rastom
11.07.06,09:35
Počul som, že manželka môže byť opäť spolupracujúcou osobou.
Že nemusí byť zamestnancom. Je to pravda? Od kedy to opäť je možné?
Poprosím aj odvolávku na zákon. Ďakujem
(Dochodca podniká- má obchod a manželka-dôchodkyňa mu pomáha.
teraz musí platiť odvody za seba -SZCO a aj za manželku, lebo je zamestnaná )
Tweety
11.07.06,07:38
Počul som, že manželka môže byť opäť spolupracujúcou osobou.
Že nemusí byť zamestnancom. Je to pravda? Od kedy to opäť je možné?
Poprosím aj odvolávku na zákon. Ďakujem
(Dochodca podniká- má obchod a manželka-dôchodkyňa mu pomáha.
teraz musí platiť odvody za seba -SZCO a aj za manželku, lebo je zamestnaná )
Hovorí o tom Zákon o nelegálnej práci.
Jara
11.07.06,08:22
V pôvodnom zákone to nebolo možné, ale teraz bola jeho novela myslím od 01.07. a je to možné. Práve toto bolo novelizované
rastom
11.07.06,11:02
Ďakujem všetkým.
Idem si nájsť ten zákon.
Pekný deň... brutálne horúci. :o)
Jaro 25
11.07.06,15:22
Mńa by tiež veľmi zaujímalo či je to naozaj schválené
Dass
11.07.06,15:43
Je to aj v zakone 595/2003 Zz. - o dani z prijmov ?
renča1
11.07.06,16:52
Zákon o dani z príjmu je odlišný od zákonu o nelegálnej práci. Zmena nastala len v zákone o neleg.práci . Alebo si mal na mysli niečo iné? Tu na porade som túto zmenu už čítala a bolo to tu veľmi pekne rozpísané a aj odvolávka na §, ale v poslednej dobe sa mi tu nedarí nič nájsť cez vyhľadanie.:o ;)
uzivatel2
12.07.06,06:40
zákon 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci. Podľa §2a nelegálnym zamestnávaním nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa prísl. predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
dana9
12.07.06,07:06
zákon 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci. Podľa §2a nelegálnym zamestnávaním nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa prísl. predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

Ja to tiež chápem tak, že zákon o nelegálnej práci hovorí o tom, kedy manžel, ktorý vykonáva prácu, nie je nelegálnym zamestnancom. Zákon však priamo neustanovuje, že manželia pre seba navzájom môžu pracovať v pracovnom resp .obdobnom pomere, aj keď z tejto skutočnosti (dovolenosti práce medzi manželmi) vychádza.

Táto skutočnosť však vyplýva z toho, že to nie je zakázané a čo nie je zakázané (pre občanov), to je dovolené.

dana:)