? Najlepšie by si spravil, keby si oskenoval ten list, vyčiernil údaje a prilepil ho sem.
misoft
30.01.17,13:58
Ako Martuk napísal - niektoré poisťovne po nezaplatení (v rámci zachovania klienta) čakajú od 3 do 6 mesiacov. Pretože HP si nezrušil ty z vlastnej vôle, ale poisťovňa zrušila z dôvodu neplnenia podmienok zmluvy - má na to právo takto postupovať (často sa stáva, že klient zabudne, nemohol zaplatiť a pod.).
Takže plnia svoju povinnosť podľa zmluvy a snažia sa riešiť poistnú udalosť. Keďže si mal škodovú udalosť - pravdepodobne z dôvodu opomenutia si si uplatnil vyplatenie škody. Poisťovňa preto žiada všetky podklady o škodovej udalosti, pretože škoda ti už bola vyplatená neoprávnene a na základe podkladov si uplatnia voči tebe regres - inými slovami - nachystaj sa (ak si peniaze dostal), že ich budeš musieť do centíka vrátiť (a buď rád, ak do toho nezapočítajú i nejakú pokutičku).
Martuk
30.01.17,14:04
presne, ako píše Misoft, akurát ma predbehol, nechcel som toto, čo napísal on, napísať ja, keď si neudal doplňujúce informácie.
misoft
30.01.17,14:08
Napísal som to, aby som doplnil tvoju odpoveď a tiež zo skúseností syna môjho suseda. Tiež mal HP - havaroval (nie vlastnou vinou), 3 mesiace v špitáli a samozrejme neplatil.
Prišlo mu oznámenie o ukončení HP, on však doložil dokladmi z nemocnice a lekárov, že nemohol si z týchto príčin splniť podmienky zmluvy. HP bola obnovená - poistka bola doplatená (bez sankcií) a dokonca i bolo vykonané poistné plnenie (bez akýchkoľvek zrážok).
Martuk
30.01.17,14:21
po doložení listu upravujem moju odpoveď:

poisťovňa ti zamietla plnenie v plnom rozsahu, kvôli tomu, že tvoje havarijné poistenie bolo už 4 mesiace zaniknuté a z toho dôvodu ti poisťovňa nemôže za(pre)platiť opravu. Obišiel si celkom dobre v zmysle, že nemusíš vracať poisťovni minimálne niekoľko stoviek eur.

Že ti nemá kto zaplatiť škodu ešte nemusí byť problém, pretože pokiaľ si nebol vinníkom ty, môžeš si škodu uplatniť z PZP vinníka.

Pokiaľ si však ty vinníkom, tak bohužiaľ, škodu ti nikto nezaplatí, jedine ty sám.

A prečo od teba poisťovňa žiadala doklady k tej škode? Totiž každá poisťovňa sa po nahlásení škody MUSÍ zaoberať danou udalosťou, k tomu patrí doloženie všetkých potrebných dokladov, ktoré likvidácia potrebuje, aj keď je dopredu jasné, že to zamietne.
Martuk
30.01.17,14:22
aby sa totiž na prípadnom súde nestalo, že poškodený postaví obhajobu na tom, že poisťovňa zamietla plnenie a pritom sa tým ani nezaoberala (tým zaoberaním myslím už spomínané vyžiadanie dokladov).
Martuk
30.01.17,14:37
samozrejme, že ti faktúru poisťovňa nemohla preplatiť (až teraz som si tú vetu s faktúrou všimol), pretože zmluva už v čase vzniku škody bola necelých 5 mesiacov zaniknutá.