Aldan
18.02.17,10:05
dostala som príspevok na podnikanie z úradu práce , robím danové na paušálne výdavky. príspevok som zahrnula do celkového príjmu a dala do riadku - zo živnosti. uvádza sa tento príspevok ešte v nejakom inom riadku? osobne si myslím že nie- len pre istotu sa pýtam. a ešte ak mám vyčerpanú časť tohoto príspevku uvediem zvyšok ako pohladávku do tabulky 1b?
Monika Kováčová
18.02.17,16:55
Odporúčam dôkladne sa pozrieť do Dohody s úradom práce. Zatiaľ som sa stretla len s takými príspevkami z ÚP, pri ktorých je priamo v Dohode zakotvená povinnosť viesť účtovníctvo, dokonca predkladať údaje z uzávierky Úradu práce. Netýka sa táto povinnosť aj Vás?
mondes
18.02.17,17:10
Ak si uplatňuješ paušálne výdavky, tak celú dotáciu zahrnieš, tak ako píšeš do príjmov. A budú to príjmy zo živnosti, r. 2 daŇového priznania. A už nikde inde nič v DP ohľadom dotácie neuvádzaš. Ani žiadnu pohľadávku, pretože žiadnu nemáš. ÚP ti poslal dotáciu na účet, tak akú pohľadávku chceš uvádzať do tabuľky 1b? To, že si časť dotácie vyčerpala, je pri paušálnych výdavkoch z hľadiska dane z príjmu nepodstatné.
Ale pri uplatňovaní pauš. výdavkov je potrebné kvôli úradu práce viesť osobitnú evidenciu výdavkov, ktoré boli z dotácie hradené.
veronikasad
18.02.17,17:23
Odkedy podnikas? Aký ti vyšiel základ dane?
Aldan
03.03.17,15:52
podnikám od decembra, môžem sa rozhodnäúť či danové urobím paušálne, evidenciou alebo vediem JU. dala som paušálne- ZD je 2500
nevedela som či sa to dávam príspevok do živnosti alebo par. 8. dala som do par. 6 príjem zo živnosti