Agacs
07.02.17,12:20
Mám pohľadávku v účtovníctve od 2012 v hodnote 1200 €. Firma bola vymazaná z obchodného registra v roku 2016, čo som sa dozvedela iba teraz. Na moje upomienky nikdy neodpovedala. Môžem túto pohľadávku odpísať? Čo k tomu je treba priložiť? Ďakujem Vám za odpoveď.
El Cid
07.02.17,17:07
ako nedaňový výdavok, je to premlčaná nevymožiteľná pohľadávka-priložiť výpis z OR
koeficient vymožiteľnosti =0

§ 68 odst. 5) zák. o účt. Na ťarchu účtu 546 – Odpis pohľadávky sa účtuje odpis pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania.
Odpis pohľadávky, ku ktorej nebola tvorená opravná položka sa účtuje :
hodnota pohľadávky 546 /311,378 a i.

Ak veriteľ zistí, že dlžník bol vymazaný z obchodného registra ex offo, pohľadávku nemôže odpísať podľa § 19 ods. 2 písm. h), pretože ZDP takýto dôvod odpisu nepozná

Ak daňovník v minulosti netvoril opravnú položku k pohľadávke, ktorá je v čase odpisu už premlčaná, daňovník nemôže uznať odpis takejto pohľadávky do daňových výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. r) zákona o dani z príjmov.

Ja som sa do toho zamotala dosť osobne:
Prevzala som účtovníctvo v roku 2016, teda externe účtujem pre spoločnosť od 01.01.2016.
Pohľadávka , ku ktorej nebola tvorená OP , bola splatná 12.03.2012. Dlžník bol vymazaný z OR v r.2014 .
DP PO za rok 2015 bolo bývalým externým účtovníkom podané 30.03.2016 spolu so schválenou účtovnou závierkou , schválená 29.03.2016 . Doklady za rok 2015 som dostala v priebehu apríla 2016.
Mne z toho vyplýva, že ak som na chybu prišla až v júni 2016, pohľadávka sa stala premlčanou po 4 rokoch 12.03.2016, nemôžem vytvoriť OP ako chybu minulých účt. období a zároveň pred premlčaním daňovo odpísať . Bola premlčaná pred schválením ÚZ za rok 2015, veriteľ ju neprihlásil počas zverejnenia likvidácie spoločnosti v OV, a potom, ak by som to urobila veľmi „šalamúnsky“, OP –oprava chýb 2015 a odpis najneskôr do 11.03.2016, tak by som musela prečíslovať ID a všetky KV DPH spätne , lebo budú mať nesprávne číslované doklady, napr. samozdanenie . Zdá sa mi, že ak by to bolo možné takto jednoducho spätne, tak by nebola premlčaná žiadna pohľadávka .
Mýlim sa alebo takto spätne to už naozaj nie je v poriadku ? ďakujem
KloferHladny
08.02.17,07:39
1. Predpokladám ,že ide o obchodnú pohľadávku vlastnú ("neuhradenú faktúru")
2. Predpokladám podvojné účtovníctvo

Podľa mňa ju môžeš daňovo účinne odpísať.

Prečo? Podľa ZDP ak je možné tvoriť OP k pohľadávke, potom ju aj môžeš odpísať (§ 19 odst 2.r.)
OP je podľa §20 odst 14 možné tvoriť k nepremlčanej pohľadávke. Tvoja pohľadávka bola premlčaná až v roku 2016, t.z. deň pred premlčacou lehotou si mohla účtovať odpis.
Ak by premlčanie bolo kratšie (3 roky - občiansky z.), potom existuje podpora v § 17 odst 29 a síce: V roku 2015 som zabudla účtovať o opravnej položke aj keď mi to zo smernice a zákonov (účtovných) vyplýva. A teda v roku 2016 zúčtujem opravu nákladov roku 2016 - zaúčtujem opravnú položku (547/391). A následne pohľadávku k 31.12.2016 vyradím (391/311)

Súvisiace:
Podľa Obch. Zákona všeobecná premlčacia lehota: 4 roky (§ 387 a násl. a § 397)

Zákon o dani z príjmov:
§ 19 odst 2 - Daňové výdavky ktoré možno uznať podľa tohoto zákona ....
...
r) odpis pohľadávky do výšky opravnej položky, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 4 alebo ods. 14 a príslušenstva k pohľadávke do výšky opravnej položky, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 22,

a § 20 (hovorí o nepremlčaných pohľadávkach):
(14) Tvorba opravnej položky k pohľadávke, pri ktorej je riziko, že ju dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí, ktorá bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov, alebo ak ide o daňovníka, ktorý vykonáva obchodnú činnosť spočívajúcu v poskytovaní spotrebiteľských úverov,102) aj tvorba opravnej položky na časť pohľadávky vzťahujúcej sa na istinu a úrok zahrnutý do príjmov zo spotrebiteľského úveru, ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako
a) 360 dní, sa zahrnie do výdavkov do výšky 20 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
b) 720 dní, sa zahrnie do výdavkov do výšky 50 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
c) 1 080 dní, sa zahrnie do výdavkov do výšky 100 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva.

a § 17 odst 29
(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15. Daňovník môže takýto postup uplatniť len vtedy, ak za príslušné zdaňovacie obdobie nezaniklo právo na vyrubenie dane.34)

K oprave chýb minulých období je pokyn:
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Priame_dane/2014.06.26_MP_k_opr_chyb.pdf
K odpisu pohľadávok existoval pokyn:
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Priame_dane/2014.09.02_MP_posudzovanie_pohladaviek.pdf