ndobrovodsky
17.02.17,17:15
Zdravím. Som evidovaný na úrade práce, poberám dávju v hmotnej nudzi aj s manželkou. Zároven máme obaja dohodu o prac. činnosti na 40 hod mesačne a dnes manželke prišiel papier že ju chcú zaradiť na aktivačné práce. Pri tel. kontakte s dotyčnou pracovníčkou sa oháňala s neakými 60 hodinami mesačne, že sa to tam zmestí. Ak odmietne tak ju určite vyradia. ale podľa mojich informácii nemusí chodiť na tie aktivačné práce. Viete mi pomôcť?
Ďakujem
avalik
18.02.17,07:42
Ak chcete byt evidovani ako uchadzaci o zamestnanie a pozivat vyhody z toho vyplyvajuce musite dodrziavat zakonne podmienky a teda sa aj zucastnovat na ponuknutych aktivacnych pracach ... ak nechcete, nemusite, vyradia vas a poistne do ZP si budete povinni platit sami, nebude ho platit stat.
ndobrovodsky
18.02.17,08:44
To samozrejme, ale nie sú náhodou tí, čo majú aj dohodu o prac činnosti (napr ako ja 40 hod/mesiac) oslobodený od povinnosti zúčastňovať sa tých aktivačných prác?
avalik
18.02.17,12:05
jedno je zakon o hmotnej nudzi a druhe zakon o zamestnanosti - na davku v hmotnej nudzi musis odpracovat 32 hodin, aktivacne prace su podla zakona o zamestnanosti - odmietnes, vyradia ta.
ndobrovodsky
19.02.17,08:02
to áno ale, citujem zo stránky https://www.istp.sk/clanok/7121/M-zu-evidovani-uchadzaci-o-zamestnanie-pracovat-

Celkom dole.

Ak ste v situácii, kedy ste požiadali o pomoc v hmotnej núdzi a vyplácajú Vám dávku v hmotnej núdzi, máte zo zákona povinnosť odpracovať 32 hodín prác, ktoré Vám určí úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Z tejto povinnosti sú oslobodení napríklad študenti, dôchodcovia, ženy starajúce sa o malé deti a pod. To, či máte takúto povinnosť, Vám oznámi úrad. Ak však pracujete na dohodu a so zamestnávateľom máte zmluvne dohodnutý rozsah prác najmenej 32 hodín mesačne, povinnosť odpracovania 32 hodín mesačne sa Vás netýka. O skutočnosti uzatvorenia dohody je potrebné informovať kontaktnú osobu na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny - útvar pomoci v hmotnej núdzi.

Keď dávky v hmotnej núdzi poberám ja, obaja máme dohodu o prac činnosti, podľa zákona by mala biť oslobodená od aktivačných prác. Tak to nechápem celé.
Ak by odmietla, tak ju vyradia za evidencie a ja nedostanem dávky v hmotnej núdze?
Katy a R
19.02.17,08:16
ja celkom nechápem ... ak ste sa obidvaja evidovali - teda ste zaradení do evidencie UCHÁDZAČOV o ZAMESTNANIE - tak ste tým deklarovali, že sa chcete zamestnať. a ak vám úrad niečo ponúkne (čo by za to niektorí dali) - tak to teraz odmietnete? samozrejme, že to budú brať, že nemá záujem o zamestnanie a vyradia ju.
Posudzovanie hmotnej núdze (a prípadné dávky, ktoré platia všetci daňoví poplatníci) je jedna vec (tam je tých 32 hod čo si citoval) - ale takisto aj ostatné podmienky si treba pozrieť.
A politika zamestnanosti - napr. aktivačný príspevok je druhá vec (pozri si podmienky).
Ak nechce nemusí nastúpiť na aktivačné práce. Nemusí vôbec byť v evidencii - to je každého vec.
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti.html?page_id=213
ndobrovodsky
19.02.17,08:41
ok. už to chápem. ďakujem.
veronikasad
19.02.17,08:46
Aký mesačný príjem z dohody máš ty aj manželka?
veronikasad
19.02.17,09:02
Dávku v hmotnej núdzi nepoberas len ty, ale celá rodina. Poberate len základnú dávku v hmotnej núdzi, alebo aj ďalšie príspevky, napr. príspevok na bývanie ?

Pracovníčka UP vám chcela pomôcť zvýšiť si príjem poberanim aktivačné ho príspevku, kde je podmienkou zúčastňovať sa aktivačných prác. Čo by mnohé rodiny dali zato, aby si mohli zvýšiť príjem...
ndobrovodsky
19.02.17,11:34
aj príspevok na bývanie. Každý má možnosť zvýšiť si príjem... U nás chodia na tie aktivačné hlavne cigáni, a ...
veronikasad
19.02.17,11:36
Aby k základnej dávke dostali ďalší prispevok