martin.horak
17.02.17,15:52
Pozdravujem, pekne prosim o pomoc v nasledovnom.

1. V pracovnej zmluve mam uvedene, ze pracovny cas zamestnanca je v rozsahu 38,75 hodin tyzdenne. Ak odpracujem viac ako 38,75 hodin tyzdenne, jedna sa o pracu nadcas? Alebo sa jedna o pracu nadcas len to, co je odpracovane nad dany mesacny fond pracovného casu?

2. V pracovnej zmluve nemam vôbec uvedene, co bude s pripadnymi nadcasmi. To znamena, ze podla pracovnej zmluvy nie je jasne, ci budu preplacane a ak, tak akym spôsobom (ci min. zvyhodnenie 25%), nie je stanovene maximum nadcasu, kolko maximalne hodin nadcasu bude preplacat firma, alebo bude vsetok nadcas preplacat. Alebo za pracu nadcas dostanem volno, alebo moja mzda uz zahrna pripadnu pracu nadcas. Pokial tieto informacie nemam v pracovnej zmluve, co mozem ohladne odpracovanych nadcasov od zamestnavatela ziadat? Je to v poriadku, ze toto nie je uvedene v pracovnej zmluve?
Dáša_
17.02.17,15:58
z akého dôvodu dochádza k nadčasu? Nariadi zamestnávateľ? Nestihneš urobiť svoju robotu? Alebo niečo iné?
martin.horak
17.02.17,16:09
Jedna sa o obchod ktory je otvoreny denne od 6:00 do 21:00. Cez vikend je otvoreny od 7:00 do 21:00 Napriklad tento tyzden som odrobil tri dni po 8,15 hodin a cez vikend odrobim 2x13 hodin, tzn. od 7:00 do 21:00 v sobotu a v nedelu.
Dáša_
17.02.17,17:07
a ďalší týždeň rovnako? Alebo sa strieda dlhý a krátky týždeň?
robovi
17.02.17,17:25
Pokial nieco nemas uvedene v pracovnej zmluve, je potrebne sa riadit zakonnikom prace.
Je mozne, ze u tvojho zamestnavatela je organizacia zastupujuca zamestnancov, ktora ma so zamestnavatelom uzavretu kolektivnu zmluvu, v ktorej mozu byt aj dalsie podmienky nad ramec zakona upravujuce okrem ineho aj pracu nadcas . Tzn., ak zakon uklada napr. minimalny priplatok za pracu nadcas, kolektivna zmluva moze tento priplatok len navysit. Ak zakon uklada maximalny pocet hodin prace nadcas, KZ ho nemoze navysit, iba znizit.
V zakone je napisane, ze pracu nadcas ti zamestnavatel moze nariadit, alebo s nou musi suhlasit. Ale v praxi plati, ze zamestnavatel by ti nemal nariadit nahradne volno za pracu nadcas.
Tuto sa docitas viac:
https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/1801/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/kedy-moze-pracovat-nadcas.xhtml