LUF
16.02.17,15:28
Dobry den, idem predavat byt, ktory som prenajimala. Mala som ho zahrnuty v obchodnom majetku, vynala som ho z obchodneho majetku v roku 2015. Takze mam povinnost platit dan z predaja. Je mozne podat opravne danove priznanie (za rok 2014, 2013) s tym, ze byt spatne vyjmem z obchodneho majetku, neuplatnim si odpisy a doplatim dan z prenajmu za tieto roky? V zakone som nasla (par. 6, ods. 14) len to, ze sa nesmu spatne upravovat skutocne vydavky na pausalne a naopak (ale to sa aj tak prenajmu uz netyka).
Ak mi vyjde povinnost platit dan z predaja, musim zo zakladu dane platit aj zdravotne odvody? Som na rodicovskej dovolenke, prijmy mam len z prenajmu bytu.
Vopred dakujem za radu!
veronikasad
16.02.17,14:57
odkedy vlastníš tento byt a kedy bol zaradený do obchodného majetku ?
veronikasad
16.02.17,14:59
Opravné DP za rok 2013 a 014 to určite nebude. To sa podáva len do lehoty na podanie DP za daný kal.rok
LUF
16.02.17,15:08
Byt som kupila 5.5.2008. Zaradila som ho hned do obchodneho majetku, ale za dany rok som prerusila danove odpisy. Od roku 2009 som odpisovala do 2014. V 2015 som ho uz v obchodnom majetku neuvadzala.
veronikasad
16.02.17,15:09
Kedy budeš byt predávať ?
LUF
21.02.17,08:37
Ďakujem za reakciu, nejako mi neprišlo upozornenie, tak píšem až teraz. Predávať idem v najbližších dňoch, už mám podpísanú zmluvu o budúcej zmluve. Ak neviem spatne zmeniť odpisy, tak sa dani zrejme nevyhnem. Samozrejme sa daniam vyhýbať nechcem, len ma hnevá, že je zákon postavený tak, že keď odpisujem, idem do veľkej straty, ktorú si nemôžem umorovat a zároveň potom platím veľkú daň z predaja, keďže hodnota bytu sa odpismi výrazne znížila.
Katy a R
21.02.17,08:54
je na tebe - kedy si vyradíš byt z obchodného majetku - Du to asi nevidel?
Opravné DP určite nemôžeš robiť - keď už - tak DODATOČNÉ DP - a treba si aj pozrieť, aké obdobie dozadu to môže max byť. (keď už si zabudla, že si vyňala z obch majetku)
LUF
21.02.17,09:04
Ďakujem, zjavne som si poplietla opravné a dodatočné. Skúsim naštudovať podmienky na podanie dodatočného. Akurát, že v DP sa uvádza hodnota obchodného majetku, takže podľa toho DU vie, kedy je byť zaradený a vyradeny
Katy a R
21.02.17,09:10
nuž - treba počítať dopredu s tým - že aká situácia môže nastať ... veď ke´d si plánovala byt predať ...?
veronikasad
21.02.17,09:44
Vyradiť spätné to asi nepôjde, ale prerušenie odpisovania by možno šlo podaním dodatočného daňového priznania
jslancik
21.02.17,09:50
ja by som povedal, že vôbec nerozumieš "dani z predaja". skús si to naštudovať. zodpovedz si otázky, za koľko si byt kúpila, za koľko ho ideš predať, a z čoho by sa ti vlastne vypočítala daň v oboch prípadoch (odpisovaný vs. neodpisovaný)
LUF
06.06.18,06:59
ahoj, po dlhom case sa vraciam k tejto teme, lebo teraz je prave ten cas, ked by som mala zaplatit tu par tisicovu dan, do ktorej sa mi velmi nechce. tak isto, ako pred vyse rokom, si lamem hlavu nad tym, comu podla Teba nerozumiem. strasne by ma to zaujimalo. V oboch pripadoch pocitam dan z rozdielu predajnej ceny a zostatkovej hodnoty. Ak danove odpisy prerusim skor, zostatkova hodnota bude vyssia, rozdiel medzi cenou a ZH bude nizsi a tym padom aj dan nizsia. Takto tomu ja "nerozumiem". Prosim, napis mi, kde je v tom chyba. Vrela vdaka.
veronikasad
06.06.18,07:18
Podala si dodatocne DP za rok 2013 a 2014 kvolu preruseniu odpisovania?
LUF
06.06.18,07:43
Nie, pretoze som sa nedopatrala, ci je to mozne
veronikasad
06.06.18,07:48
Kvoli preruseniu odpisovania je to mozne. Znizili by sa ti v danom roku vydavky, naopak zostala by ti vyssia zostatkova cena, ktoru zahrnies jednorazovo do vydavkov pri predaji.
LUF
06.06.18,08:34
prave preto som sa na to pred rokom pytala :) super, vdaka, dam na Teba :D
veronikasad
06.06.18,08:43
V odpovedi ale netvrdim, ze byt sa tymto da spatne vyradit z obchodneho majetku ..
JankaO
06.06.18,12:36
A aký to bude mať význam? Ak predaj nehnuteľnosti nebude oslobodený od dane, tak výsledný efekt bude taký, že síce v roku predaja daň bude nižšia po uplatnení vyššej ZC, ale za roky, ked nebude uplatnený odpis, nielen že daň bude doplatená, ale bude aj sankcia za nesprávne odvedenú daň....
veronikasad
06.06.18,12:46
V komente tvrdi, ze vykazovala stratu, ktoru si nemohla umorit... tak zrejme mala aj ine vydavky
LUF
12.06.18,08:03
veronikasad - este raz dakujem!