pantani
10.07.06,10:02
Ahojte poradaci,

potreboval by som poradit ako mam postupovat pri zivotnom poisteni zamestnancov, ked je uzavreta zmluva medzi zamestnavatelom a poistovnou a zamestnanec je tu len uvedeny ako poisteny. Zamestnanec na svoju poistku vobec neprispieva. Mozem postupovat aj v takomto pripade podla §19 ods 3, pism l,?

Dakujem za prispevky a nazory
P.
Tweety
10.07.06,08:06
Ahojte poradaci,

potreboval by som poradit ako mam postupovat pri zivotnom poisteni zamestnancov, ked je uzavreta zmluva medzi zamestnavatelom a poistovnou a zamestnanec je tu len uvedeny ako poisteny. Zamestnanec na svoju poistku vobec neprispieva. Mozem postupovat aj v takomto pripade podla §19 ods 3, pism l,?

Dakujem za prispevky a nazory
P. Môže podľa § 19 odst. 3 písm.l . do výšky 6% mzdy zamestnanca, ak je zamestnanec účastníkom sporení:cool:
pantani
10.07.06,08:13
Dakujem za odpoved.

P.
Chobot
10.07.06,09:05
Ahojte poradaci,

potreboval by som poradit ako mam postupovat pri zivotnom poisteni zamestnancov, ked je uzavreta zmluva medzi zamestnavatelom a poistovnou a zamestnanec je tu len uvedeny ako poisteny. Zamestnanec na svoju poistku vobec neprispieva. Mozem postupovat aj v takomto pripade podla §19 ods 3, pism l,?

Dakujem za prispevky a nazory
P.

Doplním len, že na strane zamestnanca to treba zdaniť ako príjem.

Ak v tom vzťahu bude vystupovať zametnávateľ ako poistník a zamestnanec ako poistený, treba tiež dopredu dohodnúť podmienky pri ukončení PP, aby sa predišlo problémom, aký sa tu vyskytol pred nejakým polrokom:

http://www.porada.sk/t19006-zivotna-poistka.html

Pred nejakým časom tu bol
kalkulka
10.07.06,09:08
A ak v tejto poistnej zmluve nie je sporenie, ale bolo by to iba poistenie pre prípad smrti následkom úrazu, trvalé následky úrazu a odškodné počas nevyhnutného liečenia? Vtedy to nie je daňový výdavok? Jedná sa o vodičov medzinárodnej prepravy.
kalkulka
12.07.06,06:12
Nikto sa mi neozve?
Tweety
12.07.06,06:19
A ak v tejto poistnej zmluve nie je sporenie, ale bolo by to iba poistenie pre prípad smrti následkom úrazu, trvalé následky úrazu a odškodné počas nevyhnutného liečenia? Vtedy to nie je daňový výdavok? Jedná sa o vodičov medzinárodnej prepravy. § 19
Pozri celý odst. 3 písm.
l) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov podľa osobitného predpisu, 35) a príspevky na účelové sporenie a životné poistenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov; tieto príspevky je možné uznať v úhrne najviac do výšky 6 % zo zúčtovanej mzdy a náhrady mzdy zamestnanca, ktorý je účastníkom týchto sporení,
Chobot
12.07.06,06:36
A ak v tejto poistnej zmluve nie je sporenie, ale bolo by to iba poistenie pre prípad smrti následkom úrazu, trvalé následky úrazu a odškodné počas nevyhnutného liečenia? Vtedy to nie je daňový výdavok? Jedná sa o vodičov medzinárodnej prepravy.

Tam potom treba skúmať, či ešte ide o životné poistenie, pretože to, čo spomínaš, má charakter úrazového poistenia, čo nepatrí podľa klasifikácie poistných odvetví do životného poistenia, ale medzi neživotné poistenie.

Existuje aj produkt rizikové životné poistenie (na rozdiel od kapitálového nemá sporiacu časť), ktorý síce patrí do odvetvia životného poistenia, ale nespĺňa podmienky na životné poistenie podľa zákona 595/2003 § 11 ods. 7):

"a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo"

pretože poistné plnenie pre prípad dožitia nikdy nenastane. Toto by som si netrúfol dať ako daňový výdavok, ale považoval by som to skôr ako nepeňažný benefit pre zamestnancov, rovnako ako napr. úrazové poistenie.
kalkulka
12.07.06,09:37
Tam potom treba skúmať, či ešte ide o životné poistenie, pretože to, čo spomínaš, má charakter úrazového poistenia, čo nepatrí podľa klasifikácie poistných odvetví do životného poistenia, ale medzi neživotné poistenie.

Existuje aj produkt rizikové životné poistenie (na rozdiel od kapitálového nemá sporiacu časť), ktorý síce patrí do odvetvia životného poistenia, ale nespĺňa podmienky na životné poistenie podľa zákona 595/2003 § 11 ods. 7):

"a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo"


pretože poistné plnenie pre prípad dožitia nikdy nenastane. Toto by som si netrúfol dať ako daňový výdavok, ale považoval by som to skôr ako nepeňažný benefit pre zamestnancov, rovnako ako napr. úrazové poistenie.
Asi takto uvažujem aj ja, čiže to dám medzi nedaňové výdavky.