xeva
10.02.17,10:09
Opatrovateľka so živnosťou v Rakúsku prenajíma byt na Slovensku. Príjmy zo živnosti sú v Rakúsku zdanené, uvádza ich však v tabuľke VI. ako príjmy zo živnosti, rovnako v tabuľke uvádza na riadku 11 príjmy z prenájmu. Základ dane z príjmov v Rakúsku je vyňatým príjmom. Ako s príjmami z prenájmu ? - byt nie je zaradený v obchodnom majetku, ročný prenájom bez energií je v sume 1500 EUR. Je treba príjem z prenájmu zdaniť, ak nepresiahol sumu 1901,67 EUR ? CELKOVÉ ZDANITEĽNÉ PRÍJMY - sú to príjmy iba zo Slovenska, alebo aj príjmy z Rakúska, ktoré boli v Rakúsku zdanené ? Ak sa rozumie pod celkovými zdaniteľnými príjmami súčet príjmov v Rakúsku aj na Slovensku, v DP príjem z prenájmu zdaní, v opačnom prípade príjem z prenájmu 1500 EUR do DP neuvádza. Aký je správny postup ?
Soňa K
12.02.17,17:44
Posudzujú sa celosvetové príjmy, takže musí podať dp, príjmy v Rakúsku budú vynaté. Z prenájmu bytu má 500 eur oslobodených, zvyšných 1000 eur dá do príjmov, do výdavkov môže dať energie, výdavky kráti tak, ako príjmy a rozdiel zdaní. Keđže je to pasívny príjem, nemôže si uplatniť NCZD.
Lara11
13.02.17,13:58
Ahoj, už si robila takto DP? Lebo práve nahadzujem podobný prípad a práveže mi hádže aj NCZD a potom ak vyjmem len príjem z rakúska už mám základ dane 0 a tým pádom aj daň. Logicky mi tiež vychádza že by som mala zdaniť na SR príjem z prenájmu, ale po prečítaní článkov tu na porade a vyjadrení z daňového úradu pripúšťajú možnosť, že v tomto prípade je to možné a na úkor štátu. Preto sa pýtam, či máš už s týmto skúsenosť, pretože pred spracovaním tohto DP som mala názor presne ako ty, ale dnes si už tým istá nie som ;-) Ďakujem
Katy a R
13.02.17,14:10
máš to dobre ... DU akceptuje túto chybu - a aj prípadný dopad na náš rozpočet. pohľadaj príspevky k tomuto - ročné, dvojročné, trojročné - ;)
Lara11
13.02.17,14:12
Ďakujem, prečítala som už aj poučenie, aj príspevky a stále mi to vychádza na daň 0 čo sa mi ozaj nezdá, ale keď štát inak nedá ... :) Vďaka za potvrdenie názoru
Katy a R
13.02.17,14:15
treba si urobiť daňové priznanie zo všetkých celosvetových zdaniteľných príjmov.
DP by si nemusela robiť v prípade, keby celkový príjem bol menší ako 1900 - a to hádam nie je tvoj prípad.
keď použiješ formulár DP B zo stránky FS - tak ti ani daň nevýjde. po správnosti - podľa zákona by ti daň mala výjsť ... pretože prenájom je pasívny príjem ... ale tolerovaná chybička je tam furt (už niekoľko rokov)
Katy a R
13.02.17,14:19
presne tak - treba sa podľa toho zariadiť (myslíš, žeby to nevedeli opraviť, keby chceli?)
xeva
13.02.17,15:32
Ďakujem za odpovede.