Zuzka2510
06.02.17,11:03
Dobrý deň prosím vás o radu - zamestnanec nenastúpi do práce z dôvodu zlej poveternostnej situácie na cestách ( nevie sa dostať do práce pre zlé počasie), oznámil to zamestnávateľovi, ale ja neviem ako mu to mám v evidencii uviesť. Mám mu dať za to dovolenku, alebo neplatené voľno? Zamestnávateľ sa sním nedohodol čo za ten deň, len mu to ospravedlnil. Ďakujem pekne
Tweety
06.02.17,10:15
Je to prekážka v práci § 141 ZP odst 2,
f) znemožnenie cesty do zamestnania z poveternostných dôvodov individuálnym dopravným prostriedkom, ktorý používa zamestnanec so zdravotným postihnutím; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň,

doplním pre upresnenie tým, ktorým sa to nepozdáva a mínuskujú bez overenia v ZP

g) nepredvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak nemohol zamestnanec dosiahnuť miesto pracoviska iným primeraným spôsobom,
3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi
a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje.
Zuzka2510
06.02.17,10:16
Ďakujem veľmi pekne
kopretinka
06.02.17,10:50
ale ona nepíše,že je to zamestnanec so zdravotným postihnutím
Wotan
07.02.17,10:11
pre bezneho zamestnanca to zrejme neplati. Tiez by som bol zvedavy co v takom pripade. Takmer som mal podobnu situaciu. Cestujem 200km do prace a kvoli obrovskemu snehu som takmer nenastartoval a nevysiel z parkoviska
willma
07.02.17,10:35
môže sa uplatniť bod g) nie je tam síce počasie, ale verejná doprava a tá v prípade ozaj zlého počasia má tiež problémy.