michal115
13.02.17,10:23
Dobrý deň.
Žiaľ, doposiaľ mi nikto (iní prevádzkovatelia eshopov, účtovníčka,...) nevedel nejakým spôsobom s istotou povedať, ako to je s prevádzkovaním internetového obchodu počas marodky. Rozpíšem jednoduchú modelovú situáciu.
Som práceneschopný so zdravotným problémom, ktorý ma neobmedzuje pri každodenných činnostiach v rámci základnej prevádzky, a to vybavovaním telefonátov, emailov, objednávaním tovaru, podporov pre zákazníkov...Všetko sa dá teda zvládnuť "z postele" a postačujú na to 2 zdravé ruky. Prakticky jediný rozdiel oproti riadnej prevádzke obchodu je ten, že balenie objednávok s následným odovzdaním prepravnej spoločnosti urobí niekto, kto je momentálne k dispozícií (mama, otec, brat, priateľka,...)
Moja otázka teda znie. Môže mi vzniknúť problém s kompetentnými úradmi ak počas pn-ky (dajme tomu 2-3 mesiace) vykazujem rovnaké príjmy ako počas ostatných mesiacov?
Verím, že som modelovú situáciu opísal dostatočne a nájde sa niekto, kto mi bude vedieť poradiť.
Vopred ďakujem.
Tweety
13.02.17,09:26
Nie, môžeš podnikať.
Dáša_
13.02.17,09:47
Ak podnikáš ako FO, tak v podstate nie je problém, lebo pokiaľ máš pri sebe osobu blízku, ktorá je dôchodkovo poistená, môže ti pomáhať. A to v pohode vysvetlí tvoje príjmy počas PN
michal115
13.02.17,10:25
Vieš mi to nejakým spôsobom aj viac objasniť/priblížiť? Aby som si to v prípade potreby vedel obhájiť :)
Tweety
13.02.17,10:26
Podnikaš ako FO?
michal115
13.02.17,10:27
Áno, FO. Prečo musí byť tá osoba dôchodkovo poistená?
Dáša_
13.02.17,10:30
michal115
13.02.17,11:01
Áno
michal115
13.02.17,11:08
:D V poriadku, ďakujem pekne za rady :)
Tweety
13.02.17,11:13
V prvom rade musíš dodržiavať liečebný režim a neporušiť zákon o nelegálnom zamestnávaní. Príjem SP počas DPN nesleduje.
michal115
13.02.17,11:24
Samozrejme. To som si aj myslel, že SP nesleduje príjem počas DPN...skôr ale som myslel daňový úrad a podobne, keďže čisto teoreticky by mohla nastať situácia, že budem celý rok na PN, čiže poberať nemocenské, neodvádzať do socialky a zdravotky...aj aj tak v daňovom priznaní vykážem obrat ako počas bežného roka bez DPN (dajme tomu v desiatkach tisíc). Či už by toto nebolo pre kompetentných do očí bijúce :D
Katy a R
13.02.17,11:35
Ak si DPN - tak si povinný dodržiavať liečebný režim - a o tom rozhoduje tvoj ošetrujúci lekár. DU zaujímajú tvoje zdaniteľné príjmy a ozaj nebude kontrolovať dodržiavanie LR;) - to môže napr SP (má na to lidi).
Ak ti má kto pomôcť v tvojom eshope tak, aby to nebola nelegálne práca (dáša ti už písala) - tak nemusíš ani nikoho zamestnávať.
...
ešte doplnenie - že ak by si mal vysoký príjem, (veľké obraty, ako si doplnil), tak zdravotné poistenie by si veru zaplatil :) - podľa VZ
michal115
14.02.17,08:49
Ďakujem :)