Pistis
15.02.17,13:17
Zomrel mi otec, ktorý mal živnosť. Jeho úmrtie som oznámila na živnostenskom úrade, kde ma oprávnili pokračovať v živnosti, než prejde dedičské konanie. Na daňovom úrade bol problém s pridelením DIČ, nakoniec mi ho pridelili aby som mohla pokračovať v chode firmy. Príjem firmy je menší ako náklady, čiže žiaden príjem z tohto podnikania nemám. Obávam sa, či mi nezoberú materskú. Po dedičskom (dedič som ja a moja mama) by som si rada založila živnosť. Vedel by mi niekto poradiť, či je to vhodné nakoľko mám ešte rok nárok na materskú, alebo máme živnosť skôr urobiť na moju mamu (dôchodca). Zároveň by som potrebovala vedieť, či nie sú nejaké úľavy ak som ZŤP. Ďakujem, ak sa nájde niekto kto mi poradí.
mirka134
15.02.17,12:38
Živnosť popri materskej môžeš mať, nemusíš platiť odvody do SP a ani ZP - ale na zdravotnej ti to zrátajú pri ročnom zúčtovaní. Ak si ŤZP, platíš potom odvody do ZP 7%. Sociálnu platíš potom normálne z príjmu ak presiahne v roku 2016 sumu 5298, si povinná platiť od 1.7.2017 odvody do SP.
veronikasad
15.02.17,12:44
Mirka, počas poberania materského SZČO odvody do SP neplatí. Pristis však neuviedla, dokedy dávku materské bude poberať ...
mirka134
15.02.17,12:51
ďakujem, áno to som na začiatku uviedla. Len som neoddelila potom tu odpoveď na ŤZP.
veronikasad
15.02.17,12:55
Pokial živnosť nebude vykonávať osobne, ale prostredníctvom zamestnancov, nemusí platiť odvody do SP ani počas poberania rod.príspevku. Trošku byrokracie na SP, ale dá sa to vybaviť ...