nolan
11.02.17,19:19
Zdravim, chcem sa spýtať ako je to pri dedičstve pre dieťa, ktoré nemá zosnulého rodiča zapísaného v rodnom liste. Moja matka v čase keď som sa už narodil bola zadaná s iným mužom a tak môjho biologického otca nezapísala do môjho RL. Do mojich 14tich som ani nevedel že mám iného biologického otca. Až v štrnástich som s biologickým otcom nadviazal kontakt a nejakú dobu som u neho aj býval. Bol som jeho jediné dieťa. Nikdy sme neriešili nič ohľadom dedičstva. Až nedávno otec zomrel a má byť pozostalosť. Ide o to, že ja som nikde neni evidovaný ako jeho syn a ani žiadnu závet nenapísal, aspoň o nej neviem. Viete mi poradiť ako postupovať? Teraz to ide akosi všetko mimo mňa. Mám vôbec nejaký nárok? a či má zmysel niečo robiť, o dedičstvo sa hlásia aj otcovi surodenci, ktorí vedia, že som jeho biologický syn, ale netuším ako sa k tomu postavia. Ďakujem za info. N
Soňa K
11.02.17,18:56
Máš RL zapísaného otca ? Alebo tam máš neuvedený ? Právne to tvoj otec nebol.
misoft
11.02.17,19:03
Mohol by si, ale to by tvoj biologický otec musel spísať závet, kde by ťa ako dediča uviedol. Podľa zákona (keďže nie je v RL uvedený), nie je tvojim otcom a teda nemôžeš po ňom zo zákona nič dediť.
dmc
11.02.17,21:55
Musel by si napadnut dedicske konanie a obratit sa na sud aby ta sud uznal ako potomka zosnuleho co nieje nemozne avsak je to na "dlhe lakte"
faro1
12.02.17,06:07
o dedičstvo sa hlásia aj otcovi surodenci, ktorí vedia, že som jeho biologický syn, ale netuším ako sa k tomu postavia.
---------------------------------------------------------
Mal by si napísať na Okresný súd príslušný k miestu bydliska zomrelého otca, čím skôr, pokiaľ ešte neprebehlo dedičské konanie. Vo forme čestného prehlásenia popíšeš všetky skutočnosti o ktorých vieš, že zomrelý je tvoj biologický otec, že ste boli v kontakte, že si u neho nejaký čas býval, že otcovi súrodenci o tebe vedia, že si jeho syn, atď. Toto čestné prehlásenie musí byť overené notárom, ktorého si nájdeš.
V dedičskom konaní Okresný súd poverí notára, ktorý ako súdny komisár bude konať v dedičskom konaní.
Základné štádiá konania:
I. - zisťovanie okruhu dedičov, majetku poručiteľa a jeho dlhov - zistenie, či poručiteľ
zanechal závet a stavu a obsahu závetu
II. - vlastné prerokovanie a rozhodnutie o dedičstve
Myslím si že nejakú šancu na získanie časti dedičstva máš nádej. Predsa otcovi súrodenci o tebe vedia a tvoju existenciu nemôžu poprieť.
faro1
12.02.17,07:05
A ako má napadnúť dedičské konanie, keď ešte vôbec neprebehlo?
Píše, že nedávno zomrel otec.
nolan
12.02.17,07:26
Je tam neuvedený. Otec po právnej stránke nie je uznaný to mi je jasne.
nolan
12.02.17,07:27
Chcem to riešiť ešte počas dedičského. Nechcem čakať do jeho ukončenia. A potom to otvárať to by bolo možno ešte na dlhšie lakte....
misoft
12.02.17,07:33
Nuž.... ale ako dokáže, že to bol jeho biologický otec? Na RL nie je uvedený, nemá ani skúšky DNA, pochybujem, že nejaký notár bude pátrať po ľavobočkovi bez potvrdenia.
Vykoná sa bod I. - potom bod II., ale bez neho. Oficiálne nie je jeho synom, nikde to nie je zaznačené, nejaké vyjadrenia čestným prehlásením bez uvedenia dôkazov je len kus papiera.
faro1
12.02.17,07:47
Predsa jeho otec priznal pred svojimi súrodencami že je to jeho syn. Syn dokonca nejaký čas v spoločnej domácnosti aj býval. Možno aj platil alimenty na svojho syna, o čom nevieme, ale notár to môže zistiť, pretože má v dedičskom konaní status súdneho úradníka. Áno, v ojedinelých prípadoch je možné aj pomocou porovnania DNA syna a súrodencov potvrdiť pravdivosť tvrdení syna.
draik
12.02.17,12:24
Prihlásite sa ako dedič s tvrdením, že ste potomkom poručiteľa. V rámci sporu o dedičské právo budete vyzvaný na podanie žaloby (návrh na určenie otcovstva) a podľa výsledku bude pokračovať konanie o dedičstve.
draik
12.02.17,12:29
Návrh na určenie otcovstva je možné podať aj proti domnelému otcovi, ktorý už nežije. Teda opatrne s tvrdením, že nemôže nič dediť.
dmc
12.02.17,14:19
Nemusi vobec cakat na to pokial prebehne - prave naopak bolo by to na skodu ak by cakal do ukoncenia ? Ak nezacalo moze dat navrh aj on ak tak nespravila matrika po tom ako bol vystaveny umrtny list
branislavp
13.02.17,03:49
nolan, máš pravdu, nedopusti, aby dedičské konanie prebehlo a až potom by si konal, draik dobre radí.
Oliwa
13.02.17,13:54
Môže. Ak mu napr. biologický otec odkáže majetok v závete.
Ak o žiadnom závete nevieš Ty, to neznamená, že nemusí existovať.
Nepíšeš, či si plnoletý, ani čo na to Tvoja matka...
Ak si náhodou neplnoleté dieťa, na akýkoľvek úkon potrebuješ zákonného zástupcu.