Michael0
11.07.06,09:19
Chcem Vás poprosiť, ako je to presne s nadobudnutím tovaru, kde sme obaja (aj český dodávateľ aj ja) registrovaní platci DPH a prenáša sa daň.povinnosť na nás tzv.samozdanením.
Jedná sa o prípad, keď dodávateľ odosiela tovar 20.6.06, na faktúre uvádza dátum vystavenia a zd.plnenia 20.6.06 ale k nám príde tovar 21.6.06.
Tovar prijmem kurzom 21.6.06 ale do DPH ide v 6/06 kurzom 20.6.? Lebo vraj je v takomto prípade správne použiť kurz 15.deň nasledujúceho mesiaca a aj to samozdaniť v DPH 7/06.
Lebo ja som sa dočítal podľa §20 o DPH že ak prišla do 15.dňa po nadobudnutí tak dňom vyhotovenia faktúru.
Tweety
11.07.06,07:23
Chcem Vás poprosiť, ako je to presne s nadobudnutím tovaru, kde sme obaja (aj český dodávateľ aj ja) registrovaní platci DPH a prenáša sa daň.povinnosť na nás tzv.samozdanením.
Jedná sa o prípad, keď dodávateľ odosiela tovar 20.6.06, na faktúre uvádza dátum vystavenia a zd.plnenia 20.6.06 ale k nám príde tovar 21.6.06.
Tovar prijmem kurzom 21.6.06 ale do DPH ide v 6/06 kurzom 20.6.? Lebo vraj je v takomto prípade správne použiť kurz 15.deň nasledujúceho mesiaca a aj to samozdaniť v DPH 7/06.
Lebo ja som sa dočítal podľa §20 o DPH že ak prišla do 15.dňa po nadobudnutí tak dňom vyhotovenia faktúru. samozdanenie robíme k 20.6., dátum vyhotovenia faktúry.§ 20 odst 1, písm.b.
Michael0
11.07.06,08:50
Ja som dostal ale info od jednej pani audítorky že sa to má robiť k 15.dňu nasledujúceho mesiaca. Odvoláva sa na Metodický pokyn DR SR k uplatňovaniu ustanovení §§ 19 - 21 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov kde je uvedený tento príklad:
Príklad :
Slovenský podnikateľ, platiteľ dane, si objednal kuchynské linky (tovar) od poľského podnikateľa identifikovaného pre daň v Poľsku. Prepravu tovaru zabezpečuje slovenský odberateľ vlastným dopravným prostriedkom. Slovenský odberateľ sám prevzal tovar v Poľsku u dodávateľa dňa 16.2.2005 a prepravil ho z Poľska na Slovensko. Deň 16.2.2005 sa považuje za deň nadobudnutia tovaru. Poľský podnikateľ vyhotoví faktúru pre slovenského podnikateľa bez dane, nakoľko ide o dodanie tovaru, ktoré je oslobodené od dane a slovenský podnikateľ zdaní nadobudnutie tovaru sadzbou dane platnou v tuzemsku. Pri určení dňa vzniku daňovej povinnosti môžu v praxi vzniknúť nasledovné prípady:
a) Ak poľský podnikateľ vyhotoví faktúru za dodanie tovaru dňa 21.2.2005, daňová povinnosť vzniká slovenskému podnikateľovi pri nadobudnutí tovaru v deň, keď bola vyhotovená faktúra, t.j. dňa 21.2.2005, nakoľko faktúra bola vyhotovená pred 15. dňom mesiaca, v ktorom sa uskutočnilo nadobudnutie (16.2.2005).
b) Ak poľský podnikateľ vyhotoví faktúru za dodanie tovaru dňa 1.4.2005, daňová povinnosť vzniká slovenskému podnikateľovi pri nadobudnutí tovaru v 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. Slovenský podnikateľ nadobudol tovar 16.2.2005, faktúra bola vyhotovená 1.4.2005. Slovenskému podnikateľovi vzniká daňová povinnosť 15.3.2005, t.j. 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci február 2005, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru.
c) Ak poľský podnikateľ vyhotoví faktúru dňa 27.1.2005, t.j. pred začatím prepravy tovaru z dôvodu požadovania skoršej úhrady za dodanie tovaru, daňová povinnosť vzniká slovenskému podnikateľovi pri nadobudnutí tovaru v 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. Faktúra bola vyhotovená v mesiaci január 2005 a k nadobudnutiu tovaru došlo v mesiaci február 2005. V tomto prípade slovenský podnikateľ pri nadobudnutí tovaru na deň vyhotovenia faktúry neprihliada. Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru mu vzniká 15.3.2005.
d) Ak poľský podnikateľ vyhotoví faktúru za dodanie tovaru dňa 16.2.2005, t.j. v deň začatia prepravy, daňová povinnosť vzniká slovenskému podnikateľovi pri nadobudnutí tovaru v deň vyhotovenia faktúry, t.j. dňa 16.2.2005, preto je povinný uviesť nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie február 2005, resp. I.Q.2005.
Slovenský podnikateľ je povinný v zdaňovacom období, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru uviesť toto nadobudnutie do daňového priznania a poľský dodávateľ je povinný v príslušnom zdaňovacom období, keď došlo k dodaniu tovaru do SR uviesť toto dodanie oslobodené od dane v daňovom priznaní a zároveň aj v súhrnnom výkaze. Deň dodania tovaru u poľského dodávateľa a deň nadobudnutia tovaru u slovenského podnikateľa je totožný.
U nás je ale rozdiel v tom, že u nás deň nadobudnutia nieje totožný s dňom dodania českého dodávateľa.
Rád by som v tom mal teda jasno.
renča1
11.07.06,08:54
tu platí §20 ods.1 písm.a) pretože faktúra bola vystavená 20.6. pred dňom nadobudnutia a nadobudnutie nastalo 21.6.2006. Samozdanenie nastane 15.7.2006.
renča1
11.07.06,09:15
Chcem Vás poprosiť, ako je to presne s nadobudnutím tovaru, kde sme obaja (aj český dodávateľ aj ja) registrovaní platci DPH a prenáša sa daň.povinnosť na nás tzv.samozdanením.
Jedná sa o prípad, keď dodávateľ odosiela tovar 20.6.06, na faktúre uvádza dátum vystavenia a zd.plnenia 20.6.06 ale k nám príde tovar 21.6.06.
Tovar prijmem kurzom 21.6.06 ale do DPH ide v 6/06 kurzom 20.6.? Lebo vraj je v takomto prípade správne použiť kurz 15.deň nasledujúceho mesiaca a aj to samozdaniť v DPH 7/06.
Lebo ja som sa dočítal podľa §20 o DPH že ak prišla do 15.dňa po nadobudnutí tak dňom vyhotovenia faktúru.

Prepočet kurzom do dph podľa NBS sa použije v ten deň kedy vznikla daňová povinnosť. Vid § 26 ods.1 prvá veta.Čiže u teba to bude 15.7.2006.
Michael0
11.07.06,10:19
Tak ďalej som to zisťoval a na daňovom riaditeľstve som dostal jednoduchú odpoveď že v tomto prípade faktúra bola do 15.dňa nasledujúceho mesiaca od nadobudnutia tovaru, tak to mám zahrnúť do DPH v mesiaci a kurzom vystavenia faktúry. Aby som to ešte upresnil, dodacie podmienky máme CIP s miestom dodania v našej firmy, pričom celú prepravu si vyberá a znáša dodávateľ. Povedali mi to 2 pani z drsr ktoré prednášajú na školeniach DPH.
renča1
11.07.06,10:37
Tak ďalej som to zisťoval a na daňovom riaditeľstve som dostal jednoduchú odpoveď že v tomto prípade faktúra bola do 15.dňa nasledujúceho mesiaca od nadobudnutia tovaru, tak to mám zahrnúť do DPH v mesiaci a kurzom vystavenia faktúry.

Ale ved faktúra bola vystavená pred nadobud.tovaru, ako to môžeš zahrnúť do dph ked .... táto veta sa bije o dva od seba odlišné argumenty vyplývaj.z § 20 ofs.1 písm.a),b) ctijem:

"faktúra bola do 15 dňa nasledujúceho mesiaca od nadobudnutia tovaru, tak to mám zahrnúť do dph v mesiaci a kurzom vystavenia faktúry." - fa v skutočnosti bola vystavená dňa 20.6. a nadobudnutie nastalo 21.6. čiže nadobudnutie bolo po vystavení faktúry. Fa bola vystavená pred dodávkou a nie po nadobudnutí.

Pani na DÚ a neviem kdo ešte asi nepochopila zákon. Alebo sa mýlim ja?:eek:
ALBO
11.07.06,11:09
Ja som dostal ale info od jednej pani audítorky že sa to má robiť k 15.dňu nasledujúceho mesiaca. Odvoláva sa na Metodický pokyn DR SR k uplatňovaniu ustanovení §§ 19 - 21 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov kde je uvedený tento príklad:
Príklad :
c) Ak poľský podnikateľ vyhotoví faktúru dňa 27.1.2005, t.j. pred začatím prepravy tovaru z dôvodu požadovania skoršej úhrady za dodanie tovaru, daňová povinnosť vzniká slovenskému podnikateľovi pri nadobudnutí tovaru v 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. Faktúra bola vyhotovená v mesiaci január 2005 a k nadobudnutiu tovaru došlo v mesiaci február 2005. V tomto prípade slovenský podnikateľ pri nadobudnutí tovaru na deň vyhotovenia faktúry neprihliada. Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru mu vzniká 15.3.2005.
.

No a skuste si odpovedať, kde v zákone nabrali toto riešenie (predsa z dôvodu pozadovania platby vopred ma vystaviť dodávateľ doklad podľa §72 a tam dátum vyhotovenia nemôže byť skorší ako prijatá platba). Beží tu dnes rovnaká otázka, kde rozdiel medzi dátumami je jeden mesiac a uz na ňu odpovedali, že je to deň vystavenia. Kto má posúdiť, či ked Fa je vystavena 5, 10 alebo 3 dni pred samotným dodaním, že úmysel bolo požadovanie platby vopred. Zákon by mal byť jednoznačný a to môže byť len pri výklade, že dátum vystavenia je zhodný alebo vyššší ako dátum dodania a potom sa ide podľa dátumu vystavenia až po 15. deň nas.mes.
Ved, ked máte Fa vystavenú 5 dní pred dodaním, ako môžete dokázať, že nešlo o požadovanie platby vopred. (viem pri jednom dni už nejde o platbu vopred ale naozaj sa v tom § 20 nehovorí o posudzovaní platby vopred, takže postup by mal byť jednotný či ide o jeden deň alebo 5 dní)
Vianocka
17.07.06,09:34
Prosim o radu pri nasledovnej otazke:
Mesacny platitel DPH (uctujuci v JU) mi zabudol dat do uctovnictva 3zahranicne faktury za dodavky tovaru od dodavatela identifikovaneho pre DPH v CR. Na fakturach je datum ich vystavenia zhodny s datumom dodania tovaru a je 15.05., 19.05. a 24.05.2006. Ako mam postupovat pri uplatneni a odpocte DPH?
1) mam podat dodatocne danove priznanie k DPH za 05/2006, s tym, ze uskutocnim samozdanenie, t.j. opravim vysku povodnej danovej povinnosti a zaroven uplatnim narok na odpocet, t.j. bez dopadu na celkovu vysku danovej povinnosti uvedenej v povodnom danovom priznani? (To by bolo fajn)
alebo
2) mam podat dodatocne danove priznanie k DPH za 05/2006, s tym, ze opravim len vysku danovej povinnosti a narok na odpocet bude v 06/2006 (Tu by uz bola pokuta, co by nebolo fajn)
alebo
ine riesenie?
Ja osobne sa priklanam k bodu 1), len to potrebujem potvrdit vasimi nazormi.
Vopred dakujem.
AltaKE
17.07.06,10:05
Chcem Vás poprosiť, ako je to presne s nadobudnutím tovaru, kde sme obaja (aj český dodávateľ aj ja) registrovaní platci DPH a prenáša sa daň.povinnosť na nás tzv.samozdanením.
Jedná sa o prípad, keď dodávateľ odosiela tovar 20.6.06, na faktúre uvádza dátum vystavenia a zd.plnenia 20.6.06 ale k nám príde tovar 21.6.06.
Tovar prijmem kurzom 21.6.06 ale do DPH ide v 6/06 kurzom 20.6.? Lebo vraj je v takomto prípade správne použiť kurz 15.deň nasledujúceho mesiaca a aj to samozdaniť v DPH 7/06.
Lebo ja som sa dočítal podľa §20 o DPH že ak prišla do 15.dňa po nadobudnutí tak dňom vyhotovenia faktúru.

Rovnaký príklad je uvedený v komentári zákona o DPH v Poradcovi č. 10 z roku 2006 na str. 62:
Český dodávateľ odovzdal tovar na prepravu v ČR dňa 15. marca. V ten istý deň bola vyhotovená faktúra a bola zaslaná spolu s tovarom. Tovar kupujúci prevzal dňa 16. marca. Ide o špecifický prípad, kedy tovar už bol odoslaný, avšak u kupujúceho nebolo ešte uskutočnené nadobudnutie tovaru. V danom prípade je prístup členských krajín zväčša taký, že za deň dodania sa považuje deň vyhotovenia faktúry, a to z dôvodu, že tovar bol odoslaný v rovnaký deň ako bola vyhotovená faktúra, a preto uvedú takéto dodanie tovaru do iného členského štátu do súhrnného výkazu za I. štvrťrok. Ak slovenský platiteľ dane v týchto prípadoch vznik daňovej povinnosti z nadobudnutia tovaru uvedie do daňového priznania za marec (vyhotovením faktúry), mal by sa takýto postup akceptovať. V zásade by nemalo dochádzať k rozdielnemu vykazovaniu dodania tovaru v členskej krajine dodávateľa a v členskej krajine nadobúdateľa tovaru. Rozdielne vykazovanie môže sťažiť kontrolu pohybu tovaru prostredníctvom VIES (európska databáza pohybu tovaru).
Vladimír Ozimý
17.07.06,10:20
no ja mam takyto problem: mam fakturu ktora bola vystavena 28.6.2006 dodavateľom v ČR...tovar však bol poslaný z ČR priamo nášmu odberateľovi na Slovensko aby sa to nepredražovalo...prijali tovar 3.7.06...teraz kedy dph ked ja som skutočne tovar neprevzal?...a trojstranný obchod nie je keďže sme tri osoby ktoré sú z dvoch členských krajín a nie s troch...takže neviem či mám dať daňovú povinnosť 15.8. alebo 28.6.?
Vladimír Ozimý
17.07.06,11:31
no tak som to riešil..moj postoj a myslim že je spravny...no takže faktúra bola vystavená 28.6. 2006 kedy bol vyskladnený tovar a prepravovaný do firmy B...česká firma nám vystavila faktúru...dodacie podmienku su EXW čiže zo skladu kedy ja mám právo nakladať s tovarom (prefaktúrovaná doprava na nás)...to jest nám vzniká daňová povinnosť 28. 6. pričom tovar bol doručený firme B 3.7.. (vzniká právo nakladania s tovarom v tento deň to jest aj daňová povinnosť)...to jest ja vystavím faktúru so zdaniteľným plnením 3.7. 2006. Toď moj problém.
JanaSys
17.07.06,12:39
no tak som to riešil..moj postoj a myslim že je spravny...no takže faktúra bola vystavená 28.6. 2006 kedy bol vyskladnený tovar a prepravovaný do firmy B...česká firma nám vystavila faktúru...dodacie podmienku su EXW čiže zo skladu kedy ja mám právo nakladať s tovarom (prefaktúrovaná doprava na nás)...to jest nám vzniká daňová povinnosť 28. 6. pričom tovar bol doručený firme B 3.7.. (vzniká právo nakladania s tovarom v tento deň to jest aj daňová povinnosť)...to jest ja vystavím faktúru so zdaniteľným plnením 3.7. 2006. Toď moj problém.
Máš to dobre. U teba je to nadobudnutie s dátumom 28.6. s nárokom na odpočet a s dátumom 3.7. si to predal firme B.
Vianocka
17.07.06,13:55
Mili poradaci, nikto sa k mojej otazke nechce vyjadrit. Prosiiim, skuste to, dik.
Valika
17.07.06,15:00
Ja sa prikláňam tiež k odpovedi 1/ ale nemám istotu mám len občas zahr. fa.
Julča
17.07.06,15:53
Ale ved faktúra bola vystavená pred nadobud.tovaru, ako to môžeš zahrnúť do dph ked .... táto veta sa bije o dva od seba odlišné argumenty vyplývaj.z § 20 ofs.1 písm.a),b) ctijem:

"faktúra bola do 15 dňa nasledujúceho mesiaca od nadobudnutia tovaru, tak to mám zahrnúť do dph v mesiaci a kurzom vystavenia faktúry." - fa v skutočnosti bola vystavená dňa 20.6. a nadobudnutie nastalo 21.6. čiže nadobudnutie bolo po vystavení faktúry. Fa bola vystavená pred dodávkou a nie po nadobudnutí.

Pani na DÚ a neviem kdo ešte asi nepochopila zákon. Alebo sa mýlim ja?:eek:


K tejto problematike by som rada pridala svoju skúsenosť. Mali sme kontrolu na DPH a 90% faktúr z EU nám dodávatelia vystavujú v deň odoslania tovaru, to znamená že presne keby sme sa držali zákonom mali sme to samozdaniť 15. deň nasledujúceho mesiaca. My sme to tiež robili, že sme to samozdanili dňom vystavenia faktúry. To znamená že v praxi daňový úrad často privrie oči ak sa jedná len o pár dní, ako v tom to prípade. Nie je to podľa zákona, ale tolerujú to. To je z vlastnej skúsenosti.