jozef002
06.02.17,10:20
Dobrý deň. Som drobný živnostník, platca DPH. Mám dva predmety živnosti.Maloobchodnú predajňu a malú výrobu. Predajňa začala byť stratová a tak som ju nútený zrušiť. Plánujem sa normálne na zmluvu zamestnať a výrobu si ponechať popri zamestnaní, ale už ako s.r.o. Môj problém spočíva v tom, že tovar z predajne sa mi nepodarí vypredať všetok do konca normálnej prevádzky. Som v nájme a potrebujem čo najskôr opustiť priestory a zároveň nastúpiť do zamestnania a preto bude tovar dopredávať ešte po zrušení riadnej prevádzky.Keby som okamžite prešiel na s.r.o., tak z tovaru musím odviesť DPH v rámci kvartálu, ale na uplatnenie DPH v novej s.r.o. sa myslím čakajú až tri mesiace. Som v situácii, DPH by som nemal z čoho zaplatiť, pokiaľ nevypredám značnú časť zásob. Existuje možnosť takého prechodu zo živnosti na s.r.o., kde sa nečaká na vratku Dph, ale jednoducho sa to započíta a len sa to prevedie. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ing. Ľubomír Janoška
06.02.17,09:40
Asi by som uvažoval o predaji podniku - živnostník všetko predá a s. r. o. všetko kúpi. V stave, v akom sa to nachádza.
Consultix
06.02.17,10:29
Nuz, otazkou zostava, ake budu naklady na znalecky posudok na ocenenie (casti) podniku, resp. ako sa vysporiada s povinnostou transferoveho ocenovania...
Ing. Ľubomír Janoška
06.02.17,11:21
Transferové ocenenie sa jednoznačne premietne do ceny (časti) podniku. Potom už len treba nájsť najlacnejšieho znalca, ktorý to urobí korektne.
KEJKA
06.02.17,15:16
pokiaľ sa sro úspešne zaregistruje na DPH, nebude čakať 3 mesiace. Je hned minimálne na rok mesačný platiteľ DPH.
Kde bude tovar po opustení prenajatých priestorov? kde bude výroba?
Kto sa bude starať o predaj, ked Ty budeš v zamestnaní?
Ja by som síce sro založila, ale výrobu začať od nuly, ved priestory asi bude mať nové, materiál nakúpi nový...........neviem, či sa to dá.
a terajšie zásoby dopredať pod SZČO.
duficek
06.02.17,16:00
Treba v tomto prípade súdneho znalca? Nestačí jednoduché transferové oceňovanie, kde predajná cena bude obvyklá, taká ako predával zákazníkom?