zuzana_27
10.02.17,14:31
Dobry den,

zaujimalo by ma ci som povinna vylepit vo vchode kopiu ohlasovacej povinnosti z bytoveho druzstva a mesta, pripadne aj kopiu statickeho posudku.

Ide o to ze susedia sa stazovali dovernicke, a ta ma poziadala aby som kopie vylepila na vchod, pripadne dala na nastenku ktora je vo vchode.

Ja som pred rekonstrukciu len nalepila oznam o tom ze od kedy do kedy a v ktorom byte bude prebiehat rekonstrukcia + moje meno a cislo na mna.

Chcem vediet ci na predlozenie tychto dokumentov nema pravo len policia, pripadne stavebny urad/dozor.

Zaroven sa chcem spytat, ze ked je byt v mojom vlastnictve, ci maju pravo susedia zakat niektore upravy. Jedna sa konkretne o to, ze sme odstranili povodne podlahy a betonovy poter a nahradili novym odhlacenym (k tomu mame aj staticky posudok). Jedna suseda mi povedala, ze sme posledni ktori to budu robit, ze dalsim to uz nedovolia. A ze mame stastie ze sme to uz spravili, ze keby vedeli, nedovolia to.

Maju take pravo?
Soňa K
10.02.17,16:54
My, čo bývame v paneláku, ovplyvňujeme stavebnými prácami vo svojom byte úroveň bývania aj ostatných nájomníkov. Či už z pohľadu bezpečnosti, statiky, hlučnosti atđ. Pokiaľ tam chceš slušne bývať, nemôžeš susedov ignorovať. Chcú vedieť, čo si v byte robila kvôli tomu, čo som napísala. Trocha zvedavosti a závisti k tomu patrí.
misoft
10.02.17,17:08
A) Ohlasovacia povinnosť - je to medzi tebou, správcom a úradom. Ty však musíš na vykonanie rekonštrukcie upozorniť aj susedov (aspoň slušnosť to káže).
B) Pokiaľ robíš rekonštrukciu, ktorá nepotrebuje stavebné povolenie (pretože v tom prípade sú účastníkmi konania aj susedia) a máš toto ohlásené a správcom potvrdené - suseda si môže kecať, čo len chce.
Pokiaľ vykonávaš na ohlásenie - stavebný dozor sa predsa nekoná.
C) Suseda nemôže nikomu zakazovať vykonávať údržbu a obnovu svojho bytu. Stačí jej len pripomenúť, že ak by sa odvážila niečo tak, že by mohla naraziť na zákon - obmedzovanie vlastníckych práv.

Mimochodom - betónov poter - asi preto vyskakovala, pretože ste asi použili (pre ňu) príliš "neprimerané náradie, ktoré robilo veľký hluk. I keď tiež nerozumiem - pokiaľ bol poter OK, načo sa dával preč.
buchač
10.02.17,17:09
Povinnosť oznámiť susedom že vo Vašom byte bude prebiehať rekonštrukcia zákon neukladá, je však základným prejavom slušnosti ich o tom informovať. Na rekonštrukcie, hluk a špinu sú susedia citlivý, a slušným oznámením predídete zbytočným konfliktom, niekedy aj udaniam. Stavebné úrady sa zaoberajú aj tými anonymnými. V ňom je slušnou formou napísané, že v bytovke bude prebiehať rekonštrukcia, a tiež ospravedlnenie za zvýšený hluk a prach. Ďalej je v ňom uvedený termín
plánovaného začatia a ukončenia prác.

Čítaj viac
http://www.inoves.sk/-pred-zacatim-prace

Ak máš všetky náležité doklady, môžeš mať pekne, krásne a poriadne hlboko v análnom otvore všetkých susedov.
Svoje si si splnila, zvyšok nerieš.
Patričné papiere predkladáš len v prípade bonzu polícii alebo stavebnému úradu.


Susedovci majú trt právo niečo povoľovať alebo schvaľovať.
zuzana_27
13.02.17,07:05
ahoj, viem ze je to neprijemny proces a susedia sa boja o svoje byty... praskanie stien a podobne. vsetko to chapem, a uprimne ma mrzi ze viac ako mesiac bude tato rekon. prebiehat.

Ale! zacali sme az po novom roku aby medzi sviatkam bol klud. tym sme to posunuli o viac ako 2 tyzden... nakoniec sa zacalo nie po novom roku, ale az na konci janaura. Oznam bol vylepny par dni pred zacatim - no najblizsi susedia vedeli ze to po novom roku pride tak ci tak.

Mna len zaujima to ci ma moze domovnicka tlacit k tomu aby som kopiu statickeho zavesila na spolocnu nastenku. Pripada mi to ako nezmysel... resp. ak ma niekto podozrenie ma moznost mi zavolat a tento dokument dotycnemu susedovi ukazem... Uz mi to zacina hranicit so sikanou.
zuzana_27
13.02.17,07:08
Mame staticky posudok k tym podlaham. Znamena to ze tu uz su ucastnici aj susedia? Nemam problem ked mi niekto zavola (cislo som zverjenila na oznam o rekon.) ukazat tento dokument, ale pripada mi to ako nezmyselna sikana a prikazy ked mi zastupkyna vlast. bytov vola aby som dala kopiu na nastenku vo vchode.. co sa tyka toho poteru - bol dopraskany, drvil sa. Musi byt dokonale rovny a hladky kedze budeme pokladat vinylovu podlahu. Robi nam tam partia chalanov zo staveb. firmy, plne sa na nich spolieham a verim ze to bolo vhodne riesenie.
misoft
13.02.17,08:05
Pokiaľ si mala len "ohlasovaciu" povinnosť - tak im len oznamuješ, že budeš niečo robiť. Ak by si mala stavebné konanie (a to sa niekedy tka, ak sa rieši priestrorová dispozícia bytu, búranie/
pristavanie priečky, výmena umakartového jadra za murované.... vtedy už sú účastníkmi stavebného konania.
Prečo? Pri údržbe nezasahuješ do konštrukcie bytu/ budovy (ohlásenie) - takže sa to týka len hluku a bordelu u teba a nepohodlia susedov a priestoru v tvojom byte.
Pri prestavbe potrebuješ povolenie, statika, súhlas susedov, pretože sa to už začína týkať nielen priestoru v tvojom byte, ale i spoločných zariadení, spoločných časti domu (konštrukcie) a tam sú aj ostatní spoluvlastníci - teda siahaš aj na ich podiel spoločného majetku.