MenoPriezvisko
31.01.17,16:20
Dobrý večer, chcela by som sa informovať niekoho znalého zákona. Pozerala som sa do zákonníka práce, kde som našla 2 mesačnú výpovednú lehotu avšak na určitých stránkach som našla jednomesačnú výpovednú lehotu v prípade, že u zamestnávateľa nepracujem dlhšie ako 1 rok. Moja otázka teda znie - existuje v súčasnosti jednomesačná výpovedná lehota alebo tieto informácie už nie sú platné keďže som to v zákonníku práce nevyčítala. Ďakujem
Tweety
31.01.17,15:25
Upresni spôsob skončenia PP, môže to byť 2. mes. ale ani nemusí. Platí § 62.
MenoPriezvisko
31.01.17,15:29
výpoveďou zo strany zamestnanca
Tweety
31.01.17,15:29
Ako dlho trvá PP?
Tweety
31.01.17,15:33
Ak aspoň rok, VD je najmenej 2.mes.
MenoPriezvisko
31.01.17,15:40
Pracovný pomer vznikol v júli 2016, takže ešte neuplynul ani jeden rok. Zamestnávateľ mi ústne prisľúbil skrátenie pracovného pomeru na 4h s tým, že do konca januára podpíšem novú zmluvu alebo dodatok, avšak nestalo sa. Preto hľadám riešenie mojej situácie a zvažujem výpoveď, avšak neviem, či ju napísať s 1 alebo 2 mesačnou výpoveďou a v prípade, že je možná jednomesačná výpovedná lehota, čím ju "podložiť"
Tweety
31.01.17,15:44
Máš potom 1 mes. výpoveď. Platí §62 ZP, ako som už uviedla.
MenoPriezvisko
31.01.17,15:49
Ten paragraf som si už čítala veľakrát avšak žiadnym spôsobom mi z neho nevyplýva, že 1 mesačná výp. lehota je pri prac. pomere kratšom ako 1 rok. Zamestnávateľ (znalý zákona) mi sám povedal, že moja výpovedná lehota by bola 2 mesiace keby som si ju podala. Preto neviem, o čo konkrétne sa môžem oprieť keďže by mi tú jednomesačnú výp. lehotu pravdepodobne nechcel uznať. :/
Tweety
31.01.17,15:52
Hneď v prvom bode je uvedený 1. mesiac. Zamestnáv. sa zmýlil.
MenoPriezvisko
31.01.17,16:02
a v prípade, že by mi odmietla prevziať výpoveď je možné sa obrátiť na nejaký orgán (pr. inšpektorát práce)?
veronikasad
31.01.17,16:42
Aku výpovednú dobu máš dohodnutú v pracovnej zmluve?
veronikasad
31.01.17,16:44
Pošli výpoveď poštou, doporucene s dorucenkou. Výpovedná doba začína plynúť prvým dňom nasledujúceho kalendárneho mesiaca po doručení výpovede.
MenoPriezvisko
31.01.17,16:52
v zmluve je napísané len "dĺžka výpovednej doby je stanovená v ustanovení § 62 Zákonníka práce" nič viac k výpovednej dobe tam nie je
Tweety
31.01.17,16:54
tak jednoznačne 1 mes.VD výpoveď je povinný prevziať
MenoPriezvisko
31.01.17,17:07
Ďakujem vám veľmi pekne za odpovede :)
misoft
01.02.17,05:35
@MenoPriezvisko: Nič v zlom - čítala si zákon - veď tam je jasne napísané
§62 ods.2 "Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak." - najmenej 1 mesiac, takže nemôže byť 14 dní, 21 dní, 28 dní ale najmenej 1 mesiac (môže byť viac, ale pod 1 mesiac nesmie byť). To je predsa vysvetlenie VD.
Tu celý paragraf:
"§ 62

Výpovedná doba


(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.


(2) Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.


(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej


a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,


b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.


(4) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z iných dôvodov ako podľa odseku 3, je najmenej dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok.


(5) Do doby trvania pracovného pomeru podľa odsekov 3 a 4 sa započítava aj doba trvania opakovane uzatvorených pracovných pomerov na určitú dobu u toho istého zamestnávateľa, ktoré na seba bezprostredne nadväzujú.


(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace.


(7) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak.


(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná."
MenoPriezvisko
13.02.17,16:26
a ty si asi nečítal/a moju otázku :-) ja som sa nepýtala na menej ako 1 mesačnú výpovednú lehotu preto nechápem tej poznámke hneď v úvode tvojho príspevku...

no a prepáč že nie som tak znalá čítania zákonov (preto som o pomoc žiadala niekoho zákona znalého a OCHOTNÉHO vysvetliť a nie okopírovať zákon - ten si viem skutočne prečítať aj sama) keď mi tá 1 mesačná lehota nebola tak úplne jasná ako tebe ;-) pekný deň