martinala
11.07.06,07:58
ahojte poraďáci,
ak obstarám nové auto cez leasing a súčasne v tom roku zakúpim zabezpečovacie zariadenie - páku do 30 tis. - je to technické zhodnotenie a musím navýšiť obstarávaciu cenu z ktorej majetok odpisujem, alebo to môžem dať rovno do nákladov na 501 ?

ďakujem a prajem príjemný deň
martina
KEJKA
11.07.06,06:15
podľa mňa treba zvýšiť vstupnú cenu pre odpisovanie.
súhlasím s príspevkom Andrej_rv. :)
Metodik
11.07.06,07:13
Ja osobne si tiež myslím, že aj keď je to do 30 tis.ale je to v prvom roku obstarania, je potrebné zvýšiť vstupnú cenu.
andrej_rv
24.07.06,21:54
Ja osobne si tiež myslím, že aj keď je to do 30 tis.ale je to v prvom roku obstarania, je potrebné zvýšiť vstupnú cenu.
Podľa môjho názoru to celkom tak nie je a o technické zhodnotenie vykonané na majetku obstarávanom finančným prenájmom po jeho zaradení do užívania nie je možné zvýšiť vstupnú cenu ani v prípade, že je toto TZ vykonané v prvom roku.
Vstupná cena majetku na leasing sa neurčuje podľa ustanovení § 25 ods. 1 a 2 ZDP, pretože je presne definovaná v § 26 ods. 8 ZDP: "Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu...nájomca odpíše počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % istiny podľa osobitného predpisu... Výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu prenájmu do doby zaradenia tohto majetku do užívania". Istina je presne definovaná v postupoch účtovania. TZ podľa môjho názoru môže zvýšiť vstupnú cenu len ak bolo vykonané pred zaradením do používania, pretože po zaradení do používania zákon umožňuje zmenu vstupnej ceny len v jedinom prípade - zvýšenie o odstupné nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb pri postúpení nájomnej zmluvy.
Že TZ vykonané počas trvania finančného prenájmu nemôže navyšovať vstupnú cenu pre leasingové odpisovanie, ale musí sa odpisovať samostatne ako iný majetok, podľa mňa vyplýva aj zo znenia § 22 ods. 6 písm. f) ZDP, v zmysle ktorého je iným majetkom: "f) technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu."
A nevraví sa tu nič o tom, že len TZ nevykonané v prvom roku...
účtovník 007
19.02.07,13:23
...ale musí sa odpisovať samostatne ako iný majetok, podľa mňa vyplýva aj zo znenia § 22 ods. 6 písm. f) ZDP, v zmysle ktorého je iným majetkom: "f) technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu."
...
Možno je to už únavou z koncoročného účtovania:rolleyes: , ale na základe podčiarknutého textu v odpovedi andrej_rv ma napadla takáto otázka.
V § 22 ods.6 písm.f ZDP sa nič nehovorí o sume nad 30 000,-Sk ako napríklad v písmene d) a e). Mám si to vysvetliť tak,že TZ na hm.majetku obstaraného formou finančného prenájmu sa odpisuje ako iný majetok bez ohľadu či je to menej ako 30 000,- alebo viac ako 30 000? Alebo aj na definíciu písmena f) v danom paragrafe sa vzťahuje § 29, ktorý hovorí, čo je TZ.
betka
19.02.07,14:07
Ak sa vykona TZ na lizin. automobile, s TZ musi suhlasit prenajimatel. Ak je TZ vyssie ako 30 tis. zaradim ho ako iny majetok. Pricom ho odpisuje najomca. Pri odpisovani TZ postupuje najomca sposobom ustanovenym pre HM: Zaradi TZ do OS, kde je zaradeni prenajaty HM.
Ak ste kupili tuto paku, nemusite ju odpisovat, mozete ju viest evidencne, a zauctujete ju rovno do nakladov (vydavkov). V pripade, ze by ste v priebehu roka vykonali dalsi nakup napr. urobili by ste si folie na auto (so suhlasom liz.spol.), dokupili, domontovali airbagy ..... a sucet tychto vydavkov za zdanovacie obdobie by bolo vyssie ako 30000, uz musite odpisovat toto prislusenstvo automobilu ako TZ-iny majetok.
V januari kupite ochrannu paku. Zuctujete do VOZD - 15 tis.V Marci si date folie na okna 16 tis. Uz toto zaevid. ako VNZD, a na konci roka uz.upravou uct. upravite napr. prev. zreziu ako minus 15 tis. A zaradite spolu toto prisl. (paku+ folie ako iny majetok k 31.12.) Odpisujete v 1.OS, 4 roky.
betka
19.02.07,14:25
prislusenstvo automobilu ako TZ-iny majetok.


mimotemy vyjadrila som sa pojmom prislusenstvo schvalne, aj ked mi ho vyjadruje zakon o DPH, ako nieco, kde platitel nemoze odpocitat dan. Chcela som poukazat na to, ze na co vsetko by mal mat najomca scasti povolenie od LS, ak chce robit TZ automobilu, pojem prislusenstvo mi to len trochu opisuje.
Vladimír Ozimý
26.02.07,10:46
presne ja som riešil tento problem a urobil som to tak že sme montovali mrežu do vozidla dňa 28.9.2006 zaradené leasingové auto je 18.9. zaradené...cena cca 20 tis. Sk vyžiadal som si povolenie odpisovať techn. zhodnotenie a keˇže je nižšie ako 30.tis. Sk tak sme to šupli rovno do nákladov, durhá otázka sa mi však natískaz pohľadu dane z príjmov pokiaľ to nie je nad 30000 tis Sk tak nejde o technické zhodnotenie v prípade postupov účtovania ide o technické zhodnotenie a v paragrafe 41 postupov sa píše že technické zhodnotenie vykonané na prenajatom majetku a odpisované nájomcom sa odpíše v príebehu nájmu? Hm môže sa to teda dať jednorázovo?
andrej_rv
26.02.07,19:55
..durhá otázka sa mi však natískaz pohľadu dane z príjmov pokiaľ to nie je nad 30000 tis Sk tak nejde o technické zhodnotenie v prípade postupov účtovania ide o technické zhodnotenie a v paragrafe 41 postupov sa píše že technické zhodnotenie vykonané na prenajatom majetku a odpisované nájomcom sa odpíše v príebehu nájmu? Hm môže sa to teda dať jednorázovo?Treba to posudzovať v náväznosti na § 21 ods. 3 Postupov PÚ:
"(3) Ocenenie jednotlivého dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa zvýši o náklady na dokončené technické zhodnotenie, ak náklady v úhrne za účtovné obdobie sú vyššie ako suma uvedená v osobitnom predpise11) a technické zhodnotenie je v tomto účtovnom období uvedené do užívania. Náklady neprevyšujúce uvedenú sumu sa môžu účtovať ako
a) technické zhodnotenie,
b) služby, ak ide o dlhodobý nehmotný majetok,
c) náklady na hospodársku činnosť, ak ide o dlhodobý hmotný majetok."
Ak sa teda účtovná jednotka rozhodne, že TZ na jednotlivom hmotnom majetku nedosahujúce v úhrne za rok sumu uvedenú v ZoDP (t.č. 30 tis. Sk) nebude považovať za technické zhodnotenie, môže ho aj z účtovného hľadiska zahrnúť priamo do nákladov na hospodársku činnosť.