seda
07.02.17,10:24
Mám faktúru za mobil bez DPH 200 + 20% DPH 40 = 240 k úhrade. Je tam odrátané -240 uhradené voucherom. Voucher som žiaden nevidela. Myslíte, že je správny postup do ID zaúčtovať: voucher: 261/648 a potom úhradu faktúry 321/261? Ďakujem.
KloferHladny
07.02.17,09:47
240 EUR voucherom znamená, že to už niekto zaplatil el. prostriedkami (kartou ? hotovosťou u dodávateľa na platobnom terminály ?...) Musí existovať doklad o úhrade. Prever si to. 261/648 je zle. Pravdepodobné riešenie:
501(518)/321 200
343/321 40

321/325(231) 240 (platba debetnou(kreditnou) kartou)
325/221 240 debet na účte za platbu debetnou kartou
231/221 240 splátka kreditnej karty
karakul
07.02.17,10:06
... reakcia na príspevok KoferHladny-ho:

voucher asi nebol uhradený kartou (debetnou ani kreditnou)...
dedukujem to napr. z tohoto:

https://www.o2tv.cz/videoteka/podpora/jak-zacit/napoveda/

Jak funguje platba pomocí voucheru?
Placení voucherem je snadné: Při vypůjčení filmu zadáte kód voucheru, systém O2 Videotéky použití voucheru zaznamená a sníží počet filmů, které si lze na voucher ještě vypůjčit. Vouchery nejsou v prodeji, můžete je získat v rámci některé z našich promo akcí.

Nechce sa mi hľadať voucher pre MT, ale je to asi podobné...

Cena obstarania MT v tomto prípade je 0,00.

Podobná otázka tu už bola:
http://www.porada.sk/t289791-o2-faktura-hradena-voucherom-uctovanie.html
seda
07.02.17,10:59
Voucher je za nejaké body čo firma nazbierala za využívanie služieb v O2. Nie, nie je to platené žiadným platobným stykom. Ja to považujem ako dar, preto to chcem dať na 648 no MD ????
seda
07.02.17,11:01
V priloženej téme otázka je obdobná, no odpoveď je k platbe na splátky na základe zmluvy o pôžičke. Podľa mňa cena obstarania by bola vtedy 0, keby nám na faktúre poskytli 100% zľavu, no oni ho predali za plnú sumu, len uhradili nejakých voucherom.
karakul
07.02.17,11:59
... ono tvoja úvaha o dare nie je neopodstatnená...
O2 predpokladám tiež to mal účtovať ako dar a odviesť DPH...
neviem aký daňvový doklad vystavil O2...

v jednom z materiálov komiesie SKDP-MFSR-FRSR sa píše:

"K situácii popísanej SKDP v bode II. Úprava poukážok (kupónov) na účely DPH - Finančné riaditeľstvo SR zastáva názor, že obchodník je povinný vo faktúre uviesť základ dane a daň v nadväznosti na prijatú protihodnotu (úhrada zákazníkom a kupón) a údaje o poskytnutej zľave. Zákazník má právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 zákona o DPH (pri splnení všetkých podmienok uvedených v § 49 a § 51 zákona o DPH) len vo výške dane z pridanej hodnoty, ktorá je voči nemu uplatnená, to znamená vo výške dane zodpovedajúcej protihodnote, ktorú obchodníkovi uhradil."

... ale to sa vyjadrili v situácii, keď zľavu - kupón poskytla 3.strana

v tomto prípade neviem, kto zľavu bezprostredne poskytuje - asi to bude priamo O2, nie výrobca MT
KloferHladny
07.02.17,19:18
obchodovanie cez "voucher" využívajú firmy na podporu svojho predaja. Podľa mňa ide buď o platbu hradenú predom ("kúpiť" si voucher = uhradiť zálohu "normálne z účtu" s nejakou výhodou, napr. zľavou ...) alebo ide o poskytnutie zľavy formou pridelenia "voucheru"
Napr v O2 si to viem prestaviť takto:
mesačná faktúra 100 EUR
pridelený "voucher" 2% = 2 EUR
Dá sa to považovať za zľavu z ceny služby ?
Ak áno, potom stornuješ 518 a účtuješ o telefóne
Takáto dodatočná zľava "finančný bonus" ktorý niekto nazval "voucher" po dohode môže ísť v režime bez DPH, t.z. stornuješ služby vo výške 240 EUR a zúčtuješ telefón v sume 200 EUR + 40 EUR DPH. O čo konkrétne ide = na to musíš pozrieť do zmluvy s O2 ...
.
a ešte je možné, že ten telefón bude firma splácať v mesačných faktúrach a 240 EUR je vlastne bezúročná pôžička od O2 ...
seda
08.02.17,13:17
Ďakujem za super názor, idem pozrieť zmluvu. Asi pri nej som mala začať.