Eva Vajdová
11.07.06,10:07
dobrý deň všetkým, som personalistka a chcela by som radu ohľadne dohody o vykonaní práce. Chceme externe zamestnať ľudí, ktorí nemajú živnosť, sú zamestnaný na TPPu iného zamestnávateľa, takže odvody a dane sú zaňho uhrádzané zamestnávateľom. Ak niekoho zamestnáme na dohodu o vykonaní práce musíme zaňho platiť odvody a dane ak zarobí mesačne viac ako 3200,- SK? Ak tak v akej výške. Vyplýva pre nás z toho nejaké obmedzenie? Ak by mal človek 2 TPP, platíme zaňho odvody a dane. Musí byť v pracovnej zmluve definovaný pracovný čas ak to bude externista?
Jara
11.07.06,08:14
Na DOVP môžeš zamestnať človeka na činnosť ktorá nemá opakujúci sa charakter, t.j. príležitostnú prácu. Do roka tak môže u teba odpracovať 300 hodín. Ak by mal zárobok 3200,- tak platíš len zrážkovú daň 19% a 0,8% odvod na úraz. poistenie do SP. Od augusta aj gar. poistenie podľa nového zákona. Inak ak ho zamestnaš na kratší pracovný čas keďže by šlo o opakovanú činnosť a robil by denne tak by si platila riadne odvody ako u zamestnancov na riadny pracovny pomer. V dohode ma byť uvedené na akú úlohu je človek prijatý a kolko hodín mu bude trvať. Zaeviduješ ho na reg. liste ako zamestnanca do SP. Zatiaľ toľko, neviem ako sa rozhodneš
Eva Vajdová
11.07.06,08:47
dakujem, a ak by bola táto osoba platená od úkolu, tzn. za to, koľko toho mesačne urobí, išlo by to? Ten človek bude u nás pracovať externe, bude v teréne a odmeňovaný za to, koľko toho donesie. nebude sa presne dať vymedziť koľko hodín odpracoval. Nebude robiť ani denne, len vtedy keď bude mať na to čas, podstatné je, aby priniesol mesačne to, čo mu zadáme.
Jara
11.07.06,09:09
Ide o to, aká to je činnosť, ale podľa toho sa mi vidí, že ak hovoríš o úkole koľko na mesiac urobí, tak ide o opakovanú činnosť. Takže zamestnať na prac. zmluvu s kratším prac. časom, alebo keď sa chceš nasilu tomu vyhnuť, tak zadavať mesačne inak pomenovanú činnosť, ale budeš musieť mesačne robiť registráciu na SP a to prihlášku aj odhlášku a dávať pozor čo píšeš do druhu vykonanej práce, t.j. stále inú činnosť. Inak sa dá dohodnúť, že to urobiš raz za 2 mesiace prihl. a odhlášku a odmenu dostane raz za 2 mesiace, aby sa to neopakovalo. Dúfam že chápeš, tá činnosť nemá byť opakujúca sa a pravidelná, lebo to už musíš mať prac. zmluvu. Napr. upratovanie, čo robí pravidelne...
Gabi03
11.07.06,10:07
Ide o to, aká to je činnosť, ale podľa toho sa mi vidí, že ak hovoríš o úkole koľko na mesiac urobí, tak ide o opakovanú činnosť. Takže zamestnať na prac. zmluvu s kratším prac. časom, alebo keď sa chceš nasilu tomu vyhnuť, tak zadavať mesačne inak pomenovanú činnosť, ale budeš musieť mesačne robiť registráciu na SP a to prihlášku aj odhlášku a dávať pozor čo píšeš do druhu vykonanej práce, t.j. stále inú činnosť. Inak sa dá dohodnúť, že to urobiš raz za 2 mesiace prihl. a odhlášku a odmenu dostane raz za 2 mesiace, aby sa to neopakovalo. Dúfam že chápeš, tá činnosť nemá byť opakujúca sa a pravidelná, lebo to už musíš mať prac. zmluvu. Napr. upratovanie, čo robí pravidelne...

Podľa mojich informácií,ak zamestnancovi (aj dohodárovi) bezprostredne nadväzuje na predchádzajúci pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa (napr. DoVP 1.5.-31.5. a hneď DoVP 1.6.-30.6.) nemusí dávať na SP odhlášku k 31.5. a zároveň prihlášku k 1.6.! Bez ohľadu na pracovnú činnosť.
Slnečný deň
Eva Vajdová
11.07.06,12:05
Chcela by som ju vziať na tri mesiace, s tým, že by som jej stanovila konkrétny počet úloh, ktoré má spraviť. Ak ich do troch mesiacov spraví, je možné vziať ju na TPP. problém je s tým na akú zmluvu ju vziať. Zmluva o spolupráci neprichádza do úvahy, dá sa spraviť len so živnostníkom, preto som rozmýšľala o dohode o vykonaní práce. Len som nevedela ako je to s odvodmi a daňami, keďže bude ešte pracovať na TPP u iného zamestnávateľa. nemáte niekto vzor dohody o vykonaní práce?
Gabi03
11.07.06,12:28
Tým, že niekto má uzatvorený jeden pracovný pomer na pracovnú zmluvu, sa nevylučuje uzatvorenie s tým človekom ďalšia pracovná zmluva. Samozrejme odvody treba odvádzať ako z pracovnej zmluvy (len si nemôže 2krát uplatňovať nezdaniteľnú časť dane).
Eva Vajdová
11.07.06,12:46
to ja viem, ide o to, že nebude mať paušálnu odmenu, nejaký mesačný plat, ale bude platená od toho koľko toho urobí + nejaké % z provízie. Zbytočne by sme za ňu odvádzali všetky odvody a dane. Len ak bude príjem vyšší ako 3200,- Sk mesačne aj tak za ňu musíme odvádzať plné odvody, aspoň myslím.
svacula
12.07.06,20:44
Dohody o vykonaní práce rieši § 220-226. Zákon ustanovuje tieto podmienky
- vykonanie práce je vymedzené výsledkom
- výkon tejto práce v pracovnom pomere je pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny
- dohoda musú byť písomná
- v roku nesmie presiahnúť 300 hod (v rátane inej dohody).
Zákon nehovorí o tom, že to nesmie byť opakujúca sa činnosť.