Bambi23
11.07.06,10:00
Ahojte, kto mi vie poradit so zahranicnou fakturou?
Kolegyna mi doniesla na spracovanie DPH za II.Q zahranicne faktury, medzi nimi som nasla 3 faktury s datumom vystavenia 30.3.2006, takze DPH sme si podla mna mali uplatnit este v prvom stvrtroku. Neviem si s tym teraz rady, mam urobit opravne danove alebo mozem zauctovat faktury napriklad s datumom 1.4., aby mi to akoze sedelo :) ... Kedy je vlastne narok na odpocet DPH, datumom vystavenia alebo splatnosti - ak ide o zahranicne faktury?
Nerada by som daval opravne, lebo nam vyjde vysoky minus a to asi danovakov nepotesi.
Dakujem za radu.
renča1
11.07.06,08:13
Ahojte, kto mi vie poradit so zahranicnou fakturou?
Kolegyna mi doniesla na spracovanie DPH za II.Q zahranicne faktury, medzi nimi som nasla 3 faktury s datumom vystavenia 30.3.2006, takze DPH sme si podla mna mali uplatnit este v prvom stvrtroku. Neviem si s tym teraz rady, mam urobit opravne danove alebo mozem zauctovat faktury napriklad s datumom 1.4., aby mi to akoze sedelo :) ... Kedy je vlastne narok na odpocet DPH, datumom vystavenia alebo splatnosti - ak ide o zahranicne faktury?
Nerada by som daval opravne, lebo nam vyjde vysoky minus a to asi danovakov nepotesi.
Dakujem za radu.

Ide o zahran.faktúry? alebo ide asio faktúry z EÚ? Majú pridelené IČ DPH?
Bambi23
11.07.06,08:17
Mame IC DPH, ide o faktury z Madarska.
renča1
11.07.06,08:32
Daňová povinnosť vzniká podľa § 20 zákona o dph. Kedy prišiel tovar? Prišiel po dátume ako bola faktúra vystavená? Ak áno, tak daňová povinnosť a zároveň ak je nárok na odpočet vzniká podľa §20 ods.1) písm.a) 15 deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, ked sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vvyhotovenia fa , ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15 dňom podľa písm.a)

Ak si tovar nadobudla po 30.3.06., tak sa budeš držať písm.a). Ak si nadobudla tovar v deň kedy bola faktúra vystavená dňa 30.3.06, tak treba podať dodat.daň.priznanie kvôli vzniknutej daň.povinnosti. Odpočet môžeš spraviť aj v 2.Q.2006, ale tým by som vec nekomplikovala a urobila by som odpočet aby to bolo v jednom zdaň.období. Výsledok by bol nulový.
Bambi23
11.07.06,08:35
Takze fakturu zauctujem s datumom prijatia 30.3. ale narok na odpocet DPH dam az 15.4.? Podla toho datumu 15.4. pocitam aj aktualny kurz?
Dakujem
Este ma napadlo, kedmame ucet v Tatra banke, pocitam akutalny kurz TB alebo NBS k danemu datumu?
alex1
11.07.06,08:40
Ale musíš aj daň priznať, nie len odpočítať. Výsledok je nulový. Podaj opravné DP za IQ a tam to aj priznaj a aj odpočítaj. Výsledok sa nezmení, len kolonky budú iné.
renča1
11.07.06,08:41
Takze fakturu zauctujem s datumom prijatia 30.3. ale narok na odpocet DPH dam az 15.4.? Podla toho datumu 15.4. pocitam aj aktualny kurz?


Bambi23 už si robila tzv. samozdanenie?
renča1
11.07.06,08:49
Bambi23 tovar prišiel spolu aj s faktúrou? Ak by neprišiel a prišiel by napr.1.4.2006 tak samozdanenie to znamená daň.povinnosť a odpoč.dph /ak naň máš nárok/ urobíš 15.5.2006. Tým pádom nemusíš podávať dodat.daňové priznanie.
Bambi23
11.07.06,09:21
Bambi23 už si robila tzv. samozdanenie?

samozdanenie som nerobila, a po pravde ako "zaciatocnik" ani netusim o com je rec :) ... dufam, ze vam to nepripada zvlastne, ale prvykrat robim zahranicne faktury, doteraz som robila len nase ...
renča1
11.07.06,09:26
Bambinka prečítaj si príspevok č.6 v pripnutej téme. Snažila som sa to čo najlahšie, najzrozumitelnejšie napísať.
http://www.porada.sk/t24316-zahranicne-faktury.html#post223322
Bambi23
11.07.06,09:41
Bambinka prečítaj si príspevok č.6 v pripnutej téme. Snažila som sa to čo najlahšie, najzrozumitelnejšie napísať.
http://www.porada.sk/t24316-zahranicne-faktury.html#post223322

No, nieco som pochopila, ale mam dojem, ze sa mi to dost pletie :) ... dakujem za vysvetlenie, asi to budem musiet viac nastudovat. Ked som to skusala hodit do uct.programu, tak mi to pekne "vypocita" v priznani DPH, dufam, ze riadky mi budu sediet.
renča1
11.07.06,09:46
To bol uvedený postup na príklade , ty si však musíš najskôr ujasniť kedy ti vzniká daň.povinnosť a to na základe kedy si nadobudla tovar .Podľa toho treba postupovať.
alex1
11.07.06,09:58
bambi23 napíš presne kedy ti prišiel tovar, kedy prišla faktúra. kurz použiješ NBS.
Bambi23
11.07.06,10:07
bambi23 napíš presne kedy ti prišiel tovar, kedy prišla faktúra. kurz použiješ NBS.

tak to si budem musiet niekde zistit kedy dosiel tovar fyzicky na sklad, mne totiz hodia len faktury na spracovanie, aj to obcas neskoro ... nesedim v predajni, ale uplne v inych priestoroch, v kancelarii ... mali by mi davat nejaky doklad k fakture?
alex1
11.07.06,10:15
No mali by ti dať minimálne dodací list. Ako potom môžeš správne určiť tvoju daňovú povinnosť. Tento dátum je veľmi dôležitý. A pri danovej kontrole si daniari dávajú na tomto dosť záležať.
renča1
11.07.06,10:20
tak to si budem musiet niekde zistit kedy dosiel tovar fyzicky na sklad, mne totiz hodia len faktury na spracovanie, aj to obcas neskoro ... nesedim v predajni, ale uplne v inych priestoroch, v kancelarii ... mali by mi davat nejaky doklad k fakture?

Na základe už spomínaného dátumu kedy prišiel tovar budeš bud robiť dodatočné daň.priznanie alebo samozdanenie urobíš v 3.Q.2006. Tento dátum som už od teba chcela od 3 príspevku.;)
IVEB
12.07.06,15:42
Prepáčte , že sa zamiešam takto do Vašej diskusie , ale ja mám tiež podobný problém. Ja som faktúru / nie zálohovú / od dodávateľa z Čiech obdržala mailom dňa 28.06.2006 / tento dátum je uvedený na faktúre ako deň vystavenia a dátum zd.plnenia/ . Faktúru som uhradila 3.7.2006 a tovar mi spolu s faktúrou a dodacím listom došiel dňa 12.07.2006. Takže ako mám vykonať samozdanenie ? Ktorým dátumom mám prepočítať kurz NBS pre účely DPH a v ktorom mesiaci to mám zahrnúť do DPH ? Vopred vďaka.
ALBO
12.07.06,15:53
Prepáčte , že sa zamiešam takto do Vašej diskusie , ale ja mám tiež podobný problém. Ja som faktúru / nie zálohovú / od dodávateľa z Čiech obdržala mailom dňa 28.06.2006 / tento dátum je uvedený na faktúre ako deň vystavenia a dátum zd.plnenia/ . Faktúru som uhradila 3.7.2006 a tovar mi spolu s faktúrou a dodacím listom došiel dňa 12.07.2006. Takže ako mám vykonať samozdanenie ? Ktorým dátumom mám prepočítať kurz NBS pre účely DPH a v ktorom mesiaci to mám zahrnúť do DPH ? Vopred vďaka.

15. augusta vstup aj vystup
jeso
12.07.06,17:25
prečo 15. augusta ?
kattka.c
12.07.06,19:07
prečo 15. augusta ?

pretoze podla § 20 ods 1 Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká
a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru

;)
Bambi23
20.07.06,05:11
Este raz sa vratim k samozdaneniu, ak mozem ... som zacitocnik, takze berte niektore otazky "s rezervou", ucim sa :) ... Urobila som DPH a kedze je tam to "samozdanenie" vychadza mi velmi vysoke DPH. Mam to dobre,a lebo som nieco poplietla. Vdaka samozdaneniu mam DPh akoze na 0, vstup a vystup sa mi vynuluje, ale ked vystavim fakturu na predaj tak tam mam zase DPH uz v navysenej sume s rabatom a kedze predavame auta, je dost vysoke. To akoze ked nakupujeme auta v zahranici, tak po samozdaneni je DPH vynuluvane, ale pri predaji nam vznika povinnost odviezt DPH. Za stvrtrok sme toho predali vela, takze DPH mi vyslo okolo miliona. Je to dobre? Zda sa mi to akosi cudne a neviem to skontrolovat. Mam prijate fkatury v zozname DPH dokladov podla ktoreho odsuhlasujem vykaz na vstupe aj na vystupe to iste. Poradite mi niekto nejako "po lopate" ako na to, aby som si neurobila problem, ze dame vysoke DPH a potom pridu sefovia na to, ze to bola moja chyba, asi by som sa prepadla od hamby.
Naozaj robim zahranicne faktury prvykrat, takze si s tym sama neviem pomoct. Dakujem
Milan Benka
20.07.06,05:25
Mne soft dáva výstupy podľa druhu(§§), takže si to vytlačím a odškrtám podľa dokladov, pri samozdanení kontrolujem, či ho mám na vstupe aj výstupe.
Bambi23
20.07.06,05:31
Mne soft dáva výstupy podľa druhu(§§), takže si to vytlačím a odškrtám podľa dokladov, pri samozdanení kontrolujem, či ho mám na vstupe aj výstupe.

Ja uctujem v MRP, tiez mi to pekne pri vystupoch vyhodi podla DPH, tie zahranicne mam pod 46, mam ich na vstupe aj na vystupe. Len mi nejde do hlavy to vysoke DPH, ktore mame akoze odviezt, samozdaneniu absolutne "nechapem". Napriklad, kupili sme tovar v zahranici, DPH trebarz 100 tis. mam na vstupe aj na vystupe, takze je 0. Ale ked predavam tovar, tak mam zase na vystupe DPH uz z predajnej (vyssej) ceny, trebarz 150 tis., takze vlastne tych 150 tisic mam odviezt danovemu? Ak by sme v porovnani s tym prikladom nakupili tovar na slovensku, tak mam na vstupe 100 tis. a na vystupe 150 tis., takze danovemu odvediem len 50 tisic.
chapem tomu dobre? Naco je potom to samozdanenie dobre? ... mozno hlupa otazka,a lebo som to zle rozpisala, ale takto mi to vychadza, preto trosku "stresujem" ci to mam dobre ...
dakujem
Paula
20.07.06,05:36
Naco je potom to samozdanenie dobre? ...

Samozdanením v podstate robíme to, čo pred časom robil colný orgán. Pri dovoze sme mu zaplatili vymeranú DPH a od štátu sme si ju nárokovali - uplatnili. Takže i vtedy to vyšlo na "0".
Bambi23
20.07.06,05:42
Samozdanením v podstate robíme to, čo pred časom robil colný orgán. Pri dovoze sme mu zaplatili vymeranú DPH a od štátu sme si ju nárokovali - uplatnili. Takže i vtedy to vyšlo na "0".

takze to co som rozpisovala hore, ze fakticky pri predaji tovaru zaplatim cele DPH z neho statu, ja fatk spravne? Ved ked poviem "sefom", ze maju zaplatit milion na DPH, tak ma "zaskrtia" :) ... naco je dobre kupovat tovar v zahranici, ak si nemozete odpocitat DPH ako keby ste ho kupovali tu? Mne to vyznie nelogicky ...
Paula
20.07.06,05:43
takze to co som rozpisovala hore, ze fakticky pri predaji tovaru zaplatim cele DPH z neho statu, ja fatk spravne? Ved ked poviem "sefom", ze maju zaplatit milion na DPH, tak ma "zaskrtia" :) ... naco je dobre kupovat tovar v zahranici, ak si nemozete odpocitat DPH ako keby ste ho kupovali tu? Mne to vyznie nelogicky ...

Vy zaplatíte DPH štátu, odberateľ (kupujúci) ju zaplatí vám, takže zasa by to malo byť na "0", či nie?:cool:
Bambi23
20.07.06,05:47
Vy zaplatíte DPH štátu, odberateľ (kupujúci) ju zaplatí vám, takže zasa by to malo byť na "0", či nie?:cool:

Asi zmenim "povolanie" :) ... z toho mam riadny chaos. Ale kedze ste tu vstko uctovnici, tak viete, ze podla vedenie firmy za vysoke DPH nakoniec moze len ekonomka ... fakt ma zasrtia :) ... len zartujem
Milan Benka
20.07.06,05:56
Ja uctujem v MRP, tiez mi to pekne pri vystupoch vyhodi podla DPH, tie zahranicne mam pod 46, mam ich na vstupe aj na vystupe. Len mi nejde do hlavy to vysoke DPH, ktore mame akoze odviezt, samozdaneniu absolutne "nechapem". Napriklad, kupili sme tovar v zahranici, DPH trebarz 100 tis. mam na vstupe aj na vystupe, takze je 0. Ale ked predavam tovar, tak mam zase na vystupe DPH uz z predajnej (vyssej) ceny, trebarz 150 tis., takze vlastne tych 150 tisic mam odviezt danovemu? Ak by sme v porovnani s tym prikladom nakupili tovar na slovensku, tak mam na vstupe 100 tis. a na vystupe 150 tis., takze danovemu odvediem len 50 tisic.
chapem tomu dobre? Naco je potom to samozdanenie dobre? ... mozno hlupa otazka,a lebo som to zle rozpisala, ale takto mi to vychadza, preto trosku "stresujem" ci to mam dobre ...
dakujem

Ak nakupujem na Slovensku, kúpim a zaplatím tovar aj s DPH. Pri nákupe v EU kúpim a zaplatím ho bez DPH. V minulosti som túto DPH pri dovoze platil na colnici. V rámci EU sa teraz vynecháva colnica a robí sa to všetko v DP DPH.

Pr.
Nákup na slovensku
vstup
ZD 100.000,- + DPH 19000,- zaplatím 119000,- dodávateľovi

Nákup v EU

ZD 100.000,- zaplatím dodávateľovi
DPH 19.000,- zaplatím Daňovému úradu

V prvom aj druhom prípade uhradím spolu 119.000,- a môžem si uplatniť nárok na odpočet 19.000,- SK.


Ak by sme v porovnani s tym prikladom nakupili tovar na slovensku, tak mam na vstupe 100 tis. a na vystupe 150 tis., takze danovemu odvediem len 50 tisic.

Ale tých 100.000,- , ktoré si tu chcete uplatniť ste zaplatili dodávateľovi.
Pri dodávateľovi z iného čl.štátu by ste od neho nakupovali bez DPH a DPH by ste zaplatili až daň.úradu, ako som uviedol v príklade.
Dúfam, že je to zrozumiteľné. Ako to tak čítam, zopakoval som v podstate trikrát to isté, ale ako sa hovorí, opakovanie je matkou múdrosti.
Bambi23
20.07.06,06:01
"BENKA" ... dakujem, toto je rozumne vysvetlenie ... ja som sa bala, ze to robim zle, ale ked si mi to tak "po lopate" vysvetlil, tak je to "zrozumietelnejsie" ... Niekedy mam dojem, ze je cim dalej tahsie robit ekonomku. Doteraz som robila len SK ucto, teraz sme na rychlo presli aj na nakup zo zahranicia a niektore veci sa mi zdali tazke.
Takze este raz dakujem, ekonomky sa ucia cely zivot :)
Bambi23
20.07.06,06:54
Este jedna otazocka :) .... Pri vydanych fakturach, ked my predavame tovar do zahranicia v EUR, tak na fakturu uvadzam len sumu v Eur bez DPH, napriklad predaj 5.000,- eur. Ale ked zaucujem fakturu, tak si ju prepocitam do Skk a na to naviac pripocitam DPH, vsak? ...
Bambi23
20.07.06,07:06
Áno, pozor však na použitie správneho kurzu.

kurz prepocitavam podla datumu vystavenia faktury... alebo nie?
Milan Benka
20.07.06,07:16
Este jedna otazocka :) .... Pri vydanych fakturach, ked my predavame tovar do zahranicia v EUR, tak na fakturu uvadzam len sumu v Eur bez DPH, napriklad predaj 5.000,- eur. Ale ked zaucujem fakturu, tak si ju prepocitam do Skk a na to naviac pripocitam DPH, vsak? ...

Keď predávate tovar do zahraničia tak tam pripočítanie DPH nerobíte.
Milan Benka
20.07.06,07:19
kurz prepocitavam podla datumu vystavenia faktury... alebo nie?

Áno, vznik účtovného prípadu je dátum vystavenia fa.