Macuška
10.07.06,14:23
Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o radu
v s.r.o. sú dvaja spoločníci,ktorý každý z nich vložili do ZI po 100 000,-Sk,jeden z nich odišiel a predáva svoj podiel tretej osobe,ktorá je nová spoločníčka v tejto s.r.o. ale nemá peniaze na vyplatenie.Dohodli sa že mu bude s.r.o.splácať jeho podiel
ako to správne zaúčtovať?
DušanČ
10.07.06,18:17
Ja si myslím, že z hľadiska spoločnosti je ZI dávno splatené. Uvedená transakcia je vecou starého a nového spoločníka, ktorí medzi sebou uzatvoria zmluvu o prevode podielu, kde sa uvedie aj cena. Celej transakcii musí predchádzať valné zhromaždenie, ktoré príjme uznesenie v tom zmysle, že súhlasí s prevodom obchodného podielu. V účtovníctve sa to nemá ako prejaviť.
va1ke
10.07.06,18:21
ZI by malo byť v účtovníctve účtované na analytických účtoch podľa spoločníkov. Pri zmene spoločníka sa urobí preúčtovanie v rámci analytickej evidencie.
Macuška
12.07.06,04:50
Ďakujem Vám velmi pekne za radu.
Zoltán Kovács
12.07.06,04:53
Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o radu
v s.r.o. sú dvaja spoločníci,ktorý každý z nich vložili do ZI po 100 000,-Sk,jeden z nich odišiel a predáva svoj podiel tretej osobe,ktorá je nová spoločníčka v tejto s.r.o. ale nemá peniaze na vyplatenie.Dohodli sa že mu bude s.r.o.splácať jeho podiel
ako to správne zaúčtovať?

S.r.o. nemôže splácať odkup podielu medzi spoločníkmi. To musia vyriešiť oni medzi sebou. Po zasadnutí valného zhromaždenia bude treba vykonať zmeny aj v spoločenskej zmluve, a následne aj v OR SR.
DušanČ
14.07.06,13:41
ZI by malo byť v účtovníctve účtované na analytických účtoch podľa spoločníkov. Pri zmene spoločníka sa urobí preúčtovanie v rámci analytickej evidencie.

Nevyžaduje sa tento spôsob účtovania, nechal by som to na zváženie pre každého jednotlivo. Ak to niekomu pomôže, súhlasím.
va1ke
14.07.06,14:16
DušanČ ja som nemala AE na ZI a vytkli mi to audítori a aj daňovníci takže neviem či je to na zvážení každého jednotlivo.
ayya
14.07.06,14:20
Nevyžaduje sa tento spôsob účtovania, nechal by som to na zváženie pre každého jednotlivo. Ak to niekomu pomôže, súhlasím.

neviem sice, ci sa to musi riesit priamo analytikou, ale konatel je tak ci tak zodpovedny za vedenie "zoznamu spolocnikov" ... takze, ak je to priamo v analytike, tak sa da povedat, ze su to istym sposobom "dve muchy jednou ranou", kedze konatel je zodpovedny aj za uctovnictvo a povinnost viest ten zoznam mu vyplyva z obchodneho zakonnika ...

:)
Jana Acsová
14.07.06,14:30
Z postupov účtovania:


§ 59
Účtovanie vlastného imania
(4) Osobitne na analytických účtoch účtu 411- Základné imanie sa vedie
a) základné imanie vytvorené vkladmi,
b) základné imanie vytvorené priamo alebo sprostredkovane zo zisku,
c) u družstiev základné imanie v členení na zapisované a nezapisované do obchodného registra,
d) podľa jednotlivých spoločníkov a členov družstva, ktorí vložili vklad alebo im bol vklad zvýšený zo zisku.
va1ke
14.07.06,14:33
Z postupov účtovania:


§ 59
Účtovanie vlastného imania
(4) Osobitne na analytických účtoch účtu 411- Základné imanie sa vedie
a) základné imanie vytvorené vkladmi,
b) základné imanie vytvorené priamo alebo sprostredkovane zo zisku,
c) u družstiev základné imanie v členení na zapisované a nezapisované do obchodného registra,
d) podľa jednotlivých spoločníkov a členov družstva, ktorí vložili vklad alebo im bol vklad zvýšený zo zisku.

nie je možné vložiť súhlas takže súhlasím takýmto spôsobom.