Aldan
09.02.17,08:40
v banke mi tvrdili, že máme zlé výplatné pásky, nie je tam čistá mzda. inak je pravda že iba hrubá mzda a mzda k výplate. ale mzda k výplate nie je čistá mzda
Tweety
09.02.17,08:06
Čo má obsahovať doklad o vyúčtovanej mzde definuje ZP v §130.

(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný zamestnancovi vydať doklad obsahujúci najmä údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o jednotlivých plneniach poskytovaných v súvislosti so zamestnaním o stave účtu konta pracovného času, ak je zavedené konto pracovného času, o vykonaných zrážkach zo mzdy a o celkovej cene práce. Doklad podľa prvej vety sa poskytne v písomnej forme, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na jeho poskytovaní elektronickými prostriedkami. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.
Aldan
09.02.17,16:13
prosím konkrétnu odpoved, zákon si viem prečítať. je zo zákona povinnosť uvádzať na výplatnej páske čistú mzdu?
aká je definícia čistej mzdy
marekpm
09.02.17,16:15
skúsiť dať scan výplatnej pásky?? začierniť osobné údaje
Aldan
09.02.17,16:39
marek, ide o to, či zo zákona vyplýva uvádzať čistú mzdu na páske. nemáme ju tam. máme hrubú mzdu a výšku mzdy na účet
ale nie .... čistá mzda a suma....
JankaO
09.02.17,16:53
Žiadny zákon nestanovuje, že sa to musí volať čistá mzda.... môže to byť napr mzda celkom... a pod... Dôležitý je obsah a nie forma. Z pásky musia byť jasné údaje v zmysle § 130. ZP
veronikasad
09.02.17,16:56
splňa Vaša výplatná páska náležitosti podľa odst. 5 (viď odpoveď od Tweety) ? Mzdy sú spracované ručne alebo v mzdovom SW ?
Dav
09.02.17,17:39
Mzda k výplate sa môže rovnať čistej mzde, ak sa z nej nevykonávajú žiadne zrážky. Hrubá mzda mínus odvody= základ dane. Z toho, ak je uplatnené, sa odpočíta nezdaniteľné minimum a výjde základ dane po uplatnení odp.položky. Vypočíta sa daň. Vypočítaná daň sa odpočíta od základu dane pred uplatnením odp. položky.Rekapitulácia : hrubá mzda - odvody -daň = čistá mzda. Ak sa presne táto suma poukazuje na účet, je zachované ustanovenie Zákonníka práce. Ak by sa niečo zrážalo, napr. za stravné lístky, exekúcia, poistka, vtedy by sa suma na účet nerovnala čistej mzde.
sosak
09.02.17,17:40
Čo tvrdili v banke nie je pravda. Na výplatnej páske máš hrubú mzdu a mzdu k výplate. Máš potom všetky údaje podľa zákona. Údaj o čistej mzde sa na výplatnej páske neuvádza, nie je to povinné.
Tweety
09.02.17,19:12
Aldan, no ak si ho vieš prečítať, potom by nemal byť problém s porozumením napísaného, či?
vicktor
10.02.17,09:04
Tweety: ...problém s porozumením napísaného, či?
Precital som si, ale nespomina sa "cista mzda", iba "doklad obsahujúci najmä údaje". Ja tu Aldanovu/Aldaninu reakciu chapem.
Aldan
10.02.17,09:31
áno naša výplatná páska splná náležitosti . v náležitostiach sa nepíše, že je povinnosť tam mať napísané čistá mzda a suma. je to robené v proGRAME. somi.
tweety- prepáč, ale vicktor má pravdu- v tvojom vysvetlení nie je uvedené či pojem čistá mzda musí byť uvedená na páske zo zákona. ä
ak som tieto dve slovíčka tam nenašla prosím zvýrazni mi ich.
Ja nič iné nechcem vedieť, len či čistá mzda musí byť zo zákona na páske a ked tak podla akého. zákona
Jana Motyčková
10.02.17,09:32
Je možné, že ide o našu výplatnú pásku. Údaj čistá mzda na páske neuvádzame, lebo žiaden zákon nehovorí, čo to čistá mzda je. Nap. či do čistej mzdy zahrnúť aj nepeňažné plnenia, doplnkové dôchodkové poistenie platené zamestnávateľom, príspevky zo sociálneho fondu.Či od čistej mzdy odpočítať len poistné a dane, pripočítať daňový bonus, či odpočítať aj (niektoré) ďalšie zrážky. Rôzne inštitúcie majú rôznu predstavu o čistej mzde.
Tweety
10.02.17,09:32
no veď ak sa nespomína, tak čo to znamená? tiež máš asi problém s porozomením textu
Tweety
10.02.17,09:35
ak si ich tam nenašla, tak to asi znamená, že musia, či nemusia tam byť? AK sú vymenované povninné náležitosti a tá CM tam nie je, takže? Nemusí ale môže, či inak tomu rozumieš?
Aldan
10.02.17,09:37
áno presne si toto myslím banka nemá pravdu. dávame tam stravné lístky a aj DDS zamestnanec. preto sa nemôže rovnať čistá mzda k mzde na účet.
Dala som si www.cistamzda.sk a tam dalo do čistej mzdy aj bonus
dala som si dvoch ludí po 1000 jednému bonus a druhému nie. a čistá mzda vyšla rozdielna.
dakujem za reakcie
Aldan
10.02.17,09:39
Dakujem sosak.....