majovrabel
15.02.17,10:53
Dobry den,

manzelka je tehotna a coskoro by mala nastupit na matersku. Problem je, ze momentalne je na urade prace na podpore a ta je vyssia ako vyjde materska. Podporu ma maximalnu a matersku bude mat minimalnu. Podpora konci 15.5.2017, termin porodu je 10.5.2017, predpokladany termin nastupu na matersku je 29.3.2017.

Je mi jasne, ze neskorsim nastupom na matersku pride o cast materskej, ale stale lepsie ako prist o cast podpory. Otazka je, ako to prakticky urobit. Ako to ma lekar vypisat. Na matersku chce nastupit 15.5.2017 bez ohladu na termin porodu.
ivka70
15.02.17,10:05
preco bude mat minimalnu matersku, ked ma maximalnu podporu?
ilona
15.02.17,12:09
Lekár môže posunúť nástup na materskú, ale nie až toľko ako by si si predstavoval Ty.
majovrabel
15.02.17,12:12
Lebo tak to vyslo :) ochranna lehota ju lizla o chlp.... cize matersku bude mat z DNP, na 1 den ju prihlasime alebo ju prihlasime odo dna, ked nastupi na matersku...
majovrabel
15.02.17,12:14
Otazka nie je ci sa to da, pretoze to som presvedceny ze ano... zakon neprikazuje nastup v urcity den a nezakazuje neskorsi... hovori len o tom, ze sa plati maximalne do 28. tyzdna dietata...

moja otazka bola, ako to zrealizovat...
ivka70
15.02.17,12:15
si si isty? obe veci suvisia s odvodmi zhruba za rovnaky cas. A dalsia vec ,ze poberanie materskej prerusi poberanie podpory, ale po skonceni materskej moze rodicovsky prispevok dat napisat na teba a ist sa evidovat na UP a dobrat zvysok podpory. Takze o ziadne peniaze nepride, len sa to posunie.
ivka70
15.02.17,12:16
na matersku musi nastupit najneskor v den porodu
Katy a R
15.02.17,12:22
možno by si mal upresniť, prečo vychádza min. materské? ... predpokladám, že ide o nárok z ochrannej doby?
Ale podľa mňa môže materské začať až dňom pôrodu .. aj ke´d sa zvyčajne dáva termín v rozmezí 8 - 6 týždňov pred PTP.
matka si sama vyznačí termín (pokiaľ viem) v žiadosti o materské. lekár určuje len PTP .
cit " (6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 28. týždňa odo dňa pôrodu.... "
majovrabel
15.02.17,12:28
som si isty :)

tu moznost co pises mozno zvazime....
majovrabel
15.02.17,12:31
z coho vychadzas? Nevidim to v zakone napisane...
majovrabel
15.02.17,12:37
nejde o narok z ochrannej lehoty... otehotnela o par tyzdnov potom ako sa posledny pracovny pomer skoncil... cize 8 mesacna lehota sa na nu nevztahuje....

na urad prace ju prihlasili neskor...

ako sa dostanem ku ziadosti o materske? na stranke SP som ju nenasiel....

a presne z toho odseku zakona vychadzam a preto si myslim, ze to bude v pohode mozne...
ivka70
15.02.17,12:37
myslim, ale mozno si moze zvolit aj datum po porode, ale materska bude vyplacana max. 28 tyzdnov od datumu porodu, cim neskor, tym o viac penazi z materskej pride ...kedze maximum je 34 tyzdnov, tak pride o 6 tyzdnov vyplacanych penazi - ak to bude od datumu porodu.... to naozaj stoji za zvazenie to prerusenie materskou a potom si dat dovyplacat podporu
majovrabel
15.02.17,12:39
pointa je, ze gynekolog jej povedal, ze MUSI nastupit 6 tyzdnov pred PTP avsak to viem, ze je blbost... a otazka je hlavne o tom, ci to treba s nim riesit a vysvetlovat alebo to je naozaj tak, ze datum si tam dopise sama a tym padom s nim nic riesit nemusi....
Katy a R
15.02.17,12:41
žiadosť nie je dostupná - dá jej ju lekár.
ale materské bude najneskôr odo dňa pôrodu - pozri zák. len aby boli splnené podmienky! A tie sa asi budú skúmať 6 týždňov pred PTP - takže na to daj pozor!
a ešte - ak ostane nevyčerpaná dávka v nezamestnanosti - je aj možnosť požiadať o vyplatenie polovice
Dáša_
15.02.17,12:44
ja mám pocit, že lekári bez mihnutia oka vypisujú na materskú podľa termínu poslednej menštuácie. jednoducho im to ukáže kalendár, zrejme aj ich sw.
majovrabel
15.02.17,12:48
vsetko ma svoje plusy aj minusy... pol roka po porode chodit na urad prace nie je nic moc...
Katy a R
15.02.17,12:49
lekár nemá vypisovať nástup na materskú - ale PTP áno. samozrejme, doporučujú tých 6 týždňov pred PTP, zrejme to má opodstatnenie! .. ale ak aj vznikne nárok - ešte to neznamená, že sa MUSÍ využiť ;) - či?
dokonca mamička nemusí vôbec nastúpiť na materskú - ke´d už by to chcela prehnať úplne!
draik
15.02.17,17:51
Nad rámec už uvedeného len krátka otázka - neskúšali ste ju zamestnať na pár dní u niekoho známeho, aby sa obnovilo poistenie? Ostatné by zrejme splnila a aj materské by mohlo byť slušné.
ivka70
15.02.17,17:56
potrebuje tam byt evidovana cosi vyse mesiaca, za ten cas tam pojde max.2x
Mila123
15.02.17,20:34
a neuvažoval si čo tak dočerpať PvN po MD? Je pravda, že by musela ísť do evidenicie nezamestnaných ale dočerpala by PvN
majovrabel
16.02.17,10:46
bol som v SP a vypytal si tlacivo.... a je to tak, ze lekar vypisuje cast kde sa pise PTP a poistenkyna si pise, ze od kedy nastupuje na matersku.... takze dakujem Katy za radu....
majovrabel
16.02.17,10:50
draik, nebolo by to slusne, muselo by to byt na 3 mesiace (minuly rok nemala ziadny vymeriavaci zaklad)... a keby sa na taky cas zamestnala, tak by prisla o podporu.... celkovo si neviem predstavit aby sa to oplatilo... ale ano, potrebuje aspon 1 den poistenia (zrejme dobrovolneho), aby mala nejaky narok....
majovrabel
16.02.17,10:51
Mila, neuvazoval... ale uvazujem po tom ako mi to ivka napisala....
Mila123
16.02.17,13:03
ale veď ja píšem o tom či Ivka70, jej príspevok som akosi prehliadla.....teda to isté
Katy a R
16.02.17,14:06
ja by som to nerobila - to už by som radšej nastúpila na MD napr. 1.5. (prípadne skôr, prípadne ako výjde pôrod;)) - a zvyšok dávky v nezamestnanosti (50%) by som si dala preplatiť
Katy a R
16.02.17,14:09
keby sa dalo riešiť aj s novým PP - to by bolo najlepšie .. ale to sa ľahko napíše ;) Hlavne pozor - zatiaľ nie je nárok na materské!