janci10
10.07.06,17:22
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať - účtuje tu niekto zmenáreň? Zaujíma ma aspekt DPH. Nákladom je vlastne suma vynaložená na nákup valút, ako som pochopil - suma sa nezahŕňa do DPH, ako poštovné. Výnosom je suma za predaj valút - oslobodené od dph. Čiže sa používa koeficient. A čo s poplatkom za zmenárenskú činnosť? Vstupuje do dph na výstupe?

Za odpoveď ďakujem.
ilona
11.07.06,05:40
Podľa mňa je zmenárenská činnosť oslobodená od dane a preto je potrebné prepočítavať koeficientom.
ALBO
11.07.06,06:14
Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať - účtuje tu niekto zmenáreň? Zaujíma ma aspekt DPH. Nákladom je vlastne suma vynaložená na nákup valút, ako som pochopil - suma sa nezahŕňa do DPH, ako poštovné. Výnosom je suma za predaj valút - oslobodené od dph. Čiže sa používa koeficient. A čo s poplatkom za zmenárenskú činnosť? Vstupuje do dph na výstupe?

Za odpoveď ďakujem.

Poplatky su podľa mna vynos zo zmen. č. § 39/1/j a ak budete robiť len zmenarensku činnosť nebudete použivať K, lebo ten bude nula ale vaše vstupy z tejto činnostibudú bez naroku na odpočet .
janci10
11.07.06,10:31
Veľmi pekne ďakujem za odpovede, bohužiaľ, robíme aj činnosti, ktoré nie sú oslobodené podľa § 28 - 41, čiže koeficient budem musieť vypočítavať.
ALBO
11.07.06,11:14
Veľmi pekne ďakujem za odpovede, bohužiaľ, robíme aj činnosti, ktoré nie sú oslobodené podľa § 28 - 41, čiže koeficient budem musieť vypočítavať.
Rozumiem, len som chcela naznačiť, že keď napr. budete mať prenajatý priestor s DPH, kde budete mať len tú zmenáreň, tak z tej fa nebudete mať nárok na odpočet vôbec a nie koeficioentom. A naopak z činností neoslobodených budete mať nárok plný. Len spoločné Fa pre obe činnost budete koeficientovať.
janci10
13.07.06,08:37
Aha, veľmi pekne ďakujem za túto informáciu, našťastie v tých prenajatých priestoroch vykonávame aj činnosť neoslobodenú od DPH, čiže dph s koeficientom sa uplatniť môže.