Danulka40
04.02.17,15:27
Dobrý deň. Mám byt cca rozlohu 40 m2 , v byte je sklokeramicky sporak, pracka, mikrovlnka., momentálne tam nebývam, lebo som s mamou , ale v buducnosti tam budem, zatial byt pouzivam len sporadicky...je tam 3 faz istic 3 krat 25 da sa prejst na jednu fazu??? ved ked tam budem bývať nikdy nebudem pouzivat vsetky spotrebiče naraz, dakde som čítala, že sporák bude vyhadzovať poistk,y preto prosim o radu
afrikánka
04.02.17,14:40
Prejsť na jednu fázu? NIE !
Aj keď je to menší byt, tak v dnešnej dobe má nároky na vybavenie elektrospotrebičmi. Prejsť na jednu fázu by bolo hazardom a znehodnotením používania bytu.
Držať sa názoru, že nebudem používať všetky spotrebiče naraz....je značný zásah do komfortu. Napr. periem a nemôžem zapnúť iný spotrebič....a pod.
Ak chceš, tak môžeš prejsť z 25A na 20Ampérový istič trojfázový.
robovi
04.02.17,15:42
Zacnime tym, ze obvykle je svetelny okruh oddeleny od zasuvkoveho a kazdy je zvlast na jednej faze. vacsinou byva v kuchyni najvacsi odberak prudu, ako sporak ci umyvacka oddeleny od dalsieho zasuvkoveho okruhu tiez na dalsiu fazu. Takze uz mas tri fazy vyuzite. A aby si do buducna sledovala to, ze kedy ti ide aky spotrebic je scestne. Ak tam budes chciet realizovat klimu, tak zas dalsi odber. Treba mysliet na buducnost. Ja by som to nerobil.


Ale odpoved na tvoju otazku znie : Ano, da sa to.
buchač
04.02.17,15:58
Nečuduj sa uvažovaniu.
Ľudia sú už pobláznení z plukovníka a jeho poskoka...
canbo
05.02.17,08:54
dobrá rada stojí groš, ale vaša stojí veľa €. Ako sám uvádzate ,na 25A istič je možné pripojiť 5750W ,ale pripojiť šporák 7000-8000W je určite problém. A zmeny zapojenia elektrického prívodu a istenia v byte ,pri dodržaní predpisov a noriem tiež niečo stojí.
? "A čo tak vymyslený poplatok o rok ,dva : - za nerovnomerné zaťažovanie siete jednofázovým istením, aspoň 100€.!"
Čo je možné očakávať od monopolov.
canbo
05.02.17,10:08
Ak je ekonomicky riešený prívod na 400V k šporáku tak je 5x2,5mm2. a istenie je 16A, ale ak prepojímešporák na 230V tak prívod je istený 25A čo je málo, ale je potrebný viac ako 32A A prúd do šporáka je 30-35A a dimenzovanie prívodu je potrené zmeniť - vymeniť prívodný kábel za min 3 x 6mm2, a nielen k šporáku ,ale aj do bytu.

A čo je nerovnomerné zaťaženie siete jednou fázou To sa prejaví ak npr.: 4-ja prepoja šporáky na 230V a potom nebude stačiť hlavný istič v bytovke .
A pre takých chytrákoch zaplatia všetci pri výpadkoch hlavného prívodu.
roman876
05.02.17,10:26
Ja mam 3 izbovy byt 65m2 pricom mam elektricky sporak a elektricku sklokeramicku platnu. Mam to na 1 fazu a pri beznom pouzivani je to v poriadku. Jedine nie je mozne zapnut vsetko naraz, teda pracku, sporak a 4 platne na sklokeramike - vtedy to uz vyhodi poistky. Nikdy sa mi ale nestava, ze by som varil na 4 platniach naraz, popritom piekol v rure a este aj pral... Teda poistky to pri beznom pouzivani nevyhodi.
Ak ale budete prerabat z 3 fazoveho na 1 fazu, myslim, ze bude treba prerobit aj rozvadzac v byte.
canbo
05.02.17,10:38
Aj to je riešenie , stačí vyhotoviť rozpis používania spotrebičov v domácnosti. 1. Variť do obedu ,2. prať v noci 3.piecť zákusky mesiac pred Vianocami, 4. ak varím večeru,tak upozorním susedov,.... a tak podobne.
sosak
05.02.17,10:47
A samozrejme po zásahu do elektroinštalácie musí byť vyhotovená revízna správa.
canbo
05.02.17,11:36
Pre laikov:http://www.oskole.sk/?id_cat=3&clanok=16450
7ročník: Výkon sa počíta P= U x I , P= výkon šporáka - 7500W , pre U 400V pri troj fázovom pripojení ,prúd sa =18A na jednu fázu
a pre U= 230V pri jednofázovom pripojení I = 32A na jednu fázu
(Skutočné hodnoty sa líšia od školského ideálneho vzorca.)

U bytových domoch je prípojka pre dom - poistková skriňa a v nej poistky - nie podľa odberu , ale podľa kábla na ktorom sú zapájané ističe k jednotlivým bytom (-jeho prierezu ) a pri zmene pomerov odberu ( pripájanie nových spotrebičov,alebo zmene zapojenia ako u vašom prípade ) zaťaží sa jedná fáza viacej a pri zlom rozdelení výkonov dôjde k preťaženiu prívodnej poistky.

Preto pri kolaudácii bytovky bol dohodnutý istič/poistka pre každý byt a súčet výkonov - predpokladaných odberov bytov bola zriadená prípojka . Každá zmena musí byť schválená , pretože sa menia pomery v záťaži siete.
A zákony a vyhlášky úradov niekedy narazia na zákony prírody.
robovi
05.02.17,17:41
Debata sa tu celkom dobre rozvija, ale uz je to mimo misu.
jelalim
05.02.17,20:36
Takuto zmenu povazujem za znizenie hodnoty bytu navyse velmi nelogicku. Neusetrite tym nic
sito
06.02.17,05:39
Ušetrí, ušetrí?! Hoholienčík ešte úrad neopustil a keby aj, URSO si povie, tie peniaze od nej aj tak vytiahneme, ešte nevieme ako, nevieme kedy, ale vytiahneme. Hohooo, nebudeme robiť Jožkovi hanbu, vedel to, naučil nás to.
canbo
06.02.17,14:53
Hoci mám dosť dioptrii ,čítať viem váš návrh je bezpečnostne neschodný, pretože ako som napísal (čítať s porozumením) istenie k šporáku ostane iba 1x 16A bez výmeny kábla k šporáku.,a to aj prižmúrenými očami .
Len tak na okraj kto vám vystaví revíznu správu ,na vaše zmeny na vyhradenom technickom zariadení ( 1.hlavný prívod od merania, 2. ističovú skriňu- zmenu zapojenia a zámena istiacích prvkov, 3. prívod k šporáku)