patoslav
13.02.17,19:21
Dobrý večer,

chcel by som sa opýtať, či a kde sa oplatí študovať právo a aká je potrebná úroveň cudzieho jazyka.
Sú povinné predmety, kde sa vyučuje len v cudzom jazyku alebo ako to prebieha ?
Ďakujem.
misoft
13.02.17,19:19
Rada: vyhľadaj si podmienky sám. Nájdi si stránku školy - tam sú často kritéria a podmienky štúdia, požiadavky, niekedy i študijné odbory a predmety.
patoslav
13.02.17,19:34
Ja som skôr čakal informaciu priamo od studentov/absolventov z ruky.
Dáša_
13.02.17,19:55
nuž, neviem, ako si predstavuješ svoju prácu. V našom priemernom okresnom meste pôsobí zhruba 40 právnikov. A každý rok vyjdu z právnických fakúlt ďalší a ďalší. Aby si sa stal advokátom, musíš 5 rokov robiť u niekoho koncipienta. Mnohokrát nielen za mininimálnu mzdu, ale naopak, aby ťa zobrali, musíš ty platiť. Potom nasledujú skúšky. Advokátske. A sú termíny, ke´d neprejde žiadny z kandidátov, respektíve jeden, dvaja. Ďalšie skúšky, samozrejme ďalšie poplatky...
No a potom príde prax. Ak si nezistil ako koncipient, že nie vždy víťazí pravda, tak teraz to pocítiš naplno. Potrebuješ poznať nielen klientov, ktorí by boli ochotní platiť, ale aj tú druhú stranu - sudcov, prokurátorov.... Lebo darmo budeš dobrý, keď protistrana má advokáta, kamoša zo školy....
A nájsť klientov, keď nemáš nič za sebou? Musel by si byť fakt dobry.
Samozrejme, môžeš robiť aj zastupovanie ex offo. A potom ti začnú domov vyvolávať kamoši kamošov za mrežami.... Napríklad.
Jasne, tí najlepší sa uchytia. Alebo tí, čo majú rodinné zázemie.
Ale viem aj o takých, čo robia za strojom. A nakoniec si pochvaľujú. Len teda, či bolo kvôli tomu toto štusovať, to veru neviem...
misomiso
13.02.17,21:58
Hlavne treba ist studovat to, co cloveka bavi a nie, co "sa oplati". Ak ta to nebavi, tak sa to urcite ani neoplati, pretoze co ta nebavi, nemozes robit dobre. Navyse ziadne peniaze ti nevykompenzuju frustraciu zo zamestnania.
ivka70
14.02.17,07:04
a mas pocit, ze si na to nasiel tu spravnu stranku? preco nehladas stranky studentov prava?
vicktor
14.02.17,09:02
V poslednych dnoch tusim dva denniky priniesli specialne prilohy pre takych ako ty (a ich rodicov), skus vypatrat kto ma.
Pravnik je loteria - bud koncipient s minimalnou mzdou alebo poznam mladenca co sa uchytil v auditorskej firme, ma slusny plat, poslali ho na vypomoc do zahranicia, kazdy vikend leti kamsi na vylet za peniaze ktore "usetri" za odhlasenie sa z hotela, ...
Ta firma kazdy rok prijme 30 absolventov, ale do roka a do dna z nich ostanu asi traja...
ivka70
14.02.17,09:04
nebolo to v poslednych dnoch pre stredne skoly? tak idu terminy prijimaciek ...
Estetic
14.02.17,14:23
Oplatí sa študovať medicínu.
buchač
14.02.17,16:00
....a potom ísť do zahraničia.
Hotový Jackpot !

Kuwa....to je také slovenské...
misomiso
14.02.17,17:14
Co sa na tom oplati? Mzdu mas regulovanu poistovnami a ministerskymi vyhlaskami. Robis denne, nocne, casto aj 24 hodin v kuse. V infekcnom prostredi. V strese. Jjednou nohou v base. Bud za zanedbanie starostlivosti alebo za branie uplatku, ked chces, aby "sa to aj oplatilo".
Estetic
15.02.17,06:52
Celý život nehrozí nezamestnanosť a z ponuk práce v rámci EU si vyberáš.
vicktor
15.02.17,09:58
uff, mozno ano
to som zapocul pri soferovani a kedze u mna nie je aktualna ani stredna ani vysoka skola, nedaval som az taky pozor
vicktor
15.02.17,10:01
Na druhej strane si predstavim nasho obvodaka, ktory robi 4 hodiny denne a kazde 3 roky si kupi nove auto. Ziaden luxus, nizsiu strednu triedu, ale kupi.
Alebo zubarom tiez nie je zle.
rudolf83
21.02.17,17:05
Kde študovať právo? Máme 4 VŠ, kde sa právo uči BA, KE, BB, TT alebo je možnosť v ČR alebo inde. Závisí od tvojich preferencií. V SR sa dá skončiť právo aj bez znalostí cudzých jazykov - no potom je otázka s uplatnením. Právo ako každý humanitný odbor trpí krízou - tj. veľa absolventov a málo slušne platených miest. Myslím, že problém nie je právo skončiť, no oveľa ťažšie je sa uplatniť s touto školou na trhu práce.
Ono skončiť ako koncipient s minimálnou mzdou alebo VSÚ na súde a čakať dalších x. rokov na možný posun v kariere - nie je pre každého a hlavne v čase, ak si človek chce založiť rodinu (zobrať hypotéku atď)
Nechcem ťa odrádzať, ale právo už nie je to čo bývalo pred 10-20 rokomi :) a je rozdiel mať právo vyštudované a robiť právnika... (2 veľmi odlišné veci) Tým však nechcem povedať, že by sa právom nedalo na Slovensku živiť. Je tu dosť právnikov, sudcov ... zarábajúcich slušné peniaze, no to nájdeš v každej inej profesii.
Terezia13
21.02.17,19:57
môj názor - oplatí, môžeš robiť právnika nielen na súde, ale teraz sú právnici žiadaní aj vo firmách, o výučbe cudzieho jazyka ale aj celkovo o štúdiu sa najlepšie poinformovať priamo medzi študentami danej školy
Oliwa
22.02.17,09:49
Ak sa niekto zapodieva myšlienkou študovať právo, tak biológia a chémia asi nebudú jeho silné stránky... o "anči" ani nehovoriac...
Oliwa
22.02.17,09:56
Aké právo by Ťa najviac zaujímalo? Správne, občianske, rodinné, trestné, ústavné, hospodárske... alebo je to fuk a chceš len rýchlo zarobiť veľa peňazí?
Ak nemáš rodiča právnika s kanceláriou a klientelou /čo evidentne nemáš/, tak si polož otázku, či by si bol ochotný po skončení školy pracovať napr. v BA v nejakej advokátskej kancelárii pre začiatok za gastráče... veď kto by si dnes už len choval hada na prsiach, všakže... Neuveriteľné? Slovenská realita...
Netuším, kde takíto čerství absolventi bývajú a z čoho žijú... teda okrem tých gastráčov.
Nie každý je taký prípad, ako syn M. Beňovej, ktorá sa raz sťažovala, že dostal na začiatok tuším nejakých 400 €, tak ho chudáčika zobrala do Viedne a nakúpila mu tam obleky od Huga Bossa, lebo ani na tie by mu nevyšlo...
rudolf83
22.02.17,20:06
Jedna vec je, že niektoré firmy možno hľadajú právnika, ale pravdou je, že na jedno pracovné miesto sa neraz hlási aj 10-50 uchádzačov, takže štatisticky je šanca na prijatie dosť malá... a na lepšie miesta sa v zásade ani objektívne výberové konania nerobia (tam sú "správni"ľudia dosadzovaní .. )
Terezia13
22.02.17,20:27
zo svojho okolia mám inú skúsenosť, možno je rozdiel v potrebe právnikov v rôznych mestách, ale právnik nemá zatiaľ problém s umiestnením
korela
22.02.17,23:49
Niekedy treba na začiatku aj niečo stratiť, tento "prípad" ľahko dobehne a aj predbehne ostatných.
Ale začiatky má väčšina ťažšie, to je fakt.