Darina1234
02.02.17,12:54
prosim o radu ako postupovat, syn poskodil zadne sklo na aute a tak sposobil majitelovi auta skodu, vsetko prebeholo na policii, kde jednanie skoncilo tak, ze poskodenemu vyplati skodu v sume 220 eur, vsetko sa aj tak uskutocnilo a teraz dostal dyn vyzvu k zaplateniu od skody od kooperativy poistovne, pretoze ten poskodeny si to dal zaplatit aj poistovni. Co s tym teraz, napisat poistovni alebo cez policiu ci ako
Martuk
02.02.17,11:58
poškodený si to uplatnil cez havarijnú ako vandalizmus? pokiaľ áno, tak kooperativa to vyplatila a ak policajti uznali tvojho syna ako páchateľa, o čom sa následne kooperativa dozvedela, tak tvoj syn teraz musí kooperative to plnenie vrátiť (hovorí sa tomu regres).
Darina1234
02.02.17,12:01
ano rozumiem tomu, ale preco poskodeny si uplatnil skodu 2 krat, raz cez policiu a potom este aj cez poistovnu, skodu, ktoru syn sposobil bola vycislena znalcom a syn mu ju vyplatil v plnej vyske, tak preco si to dal preplatit este raz cez poistovnu, tu vidim problem
Martuk
02.02.17,12:05
prečo mu to syn platil, keď poškodený má havarijné poistenie?
Darina1234
02.02.17,12:09
lebo tak to poriesili na policii, pri prejednani priestupku, syn mu sposobil skodu v hodnote 220 eur podla znalca a to mu aj vyplatil
Martuk
02.02.17,12:12
tak potom naklusať do kooperativy, povedať, že mu tú škodu už zaplatil, pokiaľ má nejaký doklad, doložiť a nech mu to kooperativa nevyplatí, prípadne nech to od neho vymáha naspäť, nakoľko sa týmto obohatil (= dopustil sa podvodu, resp. nezákonného obohatenia)
ivka70
02.02.17,12:16
Oznamte pisomne poistovni s kopiou dokladu o zaplateni skody, ze danu skodu si poskodeny uplatnil priamo u vas a ze skoda bola uhradena priamo.
A ze uhradenim skody aj z poistovne by doslo k bezdovodnemu obohateniu poskodeneho.
A kopiu by som zaslala aj poskodenemu.
misoft
02.02.17,14:41
Doporučene obom. V prípade poisťovne oznámenie, že poškodený si uplatnil náhradu škody priamo u teba (+ k tomu -ak máš - doklad o poukázaní sumy) s dovetkom, že poškodený si neoprávnene uplatňuje náhradu škody a pokúša sa o poistný podvod.
V druhom prípade poškodenému oznámiť, že škoda mu bola po dohode vyplatená a že uplatnením škody v poisťovni sa dopúšťa poistného podvodu a neoprávneného obohatenia a že jeho postup bol poisťovni oznámený.
Pokiaľ by to bolo viac ako 266€ - už by si mohol na "poškodeného" podať i TO pre tr.čin neoprávneného obohatenia a poistného podvodu (ale to by určite po vysvetlení urobila samotná poisťovňa).

Predpokladám, že ak poisťovňa dostane všetky potrebné doklady a vysvetlenie, stornuje výzvu k zaplateniu a voči poistníkovi asi vyvodí patričné sankcie (poisťovne v tomto prípade automaticky zrušia poistku).
Soňa K
02.02.17,15:28
A neplatili ste na polícii pokutu za dopravný priestupok ? Máš na doklade napísané vyslovene, že ide o úhradu škody ?
Darina1234
02.02.17,15:36
nie pokuta je 20 eur a 16, su to dva seky, a jemu je tak ako znalec 220 eur
Soňa K
02.02.17,15:44
Šeky sú šeky, k nim musia byť vystavené doklady.
Darina1234
02.02.17,15:47
ano, prislo to spolu v jednej obalke, seky + doklady teda za co
misoft
02.02.17,16:00
Martuk - čítaj! Jej syn zaplatil! Pokutu 20+16 a sumu určenú znalcom 220€ - teda poisťovňa už nemá čo riešiť, pretože sa to vyriešilo priamo. A pokiaľ poškodený toto ešte uplatňuje cez poisťovňu - podvádza. Ak jej syn má všetky doklady - tak musí (ak to nechcú písomne) naklusať do poisťovne s papiermi a zdokladovať, že už zaplatil, sumu poškodený prijal a takto sa chce poškodený obohatiť a zároveň spáchať poistný podvod - pretože si uplatňuje náhradu škody, ktorá už uhradená bola iným spôsobom.
Martuk
02.02.17,16:41
misoft - súhlasim, toto, čo si napísal ty, som napísal aj ja v komente dnes 14:12, poškodený sa pokúša, resp. už urobil poistný podvod a to nie je sranda. Ako som už aj ja napísal a budem citovať môj koment:

tak potom naklusať do kooperativy, povedať, že mu tú škodu už zaplatil, pokiaľ má nejaký doklad, doložiť a nech mu to kooperativa nevyplatí, prípadne nech to od neho vymáha naspäť, nakoľko sa týmto obohatil (= dopustil sa podvodu, resp. nezákonného obohatenia)

plus prípadné TO, ale to si už rozpísal vyššie, konkrétne v komente 16:41 a za to ti dávam užitočné
majkii
02.02.17,19:42
Môžeš prosím ťa upresniť, nerozumiem o aké jednanie na polícii išlo. Ak išlo o priestupok proti majetku prejednať priestupok mal príslušný OÚ, polícia mala len prešetriť priestupok a podať správu o prešetrení na OU. Je o spáchaní priestupku a uznaní viny Rozhodnutie príslušného orgánu? Ak áno je tam uvedené že poškodený si uplatňuje náhradu škody a je v rozhodnutí syn zaviazaný škodu nahradiť? Táto vec je dôležitá z hľadiska ďalšieho postupu.
Pre zaujímavosť, koľko žiada Kooperatíva zaplatiť regres?
dmc
02.02.17,20:03
Informacii je samozrejme malo a treba ich tahat ako z chlpatej deky............... kedze v inom prispevku pise ze platil pokutu 20€ + 16 € . tych16 € je pausalna suma trov konania o priestupkoch takze predpokladam ze priestupok bol prejednavany na prislusnom OÚ pretoze policia si neuplatnuje pausalnu sumu trov konania...ale to je iba moja domienka
Darina1234
02.02.17,21:23
upresnujem, prislo mu najskor predvolanie na prejednanie priestupku, na ktorom sa zucastnil a potom mu prislo rozhodnutie, ze sa uznava vinnym, a ma uhradit skodu vo vyske 220 eur, k tomu ma zaplatit pokutu vo vyske 20 eur a trovy konania vo vyske 16 eur, pre zaujimavost z poistovne mu prislo, ze vo vyske 348 eur , spoluucast 165 eur
misoft
02.02.17,21:46
....a tak sme prišli k zhodnému výsledku....:D
majkii
02.02.17,22:47
Nebude to také jednoduché ako sa zdá. Na jednej strane je tu povinnosť zaplatiť škodu poškodenému uložená rozhodnutím, na druhej strane poškodený si musel uplatniť škodu v poisťovni bezodkladne ako zistil že mu vznikla. Poistného podvodu sa tak nedopustil. Domnievam sa, že správne konanie nejaký čas trvalo, poškodený v konaní pravdepodobne nielen zamlčal uplatnenie škody v poisťovni, ale musel aktívne žiadať jej náhradu a jej výšku dokazoval znaleckým posudkom (inak by sa správny orgán náhradou škody nezaoberal). Ak by sa ukázalo, že mu škoda bola poisťovňou uznaná aj vyplatená už v priebehu konania bude mať poškodený dosť veľký problém.
Takže v prvom rade treba začať komunikovať s poisťovňou, zistiť, kedy nahlásil poistnú udalosť, kedy bola uznaná, kedy vyplatená
Darina1234
03.02.17,10:43
majkii, mozes mi napisat, kolko vlastne teda by mal syn zaplatit poistovni, nerozumiem tomu celkom, ze vsetko je 348 a spoluucast 165
Martuk
03.02.17,11:11
220 €, tú spoluúčasť mu môže zaplatiť ako prejav ospravedlnenia, ale vinník ho k tomu nemôže donútiť. Jedine súdnou cestou, ale na trovách asi zaplatí viac, ako je tá spoluúčasť.
Darina1234
03.02.17,11:12
dakujem, uz rozumiem
Darina1234
03.02.17,11:15
komunikujeme s poistovnou, dam vediet ako sa to poriesi
misoft
03.02.17,20:36
Doplním takú poznámočku: V nelogickej logike niektorých inštitúcii sa logicky nedá ani vysomáriť. Modelový príklad (čo sa niekedy stáva): Občan A dlhuje, dostane výzvu od organizácie O na zaplatenie do určitého dátumu. Občan A to dostane poštou v piatok, pošty už zatvorené, IB nemá, tak zaplatí v pondelok so všetkými potrebnými údajmi poštovou poukážkou (dodanou s výzvou) - suma sa vo výpise organizácie O objaví až večer pri večernej účtovnej uzávierke. To by bolo OK. Lenže! V organizácii O je "aktívny" zamestnanec Z, ktorý práve v pondelok posunie pohľadávku vymáhačskej firme V, ktorá začne konať - exekúcia. Darmo občan A dokladuje, že zaplatil - exekúciu môže zastaviť jedine organizácia O, lenže tá už nebude konať - veď peniaze už má, je to pre ňu uzatvorené. A firma V zablokuje účty, začne sťahovať sumu + všetky poplatky. A posunie sumu (dlh) organizácii O. A táto to má odrazu 2x, lenže oni akosi pozabudnú na to, že občan A už zaplatil skôr.
A občan A musí súdne vymáhať neoprávnene zhabané peniaze súdne - a môže to trvať rok, dva, desať, pretože organizácia O doteraz nepotvrdila, že exekúcia sa má zastaviť, lebo už peniaze majú.
A v tom je jádro pudla. Občan vždy ťahá za kratší koniec, zamestnanec Z, ktorý to spôsobil nebude postihnutý, firma V nebude postihnutá, pretože ona konala len podľa toho, čo jej organizácia O nariadila.
To isté sa často deje i v týchto prípadoch náhrady škody.
Darina1234
27.03.17,07:13
poslai sme odvolanie poistovni s dokladmi o zaplateni majitelovi, dnes poistovna odpovedala, ze Na regresnej pohľadávke trváme, pokiaľ nám poškodený nezašle plnenie späť. teraz co zas mam robit?
globalpartner
27.03.17,14:48
Presne tak aj vo formulári na uplatnenie náhrady škody pre poistovnu je kolonka , že prehlasuje že mu škodca škodu neuhradil.
Poistny podvod ako vyšitý
Mária27
27.03.17,14:50
Vymáhať od poškodeného.
Darina1234
27.03.17,17:28
dakujem za odpoved, ale ako mam od neho vymahat ja ako osoba, ved poistovna, mu vyplatila za jeho poistny podvod
Darina1234
27.03.17,17:49
ja som za skodu na aute zaplatila priamo poskodenemu na zaklade prikazu od policie, keby sme to nezaplatili, boli by nas pokutovali
Soňa K
27.03.17,19:56
Ten by si zaslúžil dobrú po papuli, slušne od neho nič nedostanete, chce to právnika a postrašiť súdom.
majkii
30.03.17,06:49
Darina, neviem čo presne uvádza v liste kooperatíva, keď trvá na regrese, má vôbec predmetné rozhodnutie?. Ja by som poisťovni nezaplatil, oznámil by som jej, že si škodu uhradila na základe rozhodnutia, rozhodnutie by som priložil k listu aj s dokladom o zaplatení s tým, že si má pýtať späť vyplatené poistné plnenie od svojho klienta. Teba to nemusí zaujímať, že si klient účelovo a možno s cieľom obohatiť sa nechal vyplatiť poisťovňou poistné plnenie. Ty si sa nemala ako dozvedieť v konaní o priestupku, že si poškodený uplatňuje škodu cez poisťovňu. Uviedol to v konaní? Keď nad tým uvažujem spätne, nedá sa vylúčiť či sa poškodený nedopustil poistného podvodu, keď si nehal vyplatiť aj poistné plnenie a dostal uhradené za škodu na základe rozhodnutia. Ako som uviedol vyššie v priestupkovom konaní musel aktívne žiadať náhradu škody. V tom by mohol byť úmysel jeho konania získať bezdôvodné obohatenie.
Na záver ešte jedna vec, poisťovňa si uplatňuje regres vo vyššej sume, než je preukázaná škoda v konaní! Je to veľmi čudné,
vicktor
30.03.17,07:08
...bezdovodnemu obohateniu ... a mozno aj poistnemu podvodu.