libus72
11.07.06,09:12
Milí Poraďáci - Pohoďáci,
chcela by som Vás poprosiť o radu čo sa týka zaradenia Notebooku do používania...
V programe som zadala do agendy Dlhodobý majetok Notebook v OC 69 929Sk, dátum obstarania aj zaradenia je 21.6.2006, faktúru som dala na 042/321, a teda zaradenie k 21.6.2006 by malo vyzerať 022/042, ale v účtovnom denníku taký zápis nevidím...predchodkyňa povedala že po zaevidovaní majetku, nastavení odpisov a zadaní dátumov zaradenia a obstarania, program Pohoda automaticky vygeneruje zápis zaradenia v účt. denníku...no ale nestalo sa tak, neviete mi poradiť čo s tým aby sa to zaradilo? ručne sa to pridať do účt. denníku nedá!.....????:confused:
Luci
11.07.06,08:35
Na konkrétnom majetku si otvor záložku (v strede obrazovky) Majetkové operácie a tam si k riadku "zaradenie" priraď zodpovedajúcu predkonáciu. Ďalším riešením je vytvoriť si pre tento účel (zaradenie majetku do používania) interný doklad.
libus72
11.07.06,12:24
Ďakujem krásne za radu, už je to zaradené...som si nevšimla tú maličkú kolonku pre predkontáciu...Pekný deň prajem
zuhl
06.01.08,11:29
Ahojte, mám takýto problém: firma nakupovala majetok v Čechách. Dostala zálohovú fa na celú sumu v auguste. V októbri poslali konečnú fa, kde je ten majetok rozpísaný a teraz otázka, že akými sumami to mám prepočítať a dať na kartum IM?
Zoltán Kovács
06.01.08,11:30
Ahojte, mám takýto problém: firma nakupovala majetok v Čechách. Dostala zálohovú fa na celú sumu v auguste. V októbri poslali konečnú fa, kde je ten majetok rozpísaný a teraz otázka, že akými sumami to mám prepočítať a dať na kartum IM?

V cene, ktorú prepočítaš kurzom NBS zo dňa obdržania vyúčtovacej faktúry.
zuhl
06.01.08,11:33
Ďakujem, ale už keď som platilatú zálohu tak som to zaúčtovala do IM a to mi tam teraz nebude sedieť.
Danila
06.01.08,11:38
Ďakujem, ale už keď som platilatú zálohu tak som to zaúčtovala do IM a to mi tam teraz nebude sedieť.V čase zálohy si nemohla účtovať o majetku. Musíš to celé opraviť.
zuhl
06.01.08,11:40
Takže ja som mala tú zálohu dať na VNZD?
Zoltán Kovács
06.01.08,11:43
Takže ja som mala tú zálohu dať na VNZD?

Veď aj samotný nákup DHM je VNZD.
Danila
06.01.08,11:43
Takže ja som mala tú zálohu dať na VNZD?Obstaranie dlhodobého majetku je vždy VNZD. Nákladovou položkou sú len odpisy. A zaraďovať môžeš až po splnení podmienok pre zaradenie majetku z účtu obstarania. Pozri si trošku aj zákon.:)
zuhl
06.01.08,11:44
To je jasné, ale sú na to dva rôzne účty.
Danila
06.01.08,11:45
To je jasné, ale sú na to dva rôzne účty.Aké máš na zreteli?
zuhl
06.01.08,11:49
Aká si len nabrúsená, ale ja som pôvodne písala o niečom úplne inom, ale nevadí, dík za ochotu.
Danila
06.01.08,11:52
Aká si len nabrúsená, ale ja som pôvodne písala o niečom úplne inom, ale nevadí, dík za ochotu.Na počudovanie som až príliš dnes kľudná. A čo ťa tak vytočilo? Že treba aj zákony naštudovať? Alebo sme Ti to mali prísť rovno opraviť?:)
zuhl
06.01.08,11:54
Prečítaj si čo som písala pôvodne, neboj ešte som neni až taká hlúpa že neviem zaúčtovať IM.
Danila
06.01.08,11:59
Prečítaj si čo som písala pôvodne, neboj ešte som neni až taká hlúpa že neviem zaúčtovať IM.Ak si si koledovala o môj názor, tak nech sa páči. Na pôvodný príspevok si dostala správnu odpoveď od smith. Na to, že si zaradila HM na základe zálohovej faktúry, si dostala príspevok od smith a odo mňa. A suma sumárum. Nevedela si zaúčtovať ani majetok, ani prepoč fa znejúci na cudziu menu.:)
P.S. Ale to je v poriadku, preto si na Poradu prišla.
zuhl
06.01.08,12:05
Tak predstav si, že IM som vedela zaúčtovať lebo účtujem v JÚ, ale neviem ho zaradiť, lebo oni ho už dávno vlastnia po zaplatení ZF. A KF prišla nulová.
Danila
06.01.08,12:20
Tak predstav si, že IM som vedela zaúčtovať lebo účtujem v JÚ, ale neviem ho zaradiť, lebo oni ho už dávno vlastnia po zaplatení ZF. A KF prišla nulová.A ako máš to IM zaúčtované, ak sa môžem spýtať. To zaradenie následne vyriešime.
zuhl
06.01.08,12:25
Zaplatil ZF a to som dala stĺpca PD nákup DM. Vždy účtujem každú zálohu tam kam patrí, či do materiálu alebo do Prev. R...A potom si mi to v Alfe pri KF upravuje.
Danila
06.01.08,12:30
Zaplatil ZF a to som dala stĺpca PD nákup DM. Vždy účtujem každú zálohu tam kam patrí, či do materiálu alebo do Prev. R...A potom si mi to v Alfe pri KF upravuje.Takže platby si v PD vysporiadaš a majetok zaeviduješ v knihe majetku a záväzkov dňom prevzatia a vystavíš IK. Na konci roka cez ID - odpisy.
Zoltán Kovács
06.01.08,12:33
Zaplatil ZF a to som dala stĺpca PD nákup DM. Vždy účtujem každú zálohu tam kam patrí, či do materiálu alebo do Prev. R...A potom si mi to v Alfe pri KF upravuje.

Veľká chyba, porušenie postupov účtovania v JÚ. Takže kľud... netreba hneď vybehnúť na člena, ktorý chcel len v dobrej viere poradiť.
zuhl
06.01.08,12:33
Ďakujem.
Danila
06.01.08,12:39
Veľká chyba, porušenie postupov účtovania v JÚ. Takže kľud... netreba hneď vybehnúť na člena, ktorý chcel len v dobrej viere poradiť.:).
zuhl
06.01.08,12:42
A ak sa smiem spýtať, kde som porušila postup účtovania?
sway
06.01.08,12:56
A ak sa smiem spýtať, kde som porušila postup účtovania?

Celé nedorozumenie vzniklo len na základe toho, že nie každý účtuje v Alfe, nie každý teda vie, že ak v Alfe naúčtuješ kúpu HIM na nákup DM , tak SW to dáva automaticky do výdavkov NDZ.
Teda si neporušila postupy účtovania.

všetko je pre všetkých OK.
;):);)
Zoltán Kovács
06.01.08,12:58
A ak sa smiem spýtať, kde som porušila postup účtovania?

Zálohové platby sú vždy VNZD, a až na základe "ostrého dokladu" aj keď ich konečná suma je nulová a nedojde k pohybu peňazí sa cez interný doklad ako nepeňažný pohyb sa preúčtováva do príslušného "chlievika" peňažného denníka. :D

Pri zálohovej platbe nemusíš mať relevantný účtovný doklad, aby si správne zaradila pohyb peňazí.
Zoltán Kovács
06.01.08,12:59
Zaplatil ZF a to som dala stĺpca PD nákup DM. Vždy účtujem každú zálohu tam kam patrí, či do materiálu alebo do Prev. R...A potom si mi to v Alfe pri KF upravuje.


Celé nedorozumenie vzniklo len na základe toho, že nie každý účtuje v Alfe, nie každý teda vie, že ak v Alfe naúčtuješ kúpu HIM na nákup DM , tak SW to dáva automaticky do výdavkov NDZ.
Teda si neporušila postupy účtovania.

všetko je pre všetkých OK.
;):);)

Sway nemyslím si, že ide iba o účtovaní v ALFE.
Danila
06.01.08,13:02
Sway nemyslím si, že ide iba o účtovaní v ALFE.Na základe príspevku č.11 je to úplne jasné.:)
Zoltán Kovács
06.01.08,13:13
Na základe príspevku č.11 je to úplne jasné.:)

No v 11 nie je o tom ani páru.
sway
06.01.08,13:19
Sway nemyslím si, že ide iba o účtovaní v ALFE.

zuhl už zmizol, tu pôjde o takú vec, že on si určite zadáva do záväzkov preddavok, pri úhrade ho už dal na nákup DM - čo je VNZD, nedal ho na klasiku VNDZ ale priamo na nákup DM (čo je v podstate to isté len už to má v chlieviku nákup DM, ale stále ide o VNDZ) a potom keď mu príde riadna faktúra si ju v záväzkoch spáruje s preddavkom - teda mu t.z.v. vznikne len jeden doklad - faktúra uhradená preddavkom a tú už neuhrádza ani neúčtuje len pripojí k preddavku a má jeden záväzok. Vlastne akoby účtoval riadnu faktúru ešte kým ju nemá....
asi sa to zdá komplikované, ale viem ho pochopiť, zjednodušuje si život...
ak som ho správne pochopila....
Ale samozrejme beriem názory ostatných. Sú samozrejme OK. ;)
zuhl
06.01.08,13:20
Ďakujem Sway, konečne ma niekto pochopil, je to presne tak, lebo v Alfe ťa to inak nepustí.
Zoltán Kovács
06.01.08,13:28
zuhl už zmizol, tu pôjde o takú vec, že on si určite zadáva do záväzkov preddavok, pri úhrade ho už dal na nákup DM - čo je VNZD, nedal ho na klasiku VNDZ ale priamo na nákup DM (čo je v podstate to isté len už to má v chlieviku nákup DM, ale stále ide o VNDZ) a potom keď mu príde riadna faktúra si ju v záväzkoch spáruje s preddavkom - teda mu t.z.v. vznikne len jeden doklad - faktúra uhradená preddavkom a tú už neuhrádza ani neúčtuje len pripojí k preddavku a má jeden záväzok. Vlastne akoby účtoval riadnu faktúru ešte kým ju nemá....
asi sa to zdá komplikované, ale viem ho pochopiť, zjednodušuje si život...
ak som ho správne pochopila....
Ale samozrejme beriem názory ostatných. Sú samozrejme OK. ;)

A tu je tá chyba. Ako možno účtovať čo nemám.
andrej_rv
06.01.08,18:08
Vždy účtujem každú zálohu tam kam patrí, či do materiálu alebo do Prev. R...
Veľká chyba, porušenie postupov účtovania v JÚ.

Je to síce trochu mimotemy, ale mne sa účtovanie preddavkov na materiál, tovar alebo služby do položiek ovplyvňujúcich základ dane nezdá byť porušením postupov JÚ. Skôr by som za chybu (aj keď určite nie veľkú) považoval opačný postup (účtovanie do VNZD) s následným použitím interného dokladu na "nepeňažné preúčtovávanie do príslušného "chlievika" peňažného denníka", teda do daňových výdavkov. Pretože názor "Zálohové platby sú vždy VNZD" podľa mňa oporu v Postupoch JÚ nemá.
Johanka
09.01.08,12:19
... o prijaté a poskytnuté preddavky sa upravuje (do 31/12/2007) v zmysle §17 ods.12 Zákona o dani z príjmov základ dane ;).