funnyel
15.02.17,00:43
Zdravím hľadal som v Zákone o daní z príjmov a jedna vec mi nie je jasná.

Vzniká mi povinnosť podať daňové priznanie typu B, len ak som mal príjmy zo závislej činnosti a navyše aj príjem z kapitálového majetku ale ten len ako úroky zo sporiaceho účtu (pár eúr, nie viac ako 20€), pričom súčet všetkých zdaniteľných príjmov presahujú nezdaniteľnú časť (3803,33€ , a teda vzniká mi povinnosť podať daň. priznanie (príjem nad 19XX €)) avšak príjmy z kapit. majetku (úroky zo spor. účtu) boli zdanené zrážkovou daňou podľa §43 ZdP.

Na jednej strane sú príjmy zdanené zrážkovou daňou považované za daňovo vysporiadané podľa §43 ZdP. Na druhej strane je však aj v ZdP uvedené, že ak zamestnanec mal aj príjmy iné ako zo závislej činnosti a súčet príjmov presahuje hranicu oslobodenia od povinnosti podať DP (19xx €), vzniká mu povinnosť podať DP typu B, ak som to správne pochopil (bolo to uvedené kdesi na zač. ZdP)

Ak mi vzniká povinnosť povinnosť podať DP typu B, ako potom zabránim dvojitému zdaneniu týchto príjmov z kap. majetku (úroky zo spor. účtu) , keďže ale podľa §43 ods. 6 zaplatenú daň nemôžem považovať ako preddavok, no pri výpočte daňovej povinnosti sa základ dane navýši o celú sumu úrokov vrátane už zaplatenej dane, a teda vznikne mi nárok uhradiť daň z úrokov ešte raz (tu vzniká dvojité zdanenie) (aj napriek tomu že daň už bola uhradená, povinnosť vznikla banke pri vyplácaní úrokov).

Ak som niečo zle pochopil, rád si od Vás prečítam správne vysvetlenie a teším sa na prínosnú odpoveď.

S pozdravom

Libor
avalik
15.02.17,05:56
Podavas DPFO A, prijmy, pri ktorych bola vykonana zrazka dane, tam uz neuvadzas z tychto prijmov si si danovu povinnost uz splnil.

§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

citaj aj https://podpora.financnasprava.sk/412642-Príjmy-z-kapitálového-majetku-pri-ktorých-je-daňová-povinnosť-splnená-riadnym-vykonaním-zrážky-dane
funnyel
15.02.17,22:13
ďakujem za čas a ochotu, §32 ZDP som nejako preskočil, ak by som začal hľadať info o dan. priznaní, hneď by som vedel odpoveď, nuž nenapadlo ma to vtedy. Ešte raz vďaka.