SachMat
02.02.17,09:26
Napísal som šikovný SW na výuku slovíčok cudzích jazykov, ktory planujem spristupnit prostrednictvom webu. K softweru treba este naplnit databazu cudzimi slovickami a ich prislusnymi prekladmi. Clenenie slovicok v databaze do skupin by som vsak chcel spravit podla rozdelenia do kapitol v niektorej komercne dostupnej ucebnici cudzieho jazyka tak aby sa pouzivatel SW mohol ucit nove slovicka v sulade s progresom podla tej-ktorej ucebnice. Chcel by som vediet, ci zadelenim slovicok do skupin takymto sposobom nahodou neporusim autorske prava autora danej ucebnice. Prosim o kvalifikovaný názor. Ďakujem.
Mária27
02.02.17,12:14
Mohlo by sa to brať ako spracovanie, rozširovanie, extraciu či reutilizáciu a pod. databázy autora učebnice - pozri k tomu § 131 a nasl. autorského zákona č. 185/2015.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/185/20160701
misoft
02.02.17,14:48
Dalo by sa o tom polemizovať. Pokiaľ by ako základ pre triedenie bral samotnú databázu slov - teda napr. určitý slovník, v tom prípade by sa jednalo o uvedený prípad. Ale pokiaľ by vytváral vlastne zadeľovanie do skupín a tried slov podľa svojho - už by sa nejednalo o spracovanie inej databázy.
Na cudzie slová (na cudzí jazyk) totiž autorské právo neexituje napr. chlieb - bread - existuje autorské právo na bread? Pomenovanie potraviny v anglickom jazyku? Asi neexistuje.