luli
09.11.04,16:25
Dobry den,
prosim mozete mi poradit ohladom zamestnanca, ktory je zamestnany na urcitu dobu od maja 2004 bude koncit v novembri 2004, zamestnavatel by mu chcel predlzit pracovny pomer do polovice decembra. Zamestnavatel zamestnava do 20 zamestnancov. Moze vobec zamestnavatel predlzit tuto pracovnu zmluvu alebo nie ? Je este nejake riesenie napr. dohoda o zmene pracovnych podmienok. Dakujem.
Nike
09.11.04,16:44
Ak si dobre pamätám tak p.p. na dobu určitú sa dá predĺžiť len raz max na 3 roky (t.j. aj menej) a potom môže byť uzavretý len na dobu neurčitú. Rieši to ZP.
vladan
09.11.04,19:57
luli, keďže firma zamestnáva menej ako 20 zamestnancov, môžte kľudne predĺžiť pracovný pomer uzavretý na určitú dobu najdlhšie však na 3 roky, ale malo by sa to udiať maximálne do 6 mesiacov od skončenia pracovného pomeru. Keďže chcete predĺžiť vášmu zamestnancovi zmluvu iba o pár dní, a bude hneď nadväzovať na ukončený pracovný pomer, tak nevidím dôvod prečo tak neučiniť. To maximum troch rokov si môžte rozdeliť aj na 3 x pracovný pomer na určitú dobu na 1 rok. Úplné vysvetlenie postupu je uvedené v zákonníku práce niekde okolo paragrafu pracovný pomer na dobu určitú :-)
Dada
10.11.04,05:16
A je možné pracovný pomer na dobu určitú predĺžiť rovno na dobu neurčitú?
Ludka M
10.11.04,05:44
samozrejme, je to vec dohody zamestnanec a zamestnávateľ
Nike
10.11.04,05:51
Vladan, myslím, že predóžiť PZ 3 x na jeden rok nie je možné. Preto tento § má toto obmedzenie, aby sa presne to čo hovoríš nedialo. T.j. prac pomer predĺžiť len raz a potom už na dobu neuričtú.Ale privítam ak to tak nie je.

Samozrejme môže sa aj hneď dohodnúť na neurčito.
Žofka
10.11.04,06:19
V ZP § 48 už došlo k zmene a všetky organnizácie aj tie ktoré zamestnávajú viac ako 20 zamestnancov môžu opätovne dohodnúť, predĺžiť pracovný pomer najdlhšie na 3 roky. To znamená, že počas obdobia 3 rokoch sa môže predlžovať pracovný pomer aj po mesiacoch, ak si to zamestnávateľ vie alebo chce odsledovať. Treba dávať pozor, ak zamestnanec po uplynutí doby určitej so súhlasom zamestnávateľa pracuje ďalej, prechádza pracovný pomer na dobu neurčitú (§ 71 ZP). To je ak zamestnancovi končí pracovný pomer na dobu určitú napr. 30.11.2004 a 1.12.2004 nastúpi do práce a jeho nadriadený mu prideľuje prácu aj keď sa zmluvne nedohodlo predĺženie pracovného pomeru či už na dobu určitú alebo neurčitú, prechádza mu automaticky pracovný pomer na dobu neurčitú .

T.j. Luli kľudne môže predĺžiť pracovný pomer len do polovice decembra, keď im to tak vyhovuje.
vladan
10.11.04,06:34
Vladan, myslím, že predĺžiť PZ 3 x na jeden rok nie je možné. Preto tento § má toto obmedzenie, aby sa presne to čo hovoríš nedialo. T.j. prac pomer predĺžiť len raz a potom už na dobu neuričtú.Ale privítam ak to tak nie je.
Nike, vítaj § 48 ods. 2, lebo je to tak ako píšem. V období 3 rokov môžeš predĺžiť zamestnancovi pracovnú zmluvu napríklad 3x po jednom roku.

Ako ma správne opravila Žofka, môžu tak učiniť všetky spoločnosti, ktoré majú zamestnancov.

Pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno predĺžiť, len podľa § 48 ods (5).

Pekný deň
Žofka
10.11.04,06:50
Zaujímalo by ma, kde Vladan vyčítala že pracovný pomer sa môže predľžiť 3 krát po jednom roku podľa § 48 ods. 2. Nikde to tam nie je uvedené. Nikde nie je stanovené, že pracovný pomer sa môže predĺžiť len 3 krát aj 50krát. Obmedzenie je len v tých 3 rokoch nie v dobe na akú sa môže pracovný pomer na dobu určitú uzavrtieť. Ad absurdum ak uzavriem pracovný pomer na dobu určitú len na dva dni neporušila som zákon.
Magma
10.11.04,06:59
To obmedzenie - len 3x - bolo podľa starého ZP, ale dnes to už neplatí. Dávam za pravdu Žofke.
vladan
10.11.04,07:33
Zaujímalo by ma, kde Vladan vyčítala že pracovný pomer sa môže predľžiť 3 krát po jednom roku podľa § 48 ods. 2. Nikde to tam nie je uvedené. Nikde nie je stanovené, že pracovný pomer sa môže predĺžiť len 3 krát aj 50krát. Obmedzenie je len v tých 3 rokoch nie v dobe na akú sa môže pracovný pomer na dobu určitú uzavrtieť. Ad absurdum ak uzavriem pracovný pomer na dobu určitú len na dva dni neporušila som zákon.
Žofka, preto som pred moje rozdelenie 3 x po jednom roku dala slovíčko NAPRÍKLAD :D ... je to iba príklad, ten napríklad:p
Luba2
10.11.04,08:57
Je to presne ako píše Vlada. Prac. pomer na dobu určitú môžeš dohodnúť, PREDĹŽIŤ, alebo OPATOVNE DOHODNÚŤ najdlhšie na tri roky.

Ale keďže náš do 20 zamestnancov, môžeš aj nad tri roky a nemusíš mať k tomu žiadny z dôvodov, ktoré sú v odseku 3.
metracik2
10.11.04,16:27
nie je podstatne kolko zamestnancov je vo firme, ale podstatne je kedy sa podpisal dodatok k pracovnej zmluve o zmene dohodnutych podmienok. Jeho povodna pracovna zmluva bola uzatvorena na dobu urcitu, t.j. do 30.11.2004 a chce byt predlzena do napr. 23.12.2004. Ja by som dodatok k pracovnej zmluve dala zamestnancovi podpisat najneskor 29.11.2004, aby som dodrzala zakonnik prace, lebo ked by som ju dala podpisat az 1.12.2004 uz by to bola doba neurcita. Pozor pri zmene dohodnutych podmienok, predlzenie pracovnej zmluvy vznika aj narok na dovolenku za tieto dni. Ahoj
H.B.
11.11.04,05:53
Bola som na nejaký mesiac dozadu na školení a úplne s vami súhlasím. Tam bolo povedané,že PP môžem predľžovať ľubovoľne krát. Ja pracovný pomer uzatváram väčšinou na 3 mesiace, potom predĺžim o ďalšie 3 atď.- samozrejme,až do 3 rokov.
lydinka
07.02.06,19:51
Bola som na nejaký mesiac dozadu na školení a úplne s vami súhlasím. Tam bolo povedané,že PP môžem predľžovať ľubovoľne krát. Ja pracovný pomer uzatváram väčšinou na 3 mesiace, potom predĺžim o ďalšie 3 atď.- samozrejme,až do 3 rokov.


Ked pracovnicke končil PP na dobu určitú 31.12.2005 a zamestnávateľ jej chce od 01.01.2006 dať znova zmluvu na dobu určitu do 30.06.2006 treba novu pracovnu zmluvu alebo len dodatok ku zmluve, že sa doba predlžuje do 30.06.2006?????
Ďakujem
Chobot
07.02.06,20:03
Ked pracovnicke končil PP na dobu určitú 31.12.2005 a zamestnávateľ jej chce od 01.01.2006 dať znova zmluvu na dobu určitu do 30.06.2006 treba novu pracovnu zmluvu alebo len dodatok ku zmluve, že sa doba predlžuje do 30.06.2006?????
Ďakujem

Stačilo by to riešiť dodatkom, dokonca je lepší dodatok, než nová zmluva.

Ale ak zmluva na dobu určitú skončila 31.12.2005 a zamestnanec pracuje bez zmluvy, tak prac. pomer sa automaticky zmenil teraz na dobu neurčitú.
lydinka
07.02.06,20:11
Stačilo by to riešiť dodatkom, dokonca je lepší dodatok, než nová zmluva.

Ale ak zmluva na dobu určitú skončila 31.12.2005 a zamestnanec pracuje bez zmluvy, tak prac. pomer sa automaticky zmenil teraz na dobu neurčitú.

A mal by ten dodatok znieť len pracovná zmluva sa predlžuje znova na dobu určitú do....???
A ak sa od 01.01.2006 menili mzdové nároky tak ich treba uviesť do toho dodatku?
A ešte posledna vec: ak jej zostala 0.5 dňa dovolenka z tej prvej zmluvy na dobu určitu môže si ju teraz vybrať?

Veľmi pekne Ďakujem
Jozefsp
07.02.06,20:52
Ja si myslím, že v dodatku k pracovnej zmluve je treba uviesť všetko, čo sa oproti pôvodnej zmluve zmení.
Tiež si myslím, že nevyčerpanú dovolenku môže čerpať v tomto roku. Nezáleží, že sa zmenila pracovná zmluva, ale že pracovný pomer trvá.
dada 1
06.04.06,10:23
Ahojte, chcem sa opýtať môžem prijať zamestnanca na dobu určitú na 3 mesiace a potom mu predlžiť na ďalšie 3 mesiace? Aké doklady potrebujem keď príjímam zamestnanca do pp? Ďakujem
Zita4
06.04.06,10:28
Ahojte, chcem sa opýtať môžem prijať zamestnanca na dobu určitú na 3 mesiace a potom mu predlžiť na ďalšie 3 mesiace? Aké doklady potrebujem keď príjímam zamestnanca do pp? Ďakujem
Môžeš mu predlžovať zmluvu až 3 roky.
K prijatiu do zamestnania potrebujem: žiadosť, životopis, potvrdenia o predchádzajúcich zamestnaniach, doklad o najvyššom dosiahnutom vzdelaní, osobný dotazník a u niektorých aj odpis z registra trestov. Pred nástupom vypísať a odovzdať na Sociálnu poisťovňu RLFO a po nástupe hromadné oznámenie do zdravotnej poisťovne. Ešte pýtam kartičku zdravotnej poisťovne k nahliadnutiu a číslo účtu. Neviem, či som niečo nezabudla, doplňte ma...
katkaj
06.04.06,10:31
Môžeš mu predlžovať zmluvu až 3 roky.
K prijatiu do zamestnania potrebujem: žiadosť, životopis, potvrdenia o predchádzajúcich zamestnaniach, doklad o najvyššom dosiahnutom vzdelaní, osobný dotazník a u niektorých aj odpis z registra trestov. Pred nástupom vypísať a odovzdať na Sociálnu poisťovňu RLFO a po nástupe hromadné oznámenie do zdravotnej poisťovne. Neviem, či som niečo nezabudla, doplňte ma...

Len doplním,že pokiaľ budem jediným zamestnávateľom tak sa vyplní vyhlásenie na nezdaniteľné časti
dada 1
06.04.06,10:37
Zitka mám tu jedného nového zamestnanca ktorý nemá nič len vysvedčenie a žiadosť o prijatie do zamestnania nebol evidovaný na UP nemá ani započtový list. Môžem ho prijať keď mi napíše čestné prehlásenie, že nie je evidovaný na UP a nemá žiadny zdaniteľný príjem. Je trošku mimo a už asi aj ja z neho.
Zita4
06.04.06,11:53
Zitka mám tu jedného nového zamestnanca ktorý nemá nič len vysvedčenie a žiadosť o prijatie do zamestnania nebol evidovaný na UP nemá ani započtový list. Môžem ho prijať keď mi napíše čestné prehlásenie, že nie je evidovaný na UP a nemá žiadny zdaniteľný príjem. Je trošku mimo a už asi aj ja z neho.
Môžeš ho prijať, ak mu vieš bez preukázanej praxe dať plat, len nebude mať nárok na vyššiu výmeru dovolenky, kým nepredloží doklady. Čestné vyhlásenie nemusí dávať. Dnes môže mať hocikoľko zamestnaní a keď je evidovaný, je to jeho problém, nie tvoj :) .
Bea Š.
13.04.06,08:23
Ako mám chápať §48 ods.5 f.) ??? Ak končí zamestnancovi PP na dobu určitú po 3 rokoch, môžem mu ju predĺžiť podľa tohto ? Samozrejme máme len 4 zamestnancov.
Chobot
13.04.06,08:58
Ako mám chápať §48 ods.5 f.) ??? Ak končí zamestnancovi PP na dobu určitú po 3 rokoch, môžem mu ju predĺžiť podľa tohto ? Samozrejme máme len 4 zamestnancov.

Áno, vo firmách, kde je počet zamestnancov menší ako 20, je možné predlžovať dobu určitú aj viac ako 3 roky.