jozo1606
04.02.17,11:01
Ahojte, poradi mi niekto?

Je to komplikovane preto taketo riesenie

Mamka mi navrhla ze zoberie hypoteku na seba a kupi byt.

Je mozne zeby som bol majitelom bytu len ja ?
Ako s hypotekou budem zapisany v hypoteke ako spoludlznik alebo ako?
Samozrejme hypo budem platit ja len by bola pisana na mamku...

V pripade potreby vam mozem vsetko rozpisat
Vie mi niekto poradit ?
buchač
04.02.17,11:31
Čím sa bude ručiť banke ?
Lebo toto je vcelku základná otázka.

Potom Ti dám info, ako som to ja s dcérou vyriešil.
korela
04.02.17,12:16
Radšej rozpíš do detailov.
jozo1606
04.02.17,12:19
Pisem spolocne

1. Moznost je rucit. Kupujucim (novym) bytom
2. Moznost je rucit bytom ktory maju rodicia ( ale tuto moznost velmi nechcem vyuzit)

+cca nejake 15000€ mam nasetrene takze viem cast zafinancovat aj z vl vrecka
jozo1606
04.02.17,12:32
Ja som szco 2 roky
Priatelka je na tpp len 2 tyzden

Ak chcem sam hypo. Musim si nastavit danove priznat prijmy a zaplatit dan. A hypo dostanem (tomu sa chcem vyhnut)

Ona hypo nedostane lebo ma mensi plat a je v skus dobe

Po3 mes spolocne poprosime banku aby dala hypo. A to sa uz podari ja by som si danove nastavil na pozadovanu sumu a je to

Lenze ponuka je teraz a jedina moznost ako sa k nej dostat je rodic

Jej mamka nam chce pomoct a hladame riesenie
Rozmyslala zeby zobrala hypoteku na seba a kupila byt. Kedze sa nejedna o 5€ ale o dost vyzsiu sumu chapem aj z jej strany ze ma trosku obavu. A preto chceme najst najlepsie riesenie


Ona chce byt istena aj ja

Zoberie hypoteku a kupi byt. Najlepsie riesenie splacame jej a ona bude platit banke

Ale ja chcem mat istotu aby ma nevyhodila z bytu ked sa nieco udeje


Preto v takomto pripade chceme byt majtelia bytu ja + priatelka a chceme byt zapisany ako spolu dlznici na hypoteke

Taktiez by sa spisala dohoda o vyplacani pozicky mamke aby bola kryta aj ona

Len tu nastava problem je mozne aby mamka vzala hypoteku a kupili by sme byt na nase mena alebo to nebude mozne ?

Taktiez chapem ze je dolezite cim bude ziadatel rucit za hypo

Len neviem ako to je s tou kupou a vyuzitim financii...

Dakujem za radu :)
KEJKA
04.02.17,12:57
závisí tiež od toho, ako postupuje banka s financiami.
1. zmluva hypo na konkrétny byt a peniaze pošle na účet predávajúceho.
2. zmluva na hypo + ručitelia a peniaze pošle priamo na účet dlžníka. V tomto prípade sa financie dajú použiť na kúpu bytu, pričom banka do toho už nezasahuje - ju budú zaujímať len splátky.

Podľa mňa môžete uzavrieť zmluvu s predávajúcim - tri osoby mamka+ty+priateľka.

ešte chcem poznamenať, že môžeš splácať priamo na účet do banky, pokiaľ nejde o splácanie formou inkasa.

Najlepšie ked sa o podmienkach hypo porozprávate v banke, aby ste poznali podmienky.
jozo1606
04.02.17,15:56
Dakujem pekne za radu
buchač
04.02.17,18:25
Je ešte aj iná možnosť.

Ty s priateľkou vezmeš hypotéku.
Kúpite byt do spoločného spoluvlastníctva.
Tento budeš splácať len a len Ty (s priateľkou), žiaden medzipohyb pri splácaní cez mamu.
Mama priateľky, ak je tak ochotná a ústretová, bude len ručiť svojim bytom.


Ak by došlo k neblahej situácii vo vzťahu a mama by bola zapísaná ako spolumajiteľ, tak by mama s dcérou mali prevahu pri delení...a Ty by si ťahal za kratší koniec.
Ako by to bolo potom pri splácaní hypo, to by boli už asi iné hrátky. Prax a skúsenosti na nete (aj Porade) je habadej.
afrikánka
04.02.17,21:43
Rozhodne "neťahať" do kúpy, hypotéky, žiadnu tretiu osobu, na ktorú by bol byt písaný, alebo bol vedený, že spláca hypotéku.... nech je to ktokoľvek a záruky "čestnosti" sú akékoľvek!!!
Ak máš určitú hotovosť, skús dosiahnuť 3mesačný odklad, aby ste si s priateľkou mohli vybaviť hypotéku spoločne.
Netreba sa ponáhľať.....na trhu s nehnuteľnosťami je vždy dostatočné množstvo ponúk.
jozo1606
04.02.17,22:56
Ok bohuzial hypoteku nam aktualne nedaju az po 3 mesiacoch a len v pripapade ak si nastavim danove priznanie na zisk ( neodpocitam si pausalne vydavky)

Co hovorite na riesenie typu:

Jej rodicia vezmu hypo a budu ju splacat 5 rokov ( vynimocne vklady a . .. )

U notara spiseme doklad o tom ze byt patri nam s priatelkov a zarovren aj ze sa zaviazujeme splacat mesacne rodicom xxx € do sumy priklad 60000€ je mozne zeby banka dala hypoteku rodicom a byt bol pisany na nas ?
jozo1606
04.02.17,22:58
Bohuzial minuly rok sme cakali na ponuku nuz ziadna sa neobjavila aktualne je nieco pre nas site na mieru a preto to chceme vyuzit
afrikánka
04.02.17,23:10
Dať zálohu a požiadať o odklad sa nedá?
Samozrejme všetko ošetrené právnikom. To, čo zamýšľate, je veľmi rizikové a to nielen v prípade rozchodu, je viacero hrozieb...úmrtie, dedenie...Niet nad jasné a jednoznačné podmienky vlastníctva a splácania.
buchač
05.02.17,07:14
Výnimočné vklady sa dajú položiť až po určitej dobe...presne si nespomínam a ani ma to nezaujíma.

Ďaľšou otázkou je aj to, že ako dlho si zákazníkom banky...

Ako Kejka spomína, takéto situácie je najlepšie riešiť pri stole v banke.
--------------------------
Vyššie uvedené riešenie som dal z vlastnej skúsenosti.

Dcéra brala predminulý týždeň hypo (nie pôžičku !) na zveľadenie bytu. Posedeli sme v banke, kde sa nám (hlavne dcére) venovala moja "osobná" bankárka.
Vysvetlila jej všetko, nastavila financie...blá,blá.
Dcéra býva v mojom byte. Hypotéku brala na seba...a aj ju bude cvakať. ;)
Daný (môj) byt slúži ako záruka.
Čistá ruka a niet čo riešiť.

Lenže to je moja dcéra !
Ty nie si syn danej mamky ...;)
-------------------------------
Netvrdím, že môj postup je ten najlepšejší....ALE aby som bol niekomu zaviazaný ??? Nehrozí !
Budeš splácať byt, ktorý nebude na Teba písaný ? Fujtajbl !

Vieš Ty, že nie jedna notárska zápisnica je v konečnom dôsledku len zdrap papiera ???

Netvrdím, že mamáá je odľud, ktorý by Ťa chcel ofačiť...ALE život prináša rôzne situácie...a Ty budeš proste v prdely.
Oliwa
05.02.17,18:33
Priateľka nemá súrodencov? Dosť podstatná informácia, lebo keby sa nebodaj jednému z jej rodičov/mame stalo niečo nepredvídané...
jozo1606
06.02.17,05:05
Ano priatelka ma surodencov nuz uvidime co dnes navrhne makler a poradi taktie pravnik dakujem vsetkym za radu, vazim si to. Pre dalsich napisem ako to potom dopadlo