yayulka99
14.02.17,14:06
Som SZČO. Preddavky na zdravotné poistenie za rok 2016 som platila v minimálnej výške, pretože som mala len nízky príjem. V septembri sa mi narodilo dieťa a keďže som nemala nárok na materskú, dostávam rodičovský príspevok (od septembra 2016). Do zdravotnej poisťovne som poberanie rodičovského nenahlásila a do konca roka som platila odvody v pôvodnej výške - 60,06€. Až v januári som volala do VšZP a tam mi povedali, že zmenu im nahlásili (asi úrad práce, to je jedno kto) a odvody som mala už od septembra platiť v nižšej výške (z RZZP niečo do 10€). Tým mi vznikol preplatok a poradili mi požiadať o vrátenie preplatku. A teraz neviem ako to zaúčtovať a dať do daňového priznania. Účtujem v JÚ. Povinnosť platiť preddavky som do konca roka mala zaúčtované ako interné doklady vo výške 60,06€ a platby prevodnými príkazmi z účtu. Ako mám teraz zaúčtovať vzniknutý preplatok? Dať ho do roku 2016 alebo počkať na odpoveď z VšZP a kým mi vrátia preplatok a potom to dať do účtovníctva v tomto roku 2017? A ako to celé dať do daňového priznania? Ďakujem za rady.