Gastanko
20.09.05,16:45
Chcela by som poprosiť o radu. Kúpili sme byt v starej 4-bytovke. Je tu síce založené SVB ale úplne nefunkčné. Nemajú založený účet takže ani neplatia FO a služby spojené s prevádzkou bytovky. Nesvieti sa v spoločných priestoroch ani v pivniciach. Kúrenie si riešia cez elektriku a tu si mesačne platí každý sám. Na studenú vodu chodí "predsedovi" faktúra ktorú rozratávajú podľa vodomerov na jednotlivé byty a tá sa zaplatí naraz po vyzbieraní peňazí. Treba s tým niečo robiť a kedže v tých troch bytoch bývajú starší ľudia budeme s tým musieť robiť niečo my ale neviem sa pohnúť, neviem ako začať. Teda v prvom rade by bolo zmeniť predsedu atď... Poradťe mi ak viete ako na to. Ďakujem.
Chobot
21.09.05,12:06
Riesenie je v 2 cestách:

1. úplne zrusit SVB a nájst si správcovskú spolocnost, ktorá to vsetko bude robit
2. ak uz máte SVB zalozené, nájst spolahlivého cloveka, ktorý by to viedol.

V kazdom prípade treba zvolat schôdzu vlastníkov a predostriet problém. Najlepsie je mat uz náhradného cloveka, predstavit ho a hlasovaním zmenit predsedu. Potom uzatvorit zmluvu s nejakou správcovskou spolocnostou, ktorá bude zabezpecovat dohodnuté sluzby (napr. úhradu faktúr, sledovanie splátok zálohových predpisov, rozúctovanie vyúctovania,... vsetko podla dohody). Ak by ste zvolili 1. variantu, celú správu bude zabezpecovat správca.

Prajem vela síl a odhodlania v boji s veternými mlymni.
Gastanko
21.10.05,12:54
Vedel by mi niekto poskytnúť vzor Zmluvy SVB po novelizácii zákona 367/2004. Ďakujem.
skola
25.10.05,10:40
Obráť sa dôverou na Združenie SVB v Košiciach, ochotne Ti poradia. Na základe žiadosti Ti vypracujú dodatok k zmluve v zmysle zákona 367/2004. Keď chceš pošlú aj na diskete a nemusíš prepisovať, len prezrieš či je tam všetko v poriadku, prípadne dopíšeš zmeny, ktoré by ste ešte chceli. Členom ZSVB robia za 500,- Sk, nečlenom asi 1200,- Sk.
Peterf
26.03.06,13:44
Posuvam tuto temu vyssie nad uzavrete temy PetraNR
DANUS
10.07.06,12:50
Ahoj poradaci,

chcela by som sa informovat ci nema niekto novelizovany navrh zmluvy o spolocenstve vlastnikov bytov a nebyt. priestorov, budem povdacna.
Elena Navrátilová
10.07.06,16:33
NIečo mám. ale tiež ešte nie je schválená na KÚ. Takže je to len návrh.
Braňo
10.07.06,16:39
Mohla by si ho sem prilepiť? dám bodík. Ďakujem.
Elena Navrátilová
10.07.06,16:46
Tak toto je pokus o vydieranie. Najprv bodík, vari si nemyslíš, že uverím. Aj volebným programom by som potom musela. Veď ja som už "veľká". Neviem či by nebolo lepšie na mail? Aby to tu tak nesvietilo. A tie prílohy buď zle dávam, ale už sa mi pár krát stalo, že časom zmizli.
DANUS
11.07.06,12:31
Bodik som pridala a surne pootrebovala, dakujem.
rada
11.07.06,13:17
Tak toto je pokus o vydieranie. Najprv bodík, vari si nemyslíš, že uverím. Aj volebným programom by som potom musela. Veď ja som už "veľká". Neviem či by nebolo lepšie na mail? Aby to tu tak nesvietilo. A tie prílohy buď zle dávam, ale už sa mi pár krát stalo, že časom zmizli.

Prosím o prepáčenie, ale v poslednom čase sa mi zdá, že stále viac a viac sa posielajú veci na súkromné e-maily. Nemám nič proti tomu, ale nemala by byť táto porada o tom, že ak chcem pomôcť tak s tým, že nie len dotazateľovi, ale moju radu, príspevok, zmluvu či odkaz môžu využiť aj iní ? Alebo sa mýlim ?:confused: Ak áno ospravedlňujem sa.
Elena Navrátilová
11.07.06,13:46
Ja tiež prosím o prepáčenie, ale mne jednoducho nejde pripojiť vzor zmluvy na poradu. Myslím že som to tam aj napísala. Ak máš chuť,prosím, treba ma to asi naučiť. Daj návod, ktorý s istotou zvládnem. Mne to tiež nie je príjemné keď sa tu posielajú bodíky. Ja som o ne nežiadala a sama vieš keď vieš pomôžeš a keď nechceš nepomôžeš. Ja som si vzor stiahla z internetu aby som ho mohla zmluvu urobiť. Takže prosím nepodozrievaj ma tu z niečoho čo nebolo mojim úmyslom. Vďaka, ber to tak úprimne ako ja beriem Tvoje slová. Tiež som mohla ss-kou ponúknuť obom prispievateľom zaslanie. Každý kto potrebuje zmluvu /vzor/ kľudne si uznajte formu ako Vám to mám poslať, ale ja tie prílohy neviem alebo mi nejdú. Ani hľadanie mi nejde. Ale ak si myslíš že si za moju ochotu zaslúžim byť takto na pranieri, nech sa páči. Prosím ak máš ešte niečo proti mojej ponuke o zaslanie vzoru, kľudne to daj aj červenou. Je to na Tebe. Prajem príjemný deň.
DANUS
11.07.06,13:52
Su jednoducho ludia ktori to nevedia porada je sice o tom aby sa prilohy prilepili priamo na poradu ale ked to niekto nevie nech ho hned neobvinuju ale nech napisu ako by sa naucila prilohu prilepit.

Nesud druhych aby nesudili oni teba.
rada
11.07.06,14:53
Ja tiež prosím o prepáčenie, ale mne jednoducho nejde pripojiť vzor zmluvy na poradu. Myslím že som to tam aj napísala. Ak máš chuť,prosím, treba ma to asi naučiť. Daj návod, ktorý s istotou zvládnem. Mne to tiež nie je príjemné keď sa tu posielajú bodíky. Ja som o ne nežiadala a sama vieš keď vieš pomôžeš a keď nechceš nepomôžeš. Ja som si vzor stiahla z internetu aby som ho mohla zmluvu urobiť. Takže prosím nepodozrievaj ma tu z niečoho čo nebolo mojim úmyslom. Vďaka, ber to tak úprimne ako ja beriem Tvoje slová. Tiež som mohla ss-kou ponúknuť obom prispievateľom zaslanie. Každý kto potrebuje zmluvu /vzor/ kľudne si uznajte formu ako Vám to mám poslať, ale ja tie prílohy neviem alebo mi nejdú. Ani hľadanie mi nejde. Ale ak si myslíš že si za moju ochotu zaslúžim byť takto na pranieri, nech sa páči. Prosím ak máš ešte niečo proti mojej ponuke o zaslanie vzoru, kľudne to daj aj červenou. Je to na Tebe. Prajem príjemný deň.
Mrzí ma to, ale toto som skutočne nechcela. Červenú farbu som použila preto, lebo som chcela zdôrazniť čoho sa týkal môj príspevok. A samozrejme som tým myslela na iných, ktorí by v budúcnosti mohli potrebovať predmetnú zmluvu, popr. urgentne a mohla by byť k dispozícii.
Beriem, že je to na vôli každého účastníka porady či poskytne niekomu radu alebo nie alebo či ju poskytne verejne alebo cez súkromný mail.
A tu je k dispozícii môj postup, ktorý používam pri pripojení prílohy :
1. časť dodatočné možnosti
2. klik na okienko PRÍLOHY (pridať/odobrať)
3. zjaví sa uvedené okienko
4. klik na PREHĽADÁVAŤ
5. vybrať zo svojho súboru čo chceme prilepiť ako prílohu
6. klik na VYBRATÝ DOKUMENT
7. klik na STIAHNUŤ
8. zavrieť malé okienko (prílohy pridať/odobrať)
9. klik na POSLAŤ ODPOVEĎ
Doteraz sa mi vždy uvedeným spôsobom podarilo pripojiť prílohu.
Prajem pekný večer.
Elena Navrátilová
11.07.06,15:19
Ja tiež ďakujem za návod. Teraz ma tu obháňa dcéra, chce ísť ešte na net. Potom mám stretko /pracovné/. Ale najneskôr zajtra podľa zverejneného návodu budem skúšať. Aspoň si overíš aká si učiteľka a ja žiačik.
minarm
11.07.06,15:23
Navod tu nechavam, aj ked ma s odpovedou predbehla Rada :)

Pokusim sa poskytnut navod....

Pri odpovedi, v casti Dodatočné možnosti - v oblasti Priložené súbory treba kliknut na tlačidlo "Prílohy (pridať/odobrať)"
!Pozor! Mozne je pridavat iba subory s koncovakami:
bmp doc gif html jpe jpeg jpg pdf png ppt psd txt xls zip
Nasledne v novom okne sa zobrazia dalšie možnosti - resp. 1. riadok - uložiť súbor z PC, 2. uložiť z internetu, v spodnej časti su max. velkosti príloh (tieto su pri obrazkoch dost male, lepšie je to s podporou Word, ZIP)
Kliknut na pole stiahnut...
a po chvili by to malo byt ok...alebo ako v mojom pripade - to nebolo OK
Po uspesnom stiahnuti... dolu je tlacidlo zavriet okno....

Dufam ze som to poisal zrozumitelne....
Zmazanie, moze urobit vlastnik prispevku, resp. aj spravca fora, ale samovolne subor by nemal zmiznut
Elena Navrátilová
11.07.06,15:31
Tak že by som to skúsila? Ja som predtým prilepovala z pravdy články cez skener. Oni tam boli a potom dodatočne sa mi ozvali, že predmetné prilepené články tam už nie sú. No tak ten príspevok vyzeral asi veľmi dobre. Tak to idem skúsiť hneď nech dcéra vydrží, veď trpezlivosť ruže prináša, však. A ak sa mi to nepodarí, poprosím buď Danku alebo Braňa, ktorým som už vzory poslala o prilepenie. Ale na mail im to dúfam prešlo, alebo sa mýlim?
Elena Navrátilová
11.07.06,15:36
Tak ešte raz. Mne sa to asi nedá:mee: Mne to tam píše, že invalid file:mee:
Elena Navrátilová
11.07.06,15:49
No zmenila som prílohu z htm na html, ak to bude dobré som rada. Ale ak to nebude čitateľné alebo čo ja viem čo tomu ešte môže a viete aká príloha sa tam má dať, poraďte. Vďaka.
Elena Navrátilová
11.07.06,15:52
Navod tu nechavam, aj ked ma s odpovedou predbehla Rada :)

Pokusim sa poskytnut navod....

Pri odpovedi, v casti Dodatočné možnosti - v oblasti Priložené súbory treba kliknut na tlačidlo "Prílohy (pridať/odobrať)"
!Pozor! Mozne je pridavat iba subory s koncovakami:
bmp doc gif html jpe jpeg jpg pdf png ppt psd txt xls zip
Nasledne v novom okne sa zobrazia dalšie možnosti - resp. 1. riadok - uložiť súbor z PC, 2. uložiť z internetu, v spodnej časti su max. velkosti príloh (tieto su pri obrazkoch dost male, lepšie je to s podporou Word, ZIP)
Kliknut na pole stiahnut...
a po chvili by to malo byt ok...alebo ako v mojom pripade - to nebolo OK
Po uspesnom stiahnuti... dolu je tlacidlo zavriet okno....

Dufam ze som to poisal zrozumitelne....
Zmazanie, moze urobit vlastnik prispevku, resp. aj spravca fora, ale samovolne subor by nemal zmiznut
Ďakujem asi to bolo v tých koncovkách. Ak tam s tou zmenou vznikne problém, ss stačí upozorniť,aj tu len ss si skôr všimnem, že sa niečo deje, pošlem s takou akú uznáte že je dobrá.
DANUS
12.07.06,08:39
vSETKO SME DOSTALI VSETKO MAME A DAKUJEME.
PeterNR
11.09.06,05:03
Pred pár dňami som konečne dosiahol prijatie dodatku k zmluve o našom SVB, ktorým som dosiahol prispôsobenie zmluvy zákonu č. 182/1993 Z.z. a našim aktuálnym potrebám. Vychádzal som zo zákona, odporúčaní ZSVB a rád predsedov, ktorí už mali za sebou zosúlaďovanie zmlúv so zákonom. Mám ho už zaregistrovaný na KrÚ v Nitre, takže by mal byť v poriadku. Ak niekto pracuje na úprave svojej zmluvy, rád poradím :)
Palma
13.09.06,21:55
Chcem poprosiť o urýchlené poslanie zmeny zmluvy o SVB - teda, ak je to možné. Veľmi mi to pomôže. Ďakujem. :)
Elena Navrátilová
14.09.06,04:27
Najprv si ju musíš upraviť, ak máš už zmluvu musíš urobiť dodatok príslušného poradového čísla. Objednávajú si ju SVB aj u právnikov, resp. u iných ľudí, ktorí sú za to honorovaní. Zmluvu, resp. dodatok si musíš upraviť podľa Vašich potrieb a reality. Vzor bol prilepený v téme tiež založenej konkrétne ohľadom zmluvy SVB. Popozeraj, ak tam ten vzor nie je ozvi sa prilepím ak ho mám ešte raz. Ja som si vzor stiahla z internetu a prispôsobovala a menila podľa skutkovej podstaty SVB. Namordovala som sa až až, kým to bolo všetko prispôsobené novému zákonu. Moja Ti bude na 2 veci, ale isto Ti ju neschvália, nakoľko je robená pre náš dom. Neuvádzaj mená, predídeš dodatkom. Rozdelenie SVB je možné len pri viacerých pop. číslach, vchodoch atď. Jednoducho sa tomu musíš povenovať. Trpezlivo a spolupráca s KÚ je veľmi dôležitá. V konečnom dôsledku v našej zmluve sú uvedené údaje, ktoré sa nesmú zverejňovať.
Kombinácia účtovník právnik je tá správna orechová. Ja nie som právnik ale ušetrila som SVB peniaze. Tak si to určite všetci "vážia" a morálne ocenia. Budem vďačná ak aspoň "morálne". U právnika vraj stojí 5000,-.
Predpokladám že to chceš ako člen rady SVB a nie ako právnik.
Orim
14.09.06,14:30
Ak ti môžem doporučiť choď aj tam, kde ti to budú evidovať a spýtaj sa čo tam chcú aj oni, a akú predstavu o tom majú čo tam musí byť. Urob si husté poznámky, ale snaž sa baviť len s tým, čo ti to bude brať a potvrdzovať.
Lebo čo osoba to iný nápad. Mne sa to totiž stalo bol som tam urobil som to podľa jednej baby, brala mi to iná, musel som to meniť, potom mi to brala tá pôvodná a znovu som to mal meniť, našťastie som tú pôvodnú nezahodil a bola dobrá.

Dozvedel som sa, že tá druhá tomu tak nerozumie aj keď to bola šéfka tej prvej. :)
Palma
14.09.06,23:26
Ďakujem za obidve odpovede. :) :) Vzor v téme k zmluve o SVB sa mi síce nepodarilo nájsť :mad:, ale to vôbec nevadí. Nepýtal som ho ako právnik a zásadne nekonám v štýle "Ja by som všeličo dokázal, len keby mi to niekto ukázal..." Zosúladenie zmluvy s pôvodnou zmluvou o SVB v zmysle novely bytového zákona z r. 2004 sa ma totiž priamo netýka. Nie som ani predseda, ani člen rady - len ako zaneprázdnený vlastník bytu v dome, v ktorom podľa všetkého ešte stále platí, že dnes znamená predvčerom :rolleyes:, som sa chcel bez nároku na akúkoľvek odmenu, či morálne alebo orálne ocenenie dozvedieť, ako vyriešili túto otázku iné SVB v súvislosti s tým, že orgány toho nášho predkladajú zhromaždeniu zmenu zmluvy o SVB na schválenie až teraz, aj to so závažnými nedostatkami a bez poskytnutia časového priestoru na pripomienkovanie.
Elena Navrátilová
15.09.06,02:38
Aj o tomto začni na zhromaždení a predseda isto vysvetlí. Záleží koho máte správcu? V prvom rade je to jeho záležitosť. Zmluvy, resp. dodatky ako som už písala sú špecifické. Nie paušálne rovnaké. Každá zmena sa rieši dodatkom. Zapožičia Ti ju isto predseda. Prečítaj, pripomienkuj. Aj na jedno aj na druhé máš nárok. Ale keď je to tak, bol príspevok formulovaný, že zmluvu potrebuješ urobiť a nie že potrebuješ vedieť čo je v nej. Takže nikto nemá dodatky totožné, nakoľko sú špecifiká v rámci SVB-čiek. Konkrétna pre to Vaše SVB je u Vášho predsedu. Ak sa Ti zdá, že to bolo urobené neskoro, u nás som ju robila tiež ja až keď som začala robiť aj správu. Ten je hlavne na upozorňovanie a sledovanie zákonov a legislatívnych zmien. Predseda je štatutár. Ani možno nevie aký je postup pri schvaľovaní, keď ho to správca nenavedie. Predsedovia majú svoju pracovnú pozíciu väčšinou veľmi vzdialenú postu predsedu SVB. Poväčšinou sú členovia SVB radi keď to vôbec niekto zoberie na seba. Ak chceš vedieť presne povinnosti predsedu, správcu preštuduj si zákon. Celý aj so zmenami. Je tu tiež niekoľkokrát prilepený.
jarkamic
25.10.06,10:14
Chcela by som poprosit o radu. V doterajšej zmluve o spoločenstve bolo uvedené , že k zmluve pristupujú vlastníci , ktorí získyjú byt kúpnou zmluvou, darovacou zmluvou, a tiež dedením a vyhlásia , že pristupujú k zmluve o spoločenstve. Keď som sa pýtala na obvodnom úrade, či to má byť alebo nie, že je na našom uvážení. Má niekto skúsenosti s tým, že sa niekde takéto vyhlásenie o pristúpení k zmluve v prípade dediča požadovalo?
Halli
25.10.06,12:37
Nieje pravda, že je to na uvaženi niekoho. Je to zo zákona...182/1993 a akekolvek nadobudnutie bytu vyžaduje od noveho vlastníka pristupiť k zmluve o výkone spravy. A samozrejme ak si spoločenstvo odsuhlasilo svoj vznik 2/3inovou väčšinou, každý ďalši vlastnik sa musi prisposobiť aj zmluve o spoločenstve.
jarkamic
25.10.06,13:07
Súhlasím ,že vlastník pristupuje k zmluve, ale či je potrebné , aby vlastník , ktorý zdedil byt, podpísal napr. predsedovi spoločenstva písomné vyhlásenie, že pristupuje k zmluve.
GabiZ
25.10.06,17:17
Ja by som to skôr rozdelila na dve veci. Ako hovoríš, zdedili ste byt, máte už rozhodnutie o dedičstve? Ak áno, tým, že ste ho zdedili, stávate sa vlastníkom bytu, čo musí byť potvrdené listom vlastníctva z katastra nehnuteľností. Ak si chcete byt ponechať, oznámite túto skutočnosť spoločenstvu a zo zákona musíte pristúpiť k zmluve o spoločenstve. Tento doklad, aspoň podľa mojich znalostí nie je potrebné nikde predkladať, ide len o to, že týmto podpisom podliehate zmluve o spoločenstve, ktorú ako nový vlastník bytu musíte dodržiavať. Tu by sme nemali hovoriť o dedičoch, ale o NOVOM VLASTNIKOVI BYTU. Ja som tiež byt zdedila, stala som sa vlastníčkou a náš bývalý správca to akceptoval až vtedy, keď som predložila rozhodntie o dedičstve a neskôr list vlastníctva. My sme minulý rok mali v spoločenstve podobnú situáciu. Jeden z vlastníkov bytu zomrel, mal dedičov, ale pri dedičskom konaní sa zistilo, že byt pred smrťou stihol predať. nemohli sme dať podpísať pristúpenie k zmluve o spoločenstve bez toho, kým mi nepredložil nový vlastník bytu list vlastníctva. Bolo by sa stalo to, že pristúpenie k zmluve mi podpíšu dedičia a nakoniec by ani neboli vlastníkmi. Preto odporúčam tento úkon urobiť až na základe predloženia LV, vo vašom prípade stačí rozhodnutie o dedičstve, z toho sa dá vyčítať, kto je novým vlastníkom bytu. Vybavenie LV býva zdĺhavejšie. Z toho, čo som v tvojom príspevku čitala to vyzerá tak, že predseda nalieha podpísať pristúpenie k zmluve. Chápem jeho postoj, ide hlavne o platenie bytu, ale ak nemáte minimálne rozhodnutie o dedičstve, neviem, na základe čoho chce túto zmluvu s vami podpísať. Kto je novým vlastníkom bytu musí byť jasne preukázateľné a len na základe toho môže pristúpiť k zmluve o spoločenstve.
Orim
25.10.06,17:36
Súhlasím ,že vlastník pristupuje k zmluve, ale či je potrebné , aby vlastník , ktorý zdedil byt, podpísal napr. predsedovi spoločenstva písomné vyhlásenie, že pristupuje k zmluve.


Všetci vlastníci to musia podpísať. Môžu to zdediť aj dvaja napríklad. Tak musia podpísať obaja.
Ten čo to mal podpísané už zomrel a nie je tedy vlastník.
jarkamic
26.10.06,05:15
Pôvodnú žiadosť o pomoc som asi formulovala nedostatočne. Predsedom spoločenstva som ja a z toho dôvodu sa zaujímam o to, čo mám od vlastníkov bytov vyžadovať. Je mi jasné , že vlastníkom bytu sa stáva dedič až vydaním dedičského rozhodnutia a zapísaním na list vlastníctva. Ide o to, či mám vyžadovať od týchto nových vlastníkov písomné vyhlásenie, že pristupujú k zmluve o spoločenstve. Naša zmluva uvádza , že k zmluve pristupujú vlastníci , ktorí nadobudli byt kúpou ,darovaním - tí majú v darovacích zmluvách, kúpnopredajných zmluvách uvedené , že pristupujú k zmluve o spoločenstve. Ďalej k zmluve o spoločenstve pristupujú aj tí, ktorí byt zdedili. Ale v rozhodnutí o dedičstve / osvedčení / nie je uvedené , že dedičia pristupujú k zmluve o spoločenstve. Z toho dôvodu ma zaujímalo, či dávajú predsedovia spoločenstiev podpisovať týmto novým vlastníkom nejakú formu vyhlásenia o pristúpení k zmluve.
Elena Navrátilová
26.10.06,05:27
Všeobecne v zmysle zákona o SVB k zmluve pristupuje automaticky nový vlastník bytu. Nie je potrebné osobitné vyhlásenie. Ako SVB sú zapísaní všetci /pôvodní/ vlastníci bytových a nebytových priestorov a každý nový majiteľ automaticky, v znení zákona pristupuje k zmluve. Nie je rozhodujúce či byt nadobudol zdedením, odkúpením,...
GabiZ
26.10.06,12:45
Súhlasím s Elenkou, ale my dávame aj také tlačivo, pristúpenie k zmluve o spoločenstve, ktoré založím k spisom konkrétneho bytu. Istota je istota. Niekde v darovacích alebo iných zmluvách to môže aj nemusí byť. Zákon hovorí síce jasne, ale takto je to poistené dvakrát. Nikdy nevieš, do akého sporu a s kým sa dostaneš. Takto máš prehlásenie po ruke a keby čosi, len ho vytiahneš a nemusíš zháňať nič iné. Ale aj toto je už na konkrétnom spoločenstve, ako si vedie agendu.
RomanNR
10.11.06,08:08
Ahojte,
chcem sa spytat ci niekto z Vas nema tuto publikaciu http://www.dashofer.sk/?product=IMOB
Potrebujem z toho navrh zmluvy o spolocenstve vlastnikov.
Pripadne nemusi byt odtial, ale aby bola aktualna.

Nasiel som jednu na webe ale ta mala ako clena SVB este
funkciu REVIZOR. To je podla mna uz neaktualne.

Dakujem Roman
Orim
10.11.06,19:04
Niekde som to tu videl treba si to popozerať všetko
RomanNR
14.11.06,09:30
Prehladal som toho velmi vela ale nikde konkretna zmluva nevisi.
Takze mam uz "iba" tri moznosti.
1 pravnik
2 Zsvb
3 objednavka

Idem do trojky :)

Dik za snahu.
PeterNR
14.11.06,09:33
Ahoj Roman, dostal si moju správu?
Robil som dodatok k zmluve o SVB, môžme hodiť reč. Nechcem uverejňovať celý text zmluvy na internete. Email Ti posielam.

Peter
tarosk
02.12.06,18:45
Ahojte, mohli by ste ten vzor zmluvy prilepit sme do fora? Ak nie prosim poslite mi ho aspon sukromne.

Taro
Dorjan
04.12.06,11:53
Ahojte, mohli by ste ten vzor zmluvy prilepit sme do fora? Ak nie prosim poslite mi ho aspon sukromne.

Taro
Aj ja by som bola veľmi povďačná za ten vzor zmluvy. Vrelá vďaka
Elena Navrátilová
04.12.06,11:57
Sa ospravedlňujem ale nemohla som ten vzor nájsť, ja som ju toľko krát prerábala a upravovala, ale podarilo sa, ak niečo konkrétne budete potrebovať, možno budem vedieť poradiť.
Halli
04.12.06,17:24
V članku "Zhromaždenie má byť ešte uvedené, že -"Zhromaždenie sa zvolava podla poteby, najmenej raz za rok, alebo ked o to poziada najmenej štvrtina vlastníkov a je povinna termín a program rokovania oznámit písomnou formou každému vlastníkovi najmenej desat dni pred dnom konania zhromaždenia" toto som tam musela mať, ale najlepšie ist na svoj krajský urad, kde sa to registruje a dať si odobriť, čo tam vyžadujú, lebo každý urad má svoje "mušky" a tak lepšie si dať popredu schvaliť čo im vyhovuje, kým sa to dá na registráciu....inak toto je fakt aj podla zakona :rolleyes: , ja som naposledy vylepila na výtah že bude zhromaždenie s dnom ,programom konania a menným zoznamom a žiadala som, nech sa podpíše každý, kto ten odkaz čital... a basta...! podpísali to skoro všetci...však bodaj by nie, všetci chodia okolo vytahu :p , iba si museli skočiť domov po pero :D
Elena Navrátilová
04.12.06,17:44
Tieto povinnosti vyplývajú zo zákona. Dokonca doporučuje sa keď je aj taký člen SVB čo nikdy s ničím nie je spokojný /taký je hádam minimálne jeden všade/ mu treba poslať doporučene oznámenie o aktivitách a zámere SVB.
Halli
04.12.06,18:06
Ja som to pre istotu napísala všetkým a to pekne husto na formát A4 a na zaver prianie ku krasnemu prežitiu konca roka a poďakovanie za spolupracu, lebo mám v paneláku super ludi... ;)
bielivan
20.12.06,06:29
Spoločenstvo prevzalo do samosprávy byty z ktorých jeden je vo vlastníctve OSBD. Tí chcú,aby sme predložili zmluvu o pristúpení k výkonu správy. Má niekto vzor, ako má táto zmluva vypadať? Nestačí spoločenská zmluva, ktorú OSBD podpísalo?
Elena Navrátilová
20.12.06,06:34
Presne s týmto pomenovaním mi zmluva nič nehovorí. Poznám mandátnu zmluvu, zmluvu o SVB, zmluvu o výkone správy,... ale túto nie. Bolo by dobré ošetriť, čo chcú mať v tej zmluve, možno len podanie je iné a myslí sa iné. Tak ak majú vzor, alebo ju majú s niekým podpísanú nech dajú tip.
PeterNR
20.12.06,07:28
Bielivan, podľa toho, čo píšeš, imho ide o štandardný prípad, keď ste si založili SVB, a teda máte svoju "Zmluvu o spoločenstve vlastníkov bytov" (asi túto zmluvu máš na mysli, keď píšeš o "spoločenskej zmluve").
K tejto zmluve žiadne pristúpenie nie je potrebné, každý vlastník bytu v dome (aj OSBD) sa zo zákona nadobudnutím bytu do vlastníctva stáva členom spoločenstva. Pre pokoj na duši a väčšiu zainteresovanosť vlastníkov bytov sa dáva novým vlastníkom podpisovať tzv. "pristúpenie k zmluve o SVB". Asi toto mali na OSBD na mysli.
Text, ktorý ja používam, pripájam.
viktora
07.01.07,17:38
asi to sem celkom nepatrí...len sa chcem informovať, či by ste mi vedeli poradiť...som rozhorčená...,poctivo si platime do fondu oprav vyse 700 sk a
teraz na novy rok prisiel domovnik,ze treba dalsich 120 sk na vymenu
ziaroviek ,kluciek a pod., ma narok od nas ziadat dalsie
peniaze,ked si to vlastne poctivo platime,je to vlastn nieco navyse,
co vsetko spada do toho fondu oprav,ci sa to nema nahodou financovat z
tejto vysej sumy,lebo pokial viem,vela ludi si to financuje z tej sumy a
neplatia nic navyse,podla mna je to blbost platiti to iste do ruk
domovnikovi,ked to vzdy ide do fondu prevodom....navyše....náš bytovkový vchod je najpoctivejší v platení..a platby ťaháme týmto spôsobom my aj za ostatné vchody...-tak to bolo povedané na schôdzi...nepáči sa mi to..
Elena Navrátilová
08.01.07,06:29
Mal by mať uznesenie zo zhromaždenia o tom, že sa idete "skladať" po 120,- nad rámec platby do FO. Môže byť, že sú neplatiči a peniaze vkladané do FO sú v nedostačujúcej výške. Takže treba riešiť neplatičov. Mimo zhromaždenia by nemal pýtať peniaze, zvlášť keď na to nie je uznesenie. Požiadaj ho nech zvolá zhromaždenie a tam nech vysvetlí stav FO a prečo je potebné vkladať 120,- korún. Nemusíš mu bez uznesenia dávať mimoriadny vklad.
Chobot
08.01.07,09:13
asi to sem celkom nepatrí...len sa chcem informovať, či by ste mi vedeli poradiť...som rozhorčená...,poctivo si platime do fondu oprav vyse 700 sk a
teraz na novy rok prisiel domovnik,ze treba dalsich 120 sk na vymenu
ziaroviek ,kluciek a pod., ma narok od nas ziadat dalsie
peniaze,ked si to vlastne poctivo platime,je to vlastn nieco navyse,
co vsetko spada do toho fondu oprav,ci sa to nema nahodou financovat z
tejto vysej sumy,lebo pokial viem,vela ludi si to financuje z tej sumy a
neplatia nic navyse,podla mna je to blbost platiti to iste do ruk
domovnikovi,ked to vzdy ide do fondu prevodom....navyše....náš bytovkový vchod je najpoctivejší v platení..a platby ťaháme týmto spôsobom my aj za ostatné vchody...-tak to bolo povedané na schôdzi...nepáči sa mi to..

Aj u nás sú nákupy žiaroviek do spol. priestorov hradené z fondu. Treba sa popýtať, prečo pýta tieto peniaze v hotovosti a nenechá si to uhradiť z fondu. Načo ho potom platíte?

Je ale možné, že sa na niektorej schôdzi dohodlo, že takéto drobné opravy budú hradené domovníkvi v hotovosti. Preto prvý krok - opýtať sa ho, na základe čoho ich pýta.
Jozef I
08.01.07,09:24
Pozrel by som sa hlavne na minuloročné vyúčtovanie aký máte zostatok vo fonde opráv, ako bol použitý a na čo . Aby vás neprekvapilo ak by sa niekde záhadne minul. V žiadnom prípade by som neplatil niečo naviac na nejaké žiarovky. Nezdá sa mi to. Tie sa kupujú z toho fondu.
Halli
08.01.07,09:26
neviem či ste SVB alebo patrite pod inú správu, ale keď píšeš "domovník" tak asi nie SVB... Tieto výdavky, tak ako píšu predo mnou sa platia výlučne z FO a ak ste si nedohodli zbierku nemate prečo davať súkromnej osobe financie, ktoré nieje možne preukázateľne zdokladovať... neviem koľko Vás je ale 120,-sk/byt už nieje tak malo, aby nebol na to účtovný doklad.Keby dotyčneho niekto bonzol, tak je to neoprávnený príjem. Toto sa da robit vtedy ak je v SVB dohoda a doveryhodný človek čo to nezneužije... aj keď aj to je pre daňovníkov neprijatelne,...ale čo pre nich je??? dokažu zneprijemniť život hlavne malým fi. a aj neziskovkam-pozname to však? :eek:
long
16.02.07,18:04
potrebujem poradiť idem založit spoločenstvo mám ludi do dozornej rady a mna ako predsedu, mam návrh zmluvy ktorý som bol dal vlastníkom na predchádzajúcej schôdzi ale neviem či tuto zmluvu majú hned ľudia podpisovať rovno na schôdzi a akým spôsobom alebo to potom budu vštci podpisovať ako pristupovú zmluvu až po založení ( zaregistrovaní na úradoch atd......) . A nakoniec daľšia otázka ako má vyzerať tá zmluva musia tam byť uvedený aj všetci vlastníci aj s podielmi a tak . bojím sa ked budem musieť zvolať hned na to daľšiu schôdzu na podpis zmluvy tak nezoženiem 2/3 vlastníkov ! :(poradte prosím LONG :(
Halli
16.02.07,18:34
Nechcem ťa hneď "odpaliť" ale pozri si prosím všetky temy, je toho tu veľmi veľa, aj o založení, aj o zmluvách, aj predlohy zmluv... skús si všetko popozerať, lebo nieje učelom tejto stranky dokola opakovať. Potom skús zadať konkrétne otázky a my sa pokusime ťa usmerniť. ...k tej schôdzi by si mal mať pripravený návrh zmluvy, ak už o tom vedia ostatní, o čom sa bude jednať a rozhodnúť o založení SVB, volba predsedu a rady a odsuhlasenie zmluvy... podpísať ju možu potom, čo im ju pripravíš naostro a je dobré každému dať ju prečítať- ja som ju rozmnožila 36x :) , ale da sa aj kolovať .../doležité aby ju každy čital a suhlasil/ potom už len všetko čo k tomu patrí a bežať s tým na Krajský urad. Všetkemu predchádza ale výpoved predošlému spravcovi... júúúj, je toho veľa ešte , držím palce, neboj zvladneš to- študuj pozorne prispevky čo su už tu... ;)
zsolt69
16.02.07,19:20
Toto je jasné a stručné usmernenie.
peter 27
19.02.07,19:00
aj ja ti držím palce, len by som ta upozornil na jednu vec . Už sa neuvádza dozorná rada spoločenstva , ale len "rada spoločenstva" ,dalej pri splnomocenstve musi byť napísané aj " úradne overený podpis.
Orim
20.02.07,21:20
U presedu výpis z registra trestov. :)
škriatok
15.04.08,11:14
Chcem podať na krajský úrad dodatok k zmluve o spoločenstve (menil sa predseda), zistila som si všetko čo potrebujem
1. dodatok k zmluve
2. zápisnica zo schôdze
3. prezenčná listina
4. výpis z registra trestov
5. výpis listu vlastníctva
6. uznesenie
7. splnomocnenie ?
a potrebujem poradiť ohľadne splnomocnenia, musia byť na splnomocnení overené podpisy vlastníkov bytov alebo len osoby splnomocnenej?

Vopred ďakujem
sthruska
15.04.08,11:59
8. Kolok
škriatok
15.04.08,15:17
zabudla som napísať: kolok 400,00 ale čo s tým splnomocnením
Elena Navrátilová
15.04.08,15:29
Chcem podať na krajský úrad dodatok k zmluve o spoločenstve (menil sa predseda), zistila som si všetko čo potrebujem
1. dodatok k zmluve
2. zápisnica zo schôdze
3. prezenčná listina
4. výpis z registra trestov
5. výpis listu vlastníctva
6. uznesenie
7. splnomocnenie ?
a potrebujem poradiť ohľadne splnomocnenia, musia byť na splnomocnení overené podpisy vlastníkov bytov alebo len osoby splnomocnenej?

Vopred ďakujem
Pri zmene predsedu nemusíš dávať celý dodatok (ak nemáš meno predsedu uvedené v zmluve, resp. v dodatku) Ak máš menovite vo vyššie menovanom dokumente uvedeného predsedu, zmeň len na slovo predseda a meno neuvádzaj v dodatku ani radu nemenuj. Uveď iba počet čelnov rady.
Ak ste zmenili predsedu, daj "Požiadavku na zmenu v registri". K tomu potrebuješ zápisnicu, prezenčnú listinu, odpis z registra trestov, kolok 400,-,
LV z katastra za 100 korún. Sprievodný list musí predseda podpísať priamo na matrike alebo u notára a dá si overiť podpis za 30,- korún na matrike alebo u notára. Splnomocnenie mi akosi nikde nepatrí. Nemyslela si to overenie podpisu na matrike? Ten sprievodný list... to je voľná štylizácia, že zasielaš požiadavku na zmenu zapisovaných skutočností... zmena predsedu... bývalý predseda sa vzadal, resp. bol zvolený iný, nový predseda. To je zhruba celá štylizácia.
škriatok
15.04.08,17:19
ja som písala na krajský úrad do Žiliny odtiaľ mi odpísali že potrebujem aj splnomocnenie
Elena Navrátilová
15.04.08,17:24
ja som písala na krajský úrad do Žiliny odtiaľ mi odpísali že potrebujem aj splnomocnenie
Určite to je už Obvodný úrad, nie? Splnomocnenie k čomu? Už som písala, aby si konkretizovala o aké splnomocnenie sa Ti jedná. Nie si Ty novým zvoleným predsedom?
viktorka
22.07.11,18:53
Dobry den, vsetkym...
...pozeram, ze vsetky prispevky k tejto teme su "dost stare".
Najdem niekde aktualne info ako postupovat (ako ma vyzerat zmluva o spolocenstve, ake "organy" treba mat a kde registrovat)
...
mame bytovku s 18 b.j. bez priestorov, ktore by boli prenajimane.
Doteraz fungujeme dost "na divoko" - financie spravuju 2 osoby - ziadne rocne vyuctovania, ziadne DP, elektrina a voda pre celu ytovkyu su na meno osoby.
...
uz niekolo rokov sa par jedincov snazi to dat do poriadku, ale vsetci sa nevedia zhodnut/dohodnut.
Kvaka
22.07.11,18:55
Dobry den, vsetkym...
...pozeram, ze vsetky prispevky k tejto teme su "dost stare".
Najdem niekde aktualne info ako postupovat (ako ma vyzerat zmluva o spolocenstve, ake "organy" treba mat a kde registrovat)
...
mame bytovku s 18 b.j. bez priestorov, ktore by boli prenajimane.
Doteraz fungujeme dost "na divoko" - financie spravuju 2 osoby - ziadne rocne vyuctovania, ziadne DP, elektrina a voda pre celu ytovkyu su na meno osoby.
...
uz niekolo rokov sa par jedincov snazi to dat do poriadku, ale vsetci sa nevedia zhodnut/dohodnut.
Nájdeš, v zákone č. 182/1993 o bytoch a nebytových priestoroch
http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov-aktualne-znenie.html
Pozri si § 7, 7a,7b,7c a 7d.
Dorjan
11.08.11,05:52
Dobrý deň. Je pravda, že ak ide o novostavbu tak dodávateľ stavby je povinný podľa zákona podpísať zmluvu s nejakou správcovskou spoločnosťou ? a že my ako noví vlastníci sme povinní k tejto zmluve pristúpiť pri podpisovaní kúpnych zmlúv? Chcela by som vedieť podľa akého zákona je dodávateľ stavby povinný túto zmluvu podpísať ? a my ako noví vlastníci ( ešte síce nie je celá bytovka obsadená ) by sme si chceli vytvoriť SVB , to potom musíme dať výpoveď tej správc. spol.? Každá novostavba musí mať najskôr správcu ?
Ďakujem
Mária27
11.08.11,05:56
Môžete si hneď založiť spoločensktvo. Pozri Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov- aktuálne znenie v tejto sekcii hore, § 7a

§ 7a

(1) Písomnú zmluvu o spoločenstve pri prvom prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome uzatvára vlastník domu s každým novým vlastníkom bytu a nebytového priestoru v dome, ak so zriadením spoločenstva vyslovila súhlas nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
Dorjan
12.08.11,19:55
Viem, že ohľadne založenia SVB je tu toho veľa, začínam postupne študovať príspevky, len jednu vec by som chcela vedieť ( súrne to potrebujem ), či sa musí ísť SVB najskôr zaregistrovať na obvodný ( bývalý krajský ) úrad a až potom ísť na štatistický úrad vybavovať IČO

Ďakujem
a_je_to
12.08.11,20:29
Viem, že ohľadne založenia SVB je tu toho veľa, začínam postupne študovať príspevky, len jednu vec by som chcela vedieť ( súrne to potrebujem ), či sa musí ísť SVB najskôr zaregistrovať na obvodný ( bývalý krajský ) úrad a až potom ísť na štatistický úrad vybavovať IČO

Ďakujem

Určite najprv na obvodný úrad, až potom na štatistický. Spoločenstvo musí najprv vzniknúť /vzniká registráciou/ až potom môže dostať IČO.
Casira
03.11.11,16:18
Dobrý den,prosím o radu.
Asi pred mesiacom ma zvolili za predsedu SVB.Zistujem,že vela vecí po predchodkyni je v neporiadku a snažím sa ich riešit.Jedným z nich je aj neaktualna zmluva o SVB.Chcem dat jeden byt neplatiča do dražby,no nemožem,pretože záložné právo nemáme podchytené v zmluve.Kde sa mám /na koho/obrátit?
Nemohol by mi niekto poslat fungujúcu zmluvu ako má byt,aby som vedela ako na to?Keby som mala nejakú predlohu,ja by som si to už sama upravila.
Vopred dakujem.
Mária27
03.11.11,16:28
Byt je založený zo zákona - § 15 zák. 182/1993. Do zmluvy sa nemusí zákon opisovať. Napriek tomu môžete prijať aj dodatky k zmluve.
Casira
03.11.11,17:17
Napísali mi toto-V prvom rade je dolezite ci mate, ako spolocenstvo, zapisane zalozne pravo v casti C: tarchy na LV k nehnutelnosti dlznika,
lenže je to nikde v zmluve nevidím.
Tak neviem....
lubica_02
03.11.11,18:01
To si pozri na LV Vášho domu cez katasterportal
Casira
03.11.11,18:05
Vďaka,už som sa zorientovala,na listoch vl.je to napísané.
keram8
20.11.12,10:40
Dobrý deň prajem.
Som v podobnej situácii ako vy. Získali ste spoločenskú zmluvu?..lebo ani ja ju neviem nikde nájsť. Ak by Vám to nerobilo problém , poprosil by som Vás o jej zaslanie na ing.molnar.marek@gmail.com.
Vopred ďakujem.

S pozdravom Molnár