Profanamentegirl
09.02.17,15:06
Dobrý deň,


manžel by potreboval počas 28. týždňov poberania tzv. materského zostať pracovať na pár hodín u jedného zamestnávateľa, aby si aj po skončení materskej udržal miesto. Momentálne je zamestnaný na TPP u 2 zamestnávateľov (doba neurčitá), a počas materskej by teda u jedného z nich uzavrel Dohodu o vykonaní práce.


Otázka znie: Ako definovať/zmeniť náplň práce tak,a by to bolo akceptovateľné, keď v terajšej zmluve má napísané, že pracuje ako učiteľ hudby? Na Sociálnej poisťovni mi tvrdia, že u učiteľov to nejde, lebo učiteľ bude stále učiteľ.

Je právne akceptovateľné, ak by mal v Dohode o VP napísané tentoraz namiesto učiteľ hudby napr. presnú špecifikáciu toho, čo vyučuje: teda: učiteľ klavíra, príp. teoretická a praktická príprava žiakov na vystúpenia, nacvičovanie hudobných koncertov a vystúpení? Bolo by to takto prijateľné napr. pre inšpektorát práce? Príp. poraďte, prosím, ako/čo by sa tam dalo napísať? Alebo to naozaj u učiteľov nejde?


Ďakujem za každú radu....
Kňaza
13.02.17,15:10
Tvojmu manželovi aj po nástupe na materskú bude platiť pôvodná zmluva a pôvodný úväzok tak, ako aj každej žene odchádzajúcej na materskú s tým, že počas MD dohodnutú prácu v pracovnej zmluve nevykonáva, keďže MD je dôležitou osobnou prekážkou v práci. Zákon však pripúšťa súbeh materského a príjmu zo zárobkovej činnosti, ak by však poberateľ materského uzavrel pracovnoprávny vzťah u iného zamestnávateľa alebo, ak by u toho istého uzavrel ďalšiu pracovnú zmluvu alebo dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o vykonaní práce, ale obsahom všetkých uvedených pracovnoprávnych vzťahov by museli byť činnosti iného druhu než tie, ktoré má dohodnuté v pracovnej zmluve. Pri dodržaní uvedenej podmienky by teda mohla byť uzavretá aj dohoda o vykonaní práce. Pozor však aj na ďalšie podmienky jej uzavretia podľa Zákonníka práce! Takú dohodu je možné uzavrieť len výnimočne (!), ak nie je pre zamestnávateľa účelné a efektívne uzavrieť pracovnú zmluvu. Ďalej, dohoda sa nemôže uzavrieť na opakovanú činnosť, akou je napr. činnosť učiteľa hudby, resp. učiteľa hry na klavíri a pod. Môže sa uzavrieť na nejakú jednorazovú úlohu (!) vymedzenú výsledkom, napr. na teoretickú a praktickú prípravu určenej skupiny detí na konkrétne vystúpenie/ konkrétnu súťaž/koncert konané dňa .... tam a tam.... Výsledkom jeho práce by tu bola účasť detí na uvedených podujatiach.Takýchto dohôd môže mať počas roka aj viac, avšak súčet hodín odpracovaných na ich základe nesmie v kalendárnom roku (t.j. od 1.1 do 31.12.) prekročiť 350 hodín. K presnejšej rade by bolo treba presne poznať manželovu pracovnú náplň k súčasnej pracovnej zmluve, aby bolo možné zistiť, či mnou len príkladne uvedené úlohy sú alebo nie sú iného charakteru než tie, ktoré sú uvedené v pracovnej náplni. Na to musí dohliadnuť personalistka a riaditeľ školy.
Profanamentegirl
02.03.17,14:12
Ďakujem pekne za podrobnú odpoveď, niektoré veci ste mi dobre objasnili. Trošku sa medzičasom zmenila situácia... Dohoda nebude prochádzať do úvahy, keďže zamestnávateľ nemá finančné prostriedky na takýto typ zamestnávania. Odporúčal nám, aby sme to vymysleli tak, aby pracoval na klasickú zmluvu TPP ako doteraz....

Jedna účtovníčka mi tvrdí, že ak pracuje manžel u 2 zamestnávateľov, na materskú môže odísť od jedného a u druhého normálne pokračovať na rovnakej zmluve ako doteraz. Vraj sa posudzujú prijmy od zamestnávateľov od každého osobitne a je to teda normálne a legálne.

Je to tak? Ak má 2 TPP na dobu neurčitú, je to možnosť z jedného ísť na materskú a v druhom popritom tých 28. týždňov normálne pokračovať?

Budem Vám vďačná za odbornú radu.
veronikasad
02.03.17,14:30
odkedy trvá pracovný pomer u druhého zamestnávatela ? Solňa tam podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch ?
Profanamentegirl
02.03.17,14:40
Pracovná zmluva u druhého zamestnávateľa trvá od 2.9. 2015 (doba určitá do 30.6.2016), dodatkom k zmluve zo dňa 1.6.2016 bola upravená na dobu neurčitú.

U zamestnávateľa kde uvažuje od materskej trvá PP 11 rokov...
veronikasad
02.03.17,14:42
Finančne výhodnejšia je ktorá zmluva ?
Profanamentegirl
02.03.17,14:44
U toho prvého zamestnávateľa kde je 11 rokov určite, pretože tam má plný úväzok a u toho druhého len pár hodín...
Profanamentegirl
02.03.17,14:48
Teda ak myslíte finančne výhodnejšiu pre výpočet materskej dávky, tak u zamestnávateľa z plného úväzku sa to oplatí viac jednoznačne a aj z ďalších dôvodov (veľká vzdialenosť dochádzania do práce) je to pre nás výhodnejšie.
veronikasad
02.03.17,15:13
Len ak si chce to prvé zamestnanie udržať, tak inú možnosť ako požiadať o materské z druhého zamestnania nemá. Prvý zamestnávatel zrejme nebude súhlasiť s tým, aby tam ukončil pracovný pomer a uzatvoril novú pracovnú zmluvu na inú pracovnú pozíciu ...
Profanamentegirl
02.03.17,15:16
Práveže nechce, my sme sa presťahovali a ak odtiaľ nepôjde na materské, tak pracovný pomer bude aj tak chcieť ikončiť. Takto by tak urobil až po skončení poberania materského. Skôr nám ide o to, aby sme nerobili komplikácie druhému riaditeľovi kvôli 5 mesiacom (tam kde má tých pár hodín), a aby potom mohol u tohto nabehnúť už na normálny plný pracovný úväzok. Čiže ide nám skôr o udržanie pracovného miesta u druhého zamestáavateľa.
veronikasad
02.03.17,15:20
Napíš dotaz na infolinku sociálnej poisťovne, podľa mňa by s príjmom u druhého zamestnávatela nemal byť problém. Ja som to pochopila že si chce udržať zamestnanie u prvého zamestnávatela ...
Pracovný pomer u prvého zamestnávatela nemusí trvať až do skončenia poberania materského...(pokial nepočíta s nárokom na dovolenku, kedy materské sa považuje za výkon práce a z tohto dôvodu sa nekráti)
Profanamentegirl
02.03.17,15:22
Aj keď by to bolo na zmluvu, na ktorú pracoval doteraz? lebo ako som spomínala, tak dohodu nemôže s ním riaditeľ uzvrieť... Inak je vo všetkých ohľadoch úplne prispôsobivý zamestnávateľ. A čo sa týka toho, že nemusí prac. pomer z ktorého by odišiel na materskú trvať až do skončenia poberania materského - je výhodné skončiť ho skôr než skončí 28 týž poberania?
Profanamentegirl
02.03.17,15:24
Inak Vám veľmi pekne ďakujem za radu, ja už som sa pýtala všade možne, naozaj, no asi sme špecifický prípad. Skúsim zavolať do sociálnej poistovne zajtra
veronikasad
02.03.17,15:26
Pošli písomný dotaz cez infolinku. Do DRAKa zrejme prístup nemáš, aby sa k tomu vyjadrili p. Mihál alebo p. Motyčková ...
veronikasad
02.03.17,15:27
Skús napísať p. Motyčkovej odkaz do profilu aby sa pozrela do tejto témy.
Profanamentegirl
02.03.17,15:29
P. Mihalovi som písala, ale asi bol nejak vyťažený teraz, lebo mi len odpísal, že mám prísť na školenie...ale aspon sa ozval. skúšam všetko možné. ešte ked som si myslela, že by prichádzala do úvahy tá dohoda, tak som bola aj v SP aj som tam 2x volala, ale v podstate ma odbili s tým, že my sme učitelia a učitelov sa to nedá, lebo stále len učíme... ale teraz ked riaditeľ mi odporučil skusiť iné riešenie, tak skúšam odznova
veronikasad
02.03.17,15:33
Že ide o učitelov to si mala napísať na začiatku. Tam naozaj nič iné nevymyslíš ... Skús ešte Janke Motyčkovej napísať stručne odkaz do profilu, čítať celú tému nebude mať čas. Myslím že prístup do DRAKa sa dá zaplatiť aj na kratšiu dobu ako rok - obráť sa s dotazom na Richarda.
http://drak.porada.sk/
Profanamentegirl
02.03.17,15:40
Ďakujem moc za tip.
veronikasad
03.03.17,06:11
Otázka :

Dobrý deň,
otec dieťaťa chce využiť poberanie dávky materské po ukončení poberania materského matkou. Má dva trvalé pracovné pomery, v obidvoch splňa podmienku 270 dní nem.poistenia.
Otázka : Je možné požiadať o dávku materské len z nem.poistenia jedného zamestnávatela ? Druhý pracovný pomer je na kratší pracovný čas, výkon práce by trval aj počas poberania materského, u prvého zamestnávateôa by bol na rodičovskej dovolenke.

Ďakujem za odpoveď.
------------

Odpoveď z ústredia SP :

Poistenec si môže uplatniť nárok na materské len z jedného poistného vzťahu. V prípade ak má dva poistné vzťahy, z jedného si môže uplatniť nárok na materské a z druhého môže mať naďalej príjem za vykonanú prácu. Poistenec nemôže mať počas nároku na materské príjem za vykonanú prácu iba z toho nemocenského poistenia (zo zamestnania), z ktorého si nárok na dávku materské uplatnil.

S pozdravom


Mgr. Martina Jakšová
Informačno-poradenské centrum
Sociálna poisťovňa, ústredie
Ul. 29. augusta 8-10
813 63 Bratislava
Tel.č.: 0906 171 989
www.socpoist.sk

----------
V praxi to pre manžela znamená, že požiada o rodičovskú dovolenku u hlavného zamestnávatela a súčasne odovzdá v SP Žiadosť o materské len od prvého zamestnávatela. Ak pracovný pomer počas RD neukončí, vznikne mu nárok na dovolenku aj za toto obdobie.

U druhého zamestnávatela môže bez problémov pracovať na prac.pomer na kratší pracovný čas - bez dopadu na poberanie dávky materské z prvého zamestnania.