luli
09.11.04,16:33
Dobry den, mohli by ste mi niekto poradit v pripade dohody o vykonani prace a nezamestnaneho, ktory nie je nikde evidovany. Moze byt zamestnany na dohodu o vykonani prace a ake poistne a ci vobec sa bude za neho platit okrem samozrejme urazoveho poistenia do Socialnej poistovne, ktore plati zamestnavatel ?
Dakujem.
Nike
09.11.04,16:40
Podľa mňa DVP je mimopracovná činnosť t.j. ak nemá žiaden hlavný pracovný pomer tak aj DVP spĺňa všetky náležitosti hl. p.p. taže všetky odvody, možnosť uplatnenia odpočtu na daň. tak ako v HPP inak je to obchádzanie zákona.
luebchenko
10.11.04,07:28
Nike, vedela by si napísať paragraf, podľa ktorého uvažuješ? Je zamestnávateľ povinný zisťovať tieto veci? Ak ma dohodár bude nesprávne informovať - mám možnosť to zistiť? Neviem o tom, že by sa pri spisovaní dohody o vykonaní práce muselo uvádzať, či má pracovník HPP alebo nie, príp., či už platí odvody z iného titulu. Proste - spíšem DoVP, ak pracovník nepodpíše u mňa vyhlásenie, odvediem za neho z celej btto mzdy daň a ÚP do sociálky a bodka. Mýlim sa?
Nike
10.11.04,07:35
§ 223 ZP - dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
luebchenko
10.11.04,07:45
Mám hladať niekde v prvej časti? (§223 ods.1 Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonáv. mimo prac. pomeru... sa vzťahujú ustanovenia prvej časti). Lebo tie ostatné odseky nikde neriešia problém, ak dohodár nemá nikde inde HPP.?
Nike
10.11.04,07:52
Nie, hovoríme o mimopracovnej činnosti. Takže nezamestnosť osoby sa považuje za pracovnú činnosť? Ak je na toto § tak potom súhlasím, že aj s nezamestnaným bez prihl. na ÚP sa môže uzavrieť DVP.

S tým mojim výkladom sam sa prvý raz stretla pred viac ako rokom v súvislosti s platením do SP - odvtedy používam v DVP kolonku poistený z iného poistného dôvodu. Naši právnici sa s tým stotožňujú.
Ale našťastie so skutočným nezamestnaným sme nikdy nestretli.
luebchenko
10.11.04,07:58
V princípe bola moja otázka o tom, či som ako zamestnávateľ podľa nejakého § povinná zisťovať, a samozrejme aj následne spisovať v dohode - aby som bola pre prípad kontroly, či prípadného sporu krytá - či je dohodár už poistený z iného titulu. Navravieť mi zamestnávaný človek môže čokoľvek. Ak by to podpisoval v dohode, je to už o inom, a zodpovednosť je na ňom. Ale musí sa to v dohode uvádzať?
Katty
10.11.04,09:46
Podľa mňa je zodpovednosť za platenie do poisťovní na tom človeku, či už je nezamestnaný a je evidovanýna úrade práce, alebo je dobrovoľne nezamestnaný a platí si sám alebo je SZČO. Ja ako zamestnávateľ ktorý s ním uzavrie dohodu mám povinnosti z dohody a nie z niečoho iného, to ma nemusí zaujímať. Ak si splním všetko čo mi z dohody zákon prikazuje tak to mám o.k.
accad
23.11.04,06:12
Nadväzujem na túto tému otázkou.
Ak uzatvorím DVP s človekom, ktorý prevažnú časť roka pracuje na základe pracovného povolenia v zahraničí, mimo sezónu je doma, má štatút dobrovoľne nezamestnanej osoby a platí si iba ZP.
Čo mi vyplýva z takejto DVP?
Platia tie isté pravidlá ako pri bežnej DVP, t.j. 0,8% úrazové poistenie a 19% daň pri neobmedzenej výške odmeny?
Medzitým som si v ďalšej téme k DVP našla v odpovedi, že ak takáto soba má príjem z DVP väčší ako 3000,- odvedie zo skutočného príjmu do výšky max.vymeriavacieho základu pre ZP (32 000,-Sk) 14%.
Neviem, či som to správne pochopila. Tak ak mu dám napr.50000,- tak z toho odvedie zamestnávateľ 10% a dohodár 4% z 32000,- alebo si celých 14% vysporiada voči ZP dohodár sám?
Katty
23.11.04,07:01
accad,
pri DVP zamestnávateľ nikdy neplatí 10% do zdravotnej poisťovne, má len povinnosť ako si napísala: 0,8% úrazové poistenie a 19% daň.
luebchenko
23.11.04,07:18
Súhlas s Katty. Zatiaľ sa však nikto nevyjadril k prípadnej povinnosti zamestnávateľa, zisťovať pri dohodároch, či sú "sociálne a zdravotne" poistený z iného prac.pomeru. Nikto nevie?
Katty
23.11.04,07:22
luebchenko

ja som už vyššie spomínala, že podľa mňa to nie je povinnosť zamestnávateľa.
accad
23.11.04,07:23
V http://www.porada.sk/showthread.php?t=2918 (http://www.porada.sk/showthread.php?t=2918) som niečo také v odpovedi od Vladan našla a to ma zneistilo.
zuzana11
23.11.04,07:51
Podla mna tiez plati : zamestnavatel 0,8% na urazove a 19 % dan a nemusi nic zistovat, ci je zamestnany, nezamestnany , evidovany... tak mi to bolo vysvetlene z jednej poradne. Vraj ako s RZD a dokladovanim, tiez neziadam od zamestnancov potvrdenie, ze manzelka nepobera bonus...Je to na zamestnancovi. Tak nam povedali na skoleni.
Katty
23.11.04,09:23
vladan

iné je dobrá rada pre dohodára a iné je povinnosť zamestnávateľa platiť za neho zdravotné alebo sociálne poistenia...a my tu rozoberáme či má zamestnávateľ povinnosť platiť alebo neplatiť za tohoto dohodára niečo iné okrem 0,8% na úrazové ....
Nike
23.11.04,09:25
Vďaka Vladan. Som rada, že nie som jediná, ktorá si podľa mnohých vymýšľa nezmysly.

Ja som sa stretla s výkladom Soc.poi. asi pred 5 rokmi, že treba zisťovať "poistenie z iného poi. pomer". Vtedy som si do tlačiva DVP, (DPČ), pridala kolonku a od vtedy ju tam mám. Nemala som krízovú situáciu, ale som spokojnejšia keď viem, že pracovník, ktorý dohodu podpisuje podpisuje aj to, že ja aj on nemáme problém s poi.
V konečnom dôsledku nie si len "dobrá duša", ale pekne si popísala krízové situácie, ktoré ti sa v konečnom dôsledku môžu znepríjemniť život pri prípadnom spore a dokazovaní.
Je zaujímavé, že softw. sa takým niečím zaoberá, žeby tvorca mal podobné info
Nike
23.11.04,09:27
To Katty - asi by bola dobrá info zo SP.
vladan
23.11.04,09:32
Súhlas s Katty. Zatiaľ sa však nikto nevyjadril k prípadnej povinnosti zamestnávateľa, zisťovať pri dohodároch, či sú "sociálne a zdravotne" poistený z iného prac.pomeru. Nikto nevie?
no povinnosť, resp.nepovinnosť zamestnávateľa zisťovať, či dohodár je "sociálne a zdravotne poistený" asi nie je zákonom určená. Ale skúsim rozobrať prípady a ponúknuť príklad prečo tak robiť (je to čisto môj subjektívny názor, takže si z toho zoberte každý čo chcete :-):
- asi máloktorí nezamestnaní (evidovaní na úrade práce) čítajú zákony - možno ich pracovníčky upozorňujú na obmedzenie príjmu pri ich evidencii (teraz myslím evidovaných nezamestnaných) ale možno to tak nie je,
- dobrovoľne nezamestnaní vo všeobecnosti vedia, že si majú platiť zdravotné poistenie vo výške 420,- Sk/mesačne, lebo to za nich štát nezaplatí, ale neviem či vedia, že ak budú mať príjem vyšší ako 3000,- Sk už musia platiť 14% z výšky príjmu ...
- ja som tzv. "dobrá duša" a preto zisťujem "aké pomery" má náš dohodár, resp. skúšam upozorniť na niektoré obmedzenia, resp. povinnosti, ktoré z dohody vyplývajú,
- otázka pred podpisom dohody typu: a ste zamestnaný? alebo na úrade práce? alebo dobrovoľne nezamestnaný? ... je podľa vás nejaká príťaž? - pouvažujte ...
Ešte dám do pléna jeden príklad:
... predstavte si nezamestnaného otca rodiny, ktorý je evidovaný na úrade práce a poberá podporu (má tri deti a aj žena je nazamestnaná), ktorému sa naskytne šanca zarobiť si za mesiac 10 000,-. Hneď ide do toho, aj keď chudáčik nevie, že jeho príjem môže maximálne dosiahnuť 3 200,- Sk/mesiac. V predstave prilepšenia podpíše dohodu o vykonaní práce na sumu 10 000,- Sk a ... čojaviem príde do firmy kontrola a zistí, že tento otec zarobil viac ako mu je zákonom dovolené. Tak čo bude následovať? Vyradenie z evidencie nezamestnaných, t. j. koniec podpory a "jediný živiteľ" rodiny ostane bez "príjmu". Nechcela by som byť v koži tohto otca a ani v koži mzdového oddelenia, keď im takýto otec príde plakať, že kvôli nim teraz nemá čo to úst položiť...

Ešte jedno moje "subjektívum"
- z môjho mzdového softvéru je zrejmé, že pri dohodároch musím zisťovať, kde je zamestnaný, resp. nezamestnaný, mám tam kolonku zamestnanie, a keď ju nevyplním, nepustí ma soft ďalej

... toto všetko berte fakt ako subjektívny názor, nehovorím, že takto to musí byť, ale ja takto postupujem, možno je to cesta ako sa vyhnúť akýmkoľvek nedorozumeniam :-)))
Pekný deň
Katty
23.11.04,09:39
Nike
zákony o zdrav. a sociálnom poistení neustanovujú povinnosti len pre zamestnávateľov ale pre všetkých poistencov tzn. aj pre dohodára. Aj on si môže a "mal by si" prečítať alebo niekde zistiť čo je jeho povinnosťou a podľa toho aj konať. Toľko teoretická časť. Prakticky to však v živote nebýva... jasné že žiadny otec živitel rodiny nemá doma zákony a neštuduje ich, preto som za to, aby sme dávali rady a upozorňovali na prípadné dopady, keďže sme v danej problematike doma ale to neznamená, že jeho povinnosti preberá na seba zamestnávateľ!
Nike
23.11.04,10:00
Samozrejme súhlasím, zamestnávateľ nie je zodpovedný, ale za tie roky skúseností - som radšej opatrná. Čím ďalej tým viac ma zaujíma čo na to teraz SP.
accad
23.11.04,10:50
Ak to zhrniem:
Tak ak zamestnáme na DVP osobu dobrovoľne nezamestnanú, platiacu si ZP z minima a dáme mu napr. 50000,-, tak on si odvedie z čiastky 32000,- 14% do ZP (upozorniť ho na túto povinnosť), my odvedieme 0,8% do SP a zdaníme 19% daň.

Pri tom zdanení. Zdaňujeme hrubú čiastku bez odpočtu % odvodu do ZP, ktorú si on musí odviesť? Neukrátime ho o čiastku ZP, z ktorej tiež zaplatí daň? Tú mi to nie je ešte celkom jasné.

Ak by sme zamestnali na DVP osobu evidovanú na úrade práce, tak mu môžme vyplatiť max. 3200,- za mesiac, aby sme mu neskomplikovali život a odviesť 0,8% do SP a daň 19% z tejto čiastky.

To sú všetky povinnosti, ktoré sú s tým spojené čo sa týka vo vzťahu k ZP,SP a DU? Chápem správne.

Som tiež zástanca toho, predísť akýmkoľvek problémom a pomôcť radou aj iným. Nemám rada ak sa niekto oháňa vetou, že neznalosť zákona neospravedlňuje. Nie všetci máme na všetko hlavu a šikovné ruky.
Nike
23.11.04,10:56
Všetko ako píšeš je správne, ale ešte jedna povinnosť - po skončení roka vystaviť "Potvrdenie o zdaniteľnej mzde a preddavkoch...." a poslať mu ho, odporúčam doporučene.
Katty
23.11.04,11:00
Dopĺňam, to potvrdenie sa dá vystaviť aj hneď pri zúčtovaní odmeny ak už s tým istým človekom neplánujem do konca roka uzatvárať nejaké ďalšie dohody.
zuzana11
23.11.04,11:01
Co sa tyka toho evidovaneho nezamestnaneho, ktory moze mat prijem max. 3200,- Sk ja to riesim tak, ze ich upozornim a naposledy mi jedna dohodarka povedala, ze ked sa pytala na vacsi zarobok, tak jej poradili aby sa odhlasila a potom znova zaevidovala. Takze takto to riesili priamo na urade prace. Samozrejme ze si zaplatila poistenie na ZP, teda alikvotnu cast. Ale ani neviem ci si platila dobrovolene aj socialku.

Takze : Ak na urad prace pride clovek s tym ze ma moznost zarobit si, tak mu poradia na UP odhlasit sa a potom znova prihlasit.
vladan
23.11.04,11:01
accad, áno myslím, že by to takto malo byť. K tomu zdaneniu, ty ako zamestnávateľ platíš preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti (t.j. aj dohody) vo výške 19% z hrubej mzdy. A to "ukrátenie" ide mimo teba. Tiež si myslím, že je to na hlavu postavené, ale zatiaľ (ani na Porade) sme sa nejako nezhodli, že z akej sumy ten nešťastný dohodár platí odvod 14%. Či je jeho VZ hrubá mzda, alebo len "čistá mzda" ... keď som pred 3 mesiacmi volala na ZP do KE, tak mi povedali, že nech dohodár (konkrétne to bol študent), donesie výplatnú pásku a tam uvidia, z akého VZ bude platiť odvod. Ale pani v ZP mi povedala, že by to malo byť z čistej mzdy. Teda hrubá mzda mínus daň z príjmu.
Už sme to tu na Porade (ten odvod do ZP) rozoberali a tuším sme sa nezhodli na ničom ... teda bolo mnoho vypovedaného, no nič podloženého :-(

Apropo, nie sú tu na Porade nejakí študáci, ktorí už takéto niečo platili? - konkrétne odvod 14% do zdravotnej poisťovne, lebo mali príjem vyšší ako 3 000,- Sk? Prosím, ak ste, tak nám pomôžte :-)
Ďakujem a prajem pekný deň
Katty
23.11.04,11:22
... ale zatiaľ (ani na Porade) sme sa nejako nezhodli, že z akej sumy ten nešťastný dohodár platí odvod 14%. Či je jeho VZ hrubá mzda, alebo len "čistá mzda" ...
Podľa mňa je vymeriavacím základom jeho hrubá mzda a to na základe Zákona o zdrav.poistení §13 ods.8 kde sa píše: vymeriavacím základom na určenie poistného pre ostatných poistencov je úhrn príjmov, ktorý podlieha dani z príjmov. Samozrejme že pre dohodára tiež platia maximá pre VZ.
Tým že zamestnávateľ odpočíta daň z celej čiastky a odvedie preddavok DÚ neznamená že na konci roka si tento dohodár nemôže vyrovnať daň v daňovom priznaní v ktorom si odpočíta poistné uhradené zdrav.poistovni a preplatok na dani mu DÚ vráti.
emily
23.11.04,13:47
Baby, mne keď kontrolovali zo SP rok 2003, požadovali odo mňa za dohodárov potvrdenia od ich zamestnávateľov, že boli zamestnaní, lebo pozor za dohody sa robia odvody aj zo strany zamestnávateľa aj zo strany dohodára, keď nemá iné zamestnanie. Takže neviem, či sa dá tak jednoducho povedať, že je to na dohodárovi.
Nike
23.11.04,13:57
Tak vidíte, že som si to nevymyslela. Treba len zistiť z čoho vychádzali.
emily
23.11.04,14:17
Nike nie som veľký odborník na mzdy, preto sa neviem presne vyjadriť, ale ide asi o to, že keď človek nie je poistený z iného dôvodu, stáva sa jeho príjem z dohody "akokeby" zo závislej činnosti. Možno by sa k tomu mohol vyjadriť väčší odborník na § k odvodom. Napr. p.Mihál, ale nielen on. Aby som Vás ostatných neurazila.
Nike
23.11.04,14:20
Presne to som hovorila už na začiatku, ale neviem kde to má oporu v zákone.

Tiež by ma potešil názor p. Mihála.
Katty
23.11.04,14:28
baby tak teraz som z toho paf :confused:
accad
23.11.04,16:33
Vieme sa pri našich názoroch oprieť aj o nejaké pragrafy, pre prípad konzultácie v ZP a SP.
Na stránke VšZP som našla.
Otázka: Na základe DVP (som nezamestnaná) mi bude vyplatená odmena vo výške cca 7000,-Sk. Budem z tejto odmeny platiť odvody na ZP?
Odpoveď: JUDr.Dušan Kopecký 19.11.2004
Ako osoba tzv. dobrovoľne nezamestnaná musíte odvádzať poistné na ZP vo výške 14% z vymeriavacieho základu, ktorým je najmenej 3000,-Sk mesačne (420,-). Ak však máte zdaniteľný príjem vyšší ako je 3000,-Sk mesačne, poistné musíte odviesť z tohto príjmu. Vo vašom prípade poistné odvediete vo výške 14% zo skutočného príjmu dosiahnutého z dohody.
Nike
25.11.04,08:16
Baby, mne keď kontrolovali zo SP rok 2003, požadovali odo mňa za dohodárov potvrdenia od ich zamestnávateľov, že boli zamestnaní, lebo pozor za dohody sa robia odvody aj zo strany zamestnávateľa aj zo strany dohodára, keď nemá iné zamestnanie. Takže neviem, či sa dá tak jednoducho povedať, že je to na dohodárovi.
Takže som zisťovala na SP a je to takto: Do 31.12.2003 len v istých prípadoch z dohôd o pracovnej činnosti vznikala povinnosť platiť poi. do SP a preto na tieto dohody bolo treba uviesť poistenie z iného poi dôvodu. Tieto však od 1.1.2004 neexistujú.
Z DVP táto povinnosť nebola nikdy a nie je ani teraz, samozrejme okrem úrazového poistenia, ale nám ide o všetky ostatné poi. do SP.
Katty
25.11.04,08:36
no super Nike dík za info už som si myslela že z toho budem pif paf