Jurajgu
14.02.17,05:54
Bral som 100%-nu hypoteku a kupil som si byt za 90 tisic. Fixaciu som dal na 1 rok, lebo keby som stratil zamestnanie a nevladal by splacat splatky, aby som mohol predat byt a vyplatit banku.
Otazka:
Ak o rok predam byt presne za tu istu cenu ako som si to kupil - to znamena za 90 tisic, musim urobit danove priznanie? Vznikne mi nejaka danova povinnost? Musim zaplatit nejaku dan?
veronikasad
14.02.17,05:07
Musíš podať daňové priznanie typu B, základ dane z predaja bytu bude nula. V DP uvedies aj príjmy zo zamestnania.
Jurajgu
14.02.17,05:29
Dakujem Veronika. Len prosim to upresnime. To znamena: v roku 2019 ked budem robit danove priznanie za rok 2018, budem musiet dolozit zmluvu z roku 2017 o kupe bytu a zmluvu z roku 2018 o predaj bytu. Ak zisk bude nulovy, to znamena nebudem musiet platit dane za predaj bytu? Pytam sa preto lebo stretol som aj s takym nazorom ze vraj zakony su postavene tak ze nezalezi ci budem mat zisk alebo nie, budem musiet zaplatit dan z celej hodnoty bytu ak to predam do piatych rokoch..
veronikasad
14.02.17,05:32
Do 5 rokov platíš daň z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou, ak je predajná cena vyššia ako nákupná. K DP nič neprikladas,doklady ktoré uvádzas predložis DU len v prípade kontroly
vicktor
14.02.17,07:53
Doplnim Veroniku - po 5 rokoch by si uz nemusel platit dan z prijmu ani z toho ziskoveho rozdielu medzi kupnou a predajnou cenou.