Barcuska
13.02.17,16:56
Milí poraďáci obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Pred 3 rokmi rodičia na mňa napísali byt, ale keďže mám brata bolo nám poradené, že bude lepšia než darovacia zmluva, zmluva kúpno-predajná. Kúpna cena tam bola 20tis, s tým že sú to peniaze, ktoré sú rovné cene prerábky bytu, ktorú som financovala. Na jar minulého roku sme kúpili pozemok a teraz tam ideme stavať dom. Samozrejme na dom potrebujem peniaze a tie budú z predaja bytu. Dočítala som sa, že ak nevlastním byt viac ako 5 rokov budem musieť platiť dane. Nuž a keďže byt predávam za 140tis tak dane vychádzajú straaašne vysoko . Moja otázka je, nedá sa to nejak "obísť"? Veď byt mám od rodičov, to nezaváži? A do daňového priznania si nemôžem dať ako náklady to, že staviam dom? Každé euro sa mi zíde a dať nejakých x tisíc za dane mi prijde hrozné. Nemám problém si zaplatiť za službu poradcu, ale žiadneho nepoznám. Ďakujem za každú radu
dmc
13.02.17,19:02
Aky vyznam malo spravit kupno-predajnu zmluvu ked mate brata ???????? a este k tomu na sumu 20,000 € ked byt mal hodnotu cca 120,000 €. (moj odhad) V pripade problemov by islo o zastierany pravny ukon a pri kupe islo o neprimeranu cenu. Ludia si nechaju nahovorit uuuplne HOVADINY.

Nerozumiem preco ste nespravili darovaciu zmluvu. Mali by ste to teraz omnoho jednoduchsie.


To - ze ste kupila byt (kupna zmluva) od rodicov - tak to veru nezavazi.
Do vydavkov si mozete zapocitat kupnu cenu (20,000), financie preukazatelne vynalozene na zhodnotenie, opravu, udrzbu, vratanie vydavkov na predaj nehnutelnosti.
To ze staviate dom si do vydavkov dat nemozete

Pri predaji za 140,000 a preukazani vydavkou iba na kupu zaplatite dan + odvod do zdravotky cca 40,000...... uplna parada.......ze.

Takze odporucam 2 roky pockat. Myslim ze sa to oplati.
Soňa K
13.02.17,19:13
Kúpnu zmluvu robili zrejme preto, lebo darovaciu by mohol brat napadnúť. Takto ho vyšachovali z bytu úplne. Ste to prechytračili. Tak buđ počkáte, ako radí dmc, alebo zaplatíte.
dmc
14.02.17,05:36
Za zivota darcu brat nemoze napadnut darovaciu zmluvu. To moze jedine darca. Moze pozadovat vratenie daru a aj to iba v specifickych pripadoch. Toto su prave tie ustalene "hovadiny" ktore sa siria medzi ludmi. Po smrti darcu zmluvu ci uz darovaciu alebo kupno-predajnu mozno pre neplatnost napadnut uplne rovnako.

....jediny dovod vidim ze dar sa zapocitava do podielu dedicstva -----takze ak by rodicia mali dalsi majetok pri dedeni moze brat ziadat zapocitanie daru. To je jedine co ma logiku.
veronikasad
14.02.17,05:42
Nedá sa to obísť, doba vlastníctva bytu u rodičov by sa započítava iba v prípade, keby si byt získala dedením.
Že si peniaze použila na stavbu nového domu nijako neovplyvní tvoju daňovú povinnosť z predaja bytu