chiara2512
01.02.17,14:39
Dobrý deň,


chcela by som si uplatniť NČ na ZŤP manžela. Zamestnaná som od júna 2016 (dovtedy som študovala) a manželia sme od 8. októbra 2016. Bývame v spoločnej domácnosti (v podnájme), ale na OP máme každý inú adresu. Manžel je ZŤP a popri tom prekladá na licenčnú zmluvu pre rôznych zadávateľov. Moje otázky sú:

1. Môžem si naňho uplatniť NČ? Nie je problém, že na OP má inú adresu? (V Žiadosti treba zadať jeho adresu, mám tam dať jeho trvalý pobyt alebo ten, kde teraz bývame? Ja mám tiež trvalý pobyt inde, než kde teraz bývame, na podnájom nemáme ani prechodný, neviem, čo tam dať)
2. Adresa zamestnávateľa manžela - keď je ZŤP, čo tam mám napísať?
3. V októbri, novembri a decembri nemal žiaden príjem z prekladu, zarátava sa aj príjem z obdobia, keď sme ešte neboli manželia? Treba tam dať jeho dôchodok len za tieto tri mesiace? Alebo len za november a december, keďže do 8. októbra sme ešte neboli manželia?


Vyplňujem túto žiadosť prvýkrát, mám z toho dosť chaos :). Ďakujem za odpovede.
Tweety
01.02.17,13:44
Môžeš si uplatniť NČZD na manžela za obdobie manželstva. Teda 2 mesiace.
Toto by ti malo pomôcť v zorientovaní sa. https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby#NezdanitelnaCastManzelManzelka
Ešte pozri aj §11 Zákona o DzP.
veronikasad
01.02.17,13:57
nezakladaj duplicitné témy
chiara2512
01.02.17,14:15
nevedela som zmeniť rubriky, tak som ju dala znova. Ako tú jednu vymažem? Neviem to nikde nájsť, som tu nová.
veronikasad
01.02.17,14:17
Sama to nevymažeš, nahlás zmazanie moderátorovi cez trojuholník s výkričníkom pod témou. V texte požiadaj o vymazanie.