Natty
07.02.17,22:41
SZČO uhrádzal ZP nepravidelne a z viacerých účtov. Svoj účet predložil, časť je hradená z účtu, ktorý je na meno inej fyzickej osoby a na časť úhrad nemá doklad. Môžem tieto zdravotné odvody zaúčtovať v JÚ na základe potvrdenia zo ZP o prijatých úhradách za príslušné obdobie? Je rozdiel, ak by boli výdavky uplatňované % z príjmov?
mondes
07.02.17,22:17
áno, môžeš to zaúčtovať na základe potvrdenia o prijatých úhradách zo ZP.. Nie, nie je rozdiel.
Natty
11.02.17,20:03
Doplním ešte otázočku v tejto súvislosti, a síce, ak v potvrdení zo ZP o prijatých úhradách sú platby spárované inak, ako v účtovníctve za rok 2014 a 2015, je potrebné celý peňažný denník a všetko ostatné s tým súvisiace preúčtovať podľa tohto potvrdenia? Tieto rozdiely vznikli v dôsledku nepravidelných platieb v nesprávnej výške a poisťovňa si to v r. 2016 spárovala ináč, ako to je v účtovníctve za predošlé roky... Výška úhrad je nezmenená, len niektoré obdobia sú rozkúskované vo viacerých platbách. Neviem si predstaviť, že by som to mala teraz celé spätne prerábať a dúfam, že to nebude nutné. Poradí niekto, prosím, ako mám postupovať?
veronikasad
11.02.17,20:11
Poisťovňa sparovala platby uhradené v roku 2016 s nedoplatkom RZZP za rok 2014 a 2015?
veronikasad
11.02.17,20:13
Pokiaľ nie je pri platbe uvedený správny špecifický symbol, poistovna použije platbu na úhradu najstaršej pohladavky
Natty
12.02.17,09:09
Je to ako píšeš. Riešim teraz, či to mám podľa toho preúčtovať aj za uplynulé roky? Očakávala som pôvodne, že vzniknuté rozdiely budú uvedené v RZZP, ale keďže boli tak minimálne, žiadny preplatok za rok 2014 nebol vrátený späť a za rok 2015 je RZZP nulové. V decembri 2016 poslala ZP prípis so spárovanými platbami, ktoré nesedia so spracovaným účtovníctvom za predošlé roky. Problém je, že v JÚ v záväzkoch za rok 2015 vykazuje szčo nedoplatok a za rok 2016 už preplatok. Zistila som, že jedna platba v roku 2015 nie je vôbec zaúčtovaná, keďže k nej nie sú doklady a ani nevedno pôvod tej platby (táto robí aj preplatok). Som z toho zúfalá, čo s tým...
Natty
12.02.17,09:32
Celý chaos vznikol v roku 2015, kedy boli platby hradené celý rok v nižšej sume a na konci roka bola odvedená jednorázovo vyššia suma. Ovšem už aj v roku 2014 eviduje ZP úhradu za 01/2014 vo výške akoby za 12/2013, ale szčo je až od 01.01.2014! V roku 2014 má uhradené szčo odvody za 01-12/2014 v správnej výške (vrátane mesiaca december), ale ZP vykazuje preplatok z rozdielu platby prijatej v mesiaci január 2014. Podľa mňa úhrady v roku 2014 nie sú v poriadku spárované zo strany ZP. Ale ako píšem, hlavný chaos je až v roku 2015...
Katy a R
12.02.17,11:38
mala by si tam mať aj dátumy - kedy to bolo skutočne uhradené ... takže ty sa riaď podľa toho. (a urob si vlastnú evidenciu s poznámkami - aby si mala aj do budúcnosti) . Oni si tie platby potom presúvajú a delia hocijako. A pri všeobecnej ZP vôbec nie je pravda - že sa riadia špec symbolom, ani že uhrádzajú prednostne najstaršie predpísané platby - videla som, ako to zadala pracovníčka ZP -odbuka dobuka (neviem, čo zaklikla v programe, musela niečo zle nastaviť - ale malé sumičky zo starých období boli presunuté na neskôr - a potom zase nové platby boli priradené k tým starým - a pritom preddavky boli platené v správnej výške a so správnym ŠS)