Thomas2408
13.02.17,16:41
Dobrý deň,
Poprosil by som vás o váš názor. Pred nejakým časom sa začalo ozývať akoby škrabanie nad sadrokartónom na strope. Nad ním je drevené podbitie a izolácia nobasilu. Myslel som že to budú kuny alebo myši, dal som pasce aj otravy ale nič sa nechytilo aj otrava zostala celá. Škrabanie stále vychádza z jedného miesta pri komíne v spálni, takže v noci je o hudbu postarané. Vychádzami z toho len to že ide o červotoč. Ale stavba má už do 15 rokov a doteraz nebolo nič, len prednedávnom to začalo. Odkiaľ sa tam mohol dostať? Ďakujem za odpoveď prípadne rady.
buchač
13.02.17,15:51
Čo je to pred časom ?...deň, týždeň, mesiac...?
Kedy v noci...presnejšie ? Ako dlho trvá škrabot ? Hodinku,dve...celú noc ? Kedy sa začína ?
Kde sa nachádza stavba..v akom prostredí ? Keďže spomínaš kunu, tak je to blízko lesa ?
-----------------------------

Čertotoč to podľa mňa ale určite nebude.
afrikánka
13.02.17,16:31
....to je všetko, čo potrebuješ vedieť....???
robovi
13.02.17,16:42
Cervotoc to asi nebude. Ja som cervotoc zazil a ziadne skrabanie som nepocul. Mozno to bude nejaky vacsi drevokazny hmyz, alebo nejake drobne hlodavce. Ak je to pri komine, bude tam relativne teplo. Samozrejme, ak nemate kondenzacny kotol. To sa takejto drobnej havedi paci.
buchač
13.02.17,16:50
Osobne sa prikláňam k verzii, že to bude plch...preto tie otázky vyššie uvedené.

Čertotoč nie je počuť.
afrikánka
13.02.17,17:07
Plch v zimnom období "spí"....
sosak
13.02.17,19:13
Škrabanie stále vychádza z jedného miesta pri komíne v spálni
-----------------------------------------------------------------
Príčina môže byť aj prenosom zvuku z komína, kedy sa zmenou teploty spalín dilatáciou materiály cyklicky sťahujú a rozťahujú, možno preto ten koncert. Skontroluj si prechod komína na strechu, prípadne okolie komína v mieste výskytu nežiadúcich zvukov. Takže skôr technický problém, ako živočíšny pôvod.
misomiso
13.02.17,20:55
Cervotoc vydava take jemne pravidelne skrabkanie (nie stale samozrejme). Kuny skor behaju a dupu po sadrokartone.
robovi
14.02.17,06:14
Hej, ale to by si musel mat ucho blizko toho miesta, kde pracuju, aby si tie cervotoce pocul.
vicktor
14.02.17,08:04
... v nore, kde je zima, ale pri komine je teplo.
Thomas2408
14.02.17,09:07
bavíme sa zhruba 2 až 3 mesiace dozadu. Počuť to aj cez deň aj v noci. Zvuk alebo škrabot nakoľko som teraz PN a ležím v posteli ho počujem dá sa povedať stále. Nebývame pri lese ale sused mal kuny takže tie chodili na návštevu. Kuny som ale určite už vylúčil.
Thomas2408
14.02.17,09:20
Môže to byť príčina. V okolí komína som rozobral izoláciu až k podbitiu a nenašiel som nijaké známky škodcov.
Thomas2408
14.02.17,09:26
Viacerí mi zase vraveli, že červotoč ale podobný hmyz počuť a že robí riadny rámus. Myslím že hlodavce nie, ak tak, tak ten drevokazný hmyz. Kondenzačný kotol nemáme.
Thomas2408
14.02.17,09:30
Kuny sa dostali na povalu, pokym nebolo spravené podbitie, tam bolo aj našpinené. Teraz vyzerá že už tam nechodia.
misomiso
22.02.17,09:12
Vobec nie. Su rozne, ved v lese to najlepsie vidis. Od malych, ktore robia 1 mm dierky po take lykozruty, ktore su tucne skoro ako malicek. Ja mam v garazi dreveny tramovy strop a mam tam cerva, ktoreho pocuut riadne, aj sa mi z toho miesta prasia piliny na auto.
Mária Mojžišová
22.02.17,09:51
Tak s lykožrútmi sme si užili pred 25 rokmi po presťahovaní sa do rod.domu svoje. Na povale neboli hrady natreté tak sa do nich dostali. V noci bolo počuť škrabot, nemohli sme v podkroví spať.Cez deň sme našli v podkrovnej izbe na koberci tmavého chrobáka. Na povale na hradach sme voľným okom nič nevideli, len na zemi prášok nasypaný ako drobné pilinky.
Manžel potom injekčnou striekačkou vpichoval a napúšťal hrady nejakým jedom . Bol to dlhotrvajúci boj. Neskôr sme menili škridlu tak sme vymenili aj niektoré hrady a latovanie a urobil sa aj dokonalý náter . Po rokoch som sa dopočula od jedného lesníka že lykožrútov sa dá vraj ľahko zbaviť. Stačí nazbierať v lese žalude, dať ich do plátených vreciek a rozvešať ich na povale. Po nejakom čase ich treba zvesiť a spáliť. Lykožrúti sa presťahujú do týchto žaluďov , sú vraj sladké a im chutia. Tak treba vyskúšať.
misoft
22.02.17,18:37
mimotemy
A platia nájomné za pobyt na povale? :D:D:D
SERVIS
24.02.17,07:38
Ja som mala u seba v podkroví podozrenie na červotoča, ale nakoniec to bolo osie hniezdo... našťastie..
vicktor
24.02.17,08:07
z blata do kaluze
misoft
24.02.17,08:14
Súhlas... mať takýchto "nemseremedov" ako susedov.....
fuskaj
01.03.17,17:46
MAs tam myš, na 100% , mne tiez šramotila , okolo stresnych okien si urobila cesticku a prehryzla sa cez izolaciu a aj parozabranua lozila mi po sadrokartone. Tiež som mal šlopce na povali a nic sa nechytilo, pod izolaciou je teplejsie :), tak ma to naštvalo tento rok, rozobral som izolaciu a vydel som tam kopu našpieneho od myši a uzke cesty kade tam lozila. Stavalo sa to hlavne v zime nie kazdy rok, ale dobra sprava , na jar zmizne a mas pokoj do zimy. Rada ak to mas okolo komina, skus rozobrat škridlu a vypento PUR penou, alebo z povale.,Mal som obavy hlavne ci nebude mokra izolacia od prehryzenej parozabrany a bolo tam sucho, v zrazoch som to rozoberal
Terezia13
01.03.17,18:09
ak je to dostupné miesto, treba to ošetriť proti červotočom, tak sa vylúči alebo potvrdí, či ten zvuk pochádza z tohoto, ešte by som pre istotu položila "lepiace pásy" na myši a už len čakať
Thomas2408
02.03.17,15:45
Tiež ma to začína riadne vytáčať, hlavne v noci všade ticho len akoby také škrabanie alebo tomu podobný zvuk. Rozmýšlal som ešte nad jedným, rozobrať izoláciu znovu a inšpekčnou kamerou poriadne prezrieť ťažko dostupné miesta, hlavne pod podbitím, tým by som vylúčil alebo potvrdil. Tá myš sa neokotila tam ?
Thomas2408
02.03.17,15:47
To je práve to, že je to ťažko dostupné miesto. Nebol cítiť žiadny smrad po myšiach preto som myslel že tie by to nemuseli byť.
Terezia13
02.03.17,16:08
od myší to cítiť fest
my máme skrynku a z nej bolo jedného času počuť presne také "škrabkanie", takže si tiež myslím, že to bude asi ten červotoč, už teda len rozobrať a dobre to ošetriť proti nemu
Thomas2408
02.03.17,16:12
len je mi to zvláštne že po toľkých rokoch sa prebudil?