MichalBAC
01.02.17,15:39
Od 04/16 som dostal plny ID. V tom case som este ale bol zamestnany a dostal som este od zamestnavatela vyplaty. Vraj ak som na plnom invalidnom dochodku tak za mna plati odvody do zdravotnej a socialnej poistovne stat. Mam teda narok na vratenie sumy, ktora bola odvedena do zdravotnej a socialnej poistovne z mojej mzdy?
Dakujem
Mila123
01.02.17,14:44
platí za teba štát, ale pokiaľ máš aj príjem musíš aj z príjmu platiť poistné......teda nič sa ti nevráti
Katy a R
01.02.17,14:52
V prvom rade si mal povinnosť doložiť zamestnávateľovi Rozhodnutie zo SP - až na základe toho zamestnávateľ môže opraviť odvody ... a nie je pravda, že za teba platí všetky odvody štát :) platíš aj ty - ako zamestnanec pozri tu - že ako to je http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2017/55433s
ak si už aj predtým mal ID - tak vlastne len poistenie v nezamestnanosti neplatíš od tej zmeny )apríl) ... pozri na výplatnej páske, či ho tam platíš (je to 1% z VZ) .Ak platíš na´dalej - tak požiadaj zamestnávateľa o nápravu - samozrejme dolož.
Ak si predtým vôbec nebol poberateľom ID (ani ŤZP) - tak aj poistné do ZP by si mal mať "polovičné" - tiež ti vrátia.
MichalBAC
01.02.17,18:10
Dakujem
MichalBAC
01.02.17,18:13
Dakujem, pozriem sa na to. Vsetko som v praci dolozil a do tej doby som nebol ID. No od 1.1.2017 som nezam. a vraj nemam narok ani na podporu. Ako je to mozne ked som odrobil 20 rokov a len od aprila som ID. Pozeral som na internete ze vznikom ID nemam narok, ale do tej doby som si vsetko poctivo odvadzal. To mozu preratat z toho nie?
Katy a R
01.02.17,21:35
treba si pozrieť dobre výplatnú pásku - podľa mňa ti znížili odvody - ak si doložil rozhodnutie.
Ako ID nad 70% nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti - vi´d § 105 odst2 zák o SP . keby si bol ID pod 70% - tak máš nárok.
ZuzanaA
02.02.17,06:57
Chcem sa opýtať, na základe akého rozhodnutia až môžem znižovať odvody na ID. Mám zatiaľ od zamestnanca len papier "Lekárska správa" - Zápisnica, kde je uvedené odkedy bude uznaný na invalidného a percento (45%). Uznali mu to spätne od 1.7.2016. Takže budem musieť opravovať výkazy do ZP a jemu vrátiť preplatok ZP. Ide mi o to, či môžem už za január mu znížiť odvody na základe tej Lekárskej správy, alebo musím čakať na Rozhodnutie zo SP. Ďakujem.
MichalBAC
04.02.17,21:11
Dakujem
veronikasad
04.02.17,21:42
ZuzanaA - počkaj na rozhodnutie SP
veronikasad
05.02.17,07:10
Príloz výplatnú pasku, nech vieme o čom píšeš (osobné údaje zamaz)