ado223
13.02.17,10:50
dobrý den mal by som jednu otazku ohladom konatelov vo firme vysvetlim celý problém. s otcom sme zalozili malu stavebnu firmu s.r.o. otec je konatelom vsetky papiere aj ucovnictvo ide cez neho ja som vo firme len "zamestnanec" ale zmenili sa nam rodinne pomery a chcel by som mat neaku istotu vtom ,ze by ma s firmy neodstavil len tak bez nicoho ked som to cele rozbiehal snim upne od nuly ... ci ho mam dotlaciť ktomu aby aj somna spravil konatela alebo spolocnika aby som mal dosach na bankove ucty a zisky isli 50/50. za radu vám vopred dakujem ..
Dav
13.02.17,10:08
Podiel na majetku spoločnosti má spoločník. Konateľ len "koná", to znamená, že zabezpečuje činnosť s.r.o. Ak sú pomery také, ako uvádzaš, najlepšie by bolo
1. založiť úplne novú firmu bez otca
2. stať sa druhým spoločníkom s 50 % účasťou. Otec Ti môže svoj obchodný podiel darovať, predať, alebo vložíš do s.r.o. takú istú sumu, ktorá tam už ako základné imanie je zapísaná(zdvojnásobíš základné imanie). Všetky tieto zmeny treba urobiť a podložiť zápisnicami z valného zhromaždenia ( písomným rozhodnutím spoločníka) a notársky overiť podpisy a zmeny zaslať do do obchodného registra.
3. Konateľ má dosah na činnosť spoločnosti, zmluvy, účty a pod., preto by si sa mal stať aj druhým konateľom. Zmeny sa tiež, ako v bode 2, zaznamenajú v OR SR. Najlepšie robiť ich odrazu, je to aj úspora poplatkov. A s právnikom, aby sa predišlo prípadným chybám a opätovným podaniam a poplatkom.
Consultix
13.02.17,10:16
Zakladne pravidlo: Pocet spolocnikov ma byt neparny a traja su uz vela.
Dvaja spolocnici s hlasovacimi pravami 50:50, resp. tak, ze k rozhodnutiu je potrebny hlas obidvoch spolocnikov, znamena skor ci neskor zablokovanie spolocnosti, nepohne sa ani jeden z Vas, lebo nikto neustupi.
Kedze pises "zmenili sa pomery", tak je mozno aj na zvazenie, ci v takomto obchodnom vztahu zotrvat.
ado223
13.02.17,10:42
pomery rodinne pracovne nam ostali zatial ok lebo on nemoze fungovať bezomna a ja zase bezneho je to tak podstate že ruka ruku myje akurat že ja nemozem disponovať s financiami . lebo on si vpodstate može privlastnovať všetok zisk a mne ostane len plat... preto si to chcem neako inak pravne ošetriť..
ado223
13.02.17,10:46
dakujem za radu takze v kazdom pripade by som mal zajst za pravnikom aby mi pripravil neaký navrch zmluvy a po v zajomnej dohode s otcom toto cele zrealizovať ..