Katka91
06.02.17,11:17
Ahojte, podľa zákona o zdravotnom poistení platí štát zdravotné poistenie za osoby, ktoré sa starajú o blízku osobu staršiu ako 80 rokov, pokiaľ nie je umiestnená v zariadení soc. služieb. Kamoška, ktorá je dobrovoľne nezamestnaná, odvody do zdrav.poisť. si platí sama, si to chce vybaviť, aby bola poistencom štátu. Volala som do zdravotnej poisťovne a povedali mi, že k tomu bude potrebovať rozhodnutie Sociálnej poisťovne. Stále nad tým rozmýšľam, že sa mi to zdá nelogické, prečo by mala Sociálka v tomto prípade vydávať nejaké rozhodnutie, veď tam nie je podmienka týkajúca sa zdravotného stavu opatrovanej osoby, ani si nepožiadali o opatrovateľský príspevok. Nemáte s tým niekto skúsenosť, aký doklad má predložiť zdravotnej poisťovni, aby sa mohla stať poistencom štátu a nemusela si tým pádom platiť tie šialene vysoké zdravotné odvody sama? Vďaka.
ALLL
06.02.17,12:50
Toto som našla:Štát je, okrem iných, platiteľom povinného poistného na verejné zdravotné poistenie za:osobu, ktorá opatruje občana s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaného podľa posudku alebo opatruje blízku osobu staršiu ako 80 rokov a nie je umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo zdravotníckom zariadení (starostlivosť o takéto osoby sa preukazuje čestným vyhlásením)
Katka91
06.02.17,13:16
Super, ďakujem pekne, tiež si myslím, že hlavne u tej osoby nad 80 rokov je to čestné vyhlásenie adekvátny doklad :)
TatianaM
07.02.17,13:12
A kde sa vybavuje opatrovateľský príspevok?
Jana Motyčková
07.02.17,13:51
Nepotrebuje na to žiaden špeciálny doklad. Na ZP sa na to prihlási a doloží kópiu rodného listu osoby, ktorú opatruje, uvedie meno priezvisko a r.č blízkej osoby.
TatianaM
07.02.17,14:05
Ale to len čo sa týka platenia odvodov do ZP.
Ja mám na mysli opatrovateľský príspevok .
Katy a R
07.02.17,19:20
tatiana - zadaj si svoju otázku! táto téma je o odvodoch do ZP (viď etiketa ), alebo ešte lepšie - vyhľadaj témy o opatrovateľskom príspevku - nájdeš odpoveď
TatianaM
08.02.17,05:55
Ďakujem za usmernenie
Katka91
08.02.17,08:00
Janka, ďakujem veľmi pekne, ja som jej pre istotu napísala ešte aj čestné vyhlásenie, že matku opatruje. Keď to bude mať vybavené, dám vedieť, ako pochodila, snáď to ešte pomôže aj ďalším :)
bianka117
08.02.17,09:00
Poznám prípad, ked dcera berie opatrovateský príspevok na matku a na brata. Matka sa sama prechádza po ceste, brat vyfajčuje cele dni po vonku, ale ona "opatruje". Vybavila jej to švagriná, ktorá bola riaditelkou na urade práce v trenčíne. Táto akoze opatrovatelka ma akoze prac. pomer na obecnom urade, a dostava cez 400 euro plat + stravné. A opatruje tak, že polovicu času strávi šopingovanim. Podotykam ze matka je sebestačná. Aj takto to funguje v našej republike.
Katy a R
08.02.17,09:02
a čo to má spoločné s touto témou ? - prečo nenahlásiš zneužívanie soc dávok na príslušné miesta (majú aj tel linku!)