Betina2
06.02.17,12:39
Upresním - SZČO má miesto podnikania na svojom trvalom bydlisku. Vykonáva bežné cesty MV zaradeným do OM. Na PHL si uplatňuje 80% paušál, takže knihu jázd nevedie. V CP si prakticky uplatňuje len nárok na stravné (vždy je to nad 5 hodín a menej ako 12, gastrolistky nemá). Cesty spočívajú v návštevách zákazníkov a úradov, prípadne pošty či banky. Je potrebné v tomto prípade vypisovať podrobne aj ulice, prípadne názvy mestských častí v sekcii odchod-príchod na vyúčtovaní, alebo stačí vyplniť len názov mesta - "mesto", prípadne "centrum"... V príkaze na PC v sekcii účel je rozpísaný podrobnejší účel cesty na celý mesiac a prikladá aj stručnú Správu z vykonania PC sumárne za celý mesiac, kde uvedie podrobnejšie informácie o tom, čo kde a za akých podmienok vykonal... ako by ste to urobili čo najjednoduchšie a súčasne obhájiteľné ?
veronikasad
06.02.17,12:07
Nemyslím si, že návšteva úradov v rámci mesta je pracovná cesta. Doporučujem stravné riešiť zakúpením gastacov.
Betina2
14.02.17,17:45
ak idem na urad vybaviť niečo pre klienta tak myslim, že to pracovna cesta je, i ked nie je do ineho mesta alebo obce, ja predsa nemožem za to, že mesto je rozložene na X kilometrov.......a definicia je, že Podnikateľ a SZČO (daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) si môže podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov do daňových výdavkov uplatniť výdavky (náklady) vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách...to je to iste, ako keby ste napisali, že ked robim pre klienta, ktorý je v inom meste ako mojom, a pojdem za neho na jeho úrad do x km vzdialeneho mesta odniesť doklady, tak že to nie je moja pracovna cesta , ale moja samaritanska služba zadarmo.....gastrače mi žiaden zakon nenúti, ved nahrady za pracovnu cestu si možem uplatniť v podobe stravného, ak cesta trvá viac ako 5 hodín... na urady nechodim denne , všetko s mierou :)
veronikasad
14.02.17,18:38
Držím palce, aby ste si to pri daňovej kontrole obhájili ...
Betina2
14.02.17,18:43
uvediem priklad - realitny makler - ide po vypisy z listov vlastnictva pre svojich klientov na kataster, ktory je zhodou okolností v rovnakom meste, cestou nakupi na pošte kolky a zastaví sa aj na konzultaciu ohladne poplatkov za šlužby u notára (aby vedel referovať svojim klientom čo ich to bude stáť), prípadne potrebuje prekonzultovať na DU daňovu problematiku nehnutelnosti pri predaji (ak to súvisi s jeho klientmi)....tiež to nebude môcť byť pracovná cesta ? Nejdem vyslovene odporovať, len preberám možnosti, preto sa pýtam na názor a ďakujem zaň...
veronikasad
14.02.17,18:45
Nech si kúpi gastráče (samozrejme nie je to jeho povinnosťou), má nárok na stravné a nemusí vymýšlať pracovné cesty ...
Betina2
14.02.17,18:56
áno len to sa nedá spätne...
veronikasad
14.02.17,18:58
to mi je jasné, myslela som, že riešiš rok 2017. Inak - neviem si vôbec predstaviť ako by si chcela po roku rozpisovať kde sa ktorý deň pohyboval ...